Švýcarák (festivalový název)

Swiss Army Man

Komedie / Drama / Dobrodružný

USA, 2016, 95 min

• JASON_X

To, že je nějaký film alternativní ještě neznamená, že je automaticky i zajímavý, natož pak myšlenkově obsažný. Například tenhle je prázdný jako Radcliffův prd. A že se snaží tvářit jakoby nenápadně hlubokomyslně, je mu prd platné. Možná, že kdyby mi bylo okolo dvaceti a nikdy bych žádný jiný alernativní film neviděl, budu si myslet, že na něm asi přece jenom něco bude a budu ho rozpitvávat a zkoumat a hledat v něm nějaké poselství, nebo aspoň existenciální a myšlenkovou hloubku. Mně už ale dvacet dávno bylo, a tak si z něj odnáším jen pocit znechucení, zbytečnosti a nudy, protože byl nechutný, zbytečný a nudný. Ale na odpad! to není, tak hodnotím jen filmy, které mě nejen nebaví, ale i rozčilují. Tenhle mě nerozčiloval, protože prázdnota mě nemůže rozčilovat, jen mě vůbec, ale vůbec nebavil a většinu jeho druhé poloviny jsem otráveně proklikal. A už teď na něj skoro zapomínám...(1.10.2016)

• Frajer42

Spoilery! Pokud bylo režisérským záměrem udělat ze sebe dva prvotřídní kokoty, tak se to v mých očích setkalo s úspěchem. Kdo váhá, zda má smysl tento nesmysl vidět, tak tomu by mohly v rozhodování pomoci následující řádky, kde se pokusím nastínit, jaká muka a utrpení se v těch 95 minutách skrývají. Celé to začalo poměrně nevinně. Vidíte neobyčejně hnusného Paul Dano (kdyby se udělovaly hercům sošky za neobyčejně ošklivý ksicht, tak by byl nejhůře v první desítce), který se dle prvotních diváckých odhadů ocitá na místě, které dost nápadně připomíná opuštěný ostrov. Vše vypadá dost ohraně. Asi tak minutu. S hrůzou zjistíte, že oba pánové, kteří si zde hrají na režiséry jsou jen obyčejní flatulofilové, což by dle odborné literatury měla být zvláštní záliba v obdivování prdění, zápachu prdů, zvuku prdů, intenzitě prdů a vlastně úplně všeho s prdy spojeného. Pokud do této skupiny sexuálních deviantů spadáte, doporučuji neztrácet čas s četbou dalších řádků a rovnou se pustit do filmu. Bude se vám určitě líbit, neboť prdění je zde zastoupeno v míře vrchovaté. Navíc pokud prdí rozkládající se mrtvola Harryho Trotla, tak je to opravdu laskominka, kterou jen tak z hlavy nedostanete a zajisté si na tento velkofilm vzpomenete kdykoli tohoto "herce" uvidíte. S postupem utíkající stopáže pochopíte, že hlavnímu hrdinovi jeblo. Nemohlo mu ovšem jebnout normálním způsobem, protože to by snímek nebyl dost cool. Jeblo mu ve velkém stylu. Všude s sebou tahá mrtvolku, kterou využívá v takové míře, že to významně překračuje využitelnost "Švýcaráku". Kromě takových, řekněme, "normálních" aktivit, jako je využití mrtvolky jako vodní skútr, či konverzačního společníka, který pomáhá postupně vytahovat na povrch, kde že se to pánové vlastně nacházejí a pročpak se tam nacházejí, tak dojde i na méně běžné a ve většině rodin divácky neakceptovatelné záležitosti, jako jsou pedofilie, nekrofilie a především ze všeho nejhorší teploušství. Na bizarnost jsem byl předem připraven, ale ve snu by mne nenapadlo, že zřejmě novými synonymy pro bizarnost jsou slova jako lobotimismus, psychopactví, nechutnost a zhnusení. To co mělo být komedií a bavit mě, bylo neobyčejně trapné a prakticky nesledovatelné. Jediným okamžikem, kdy jsem nebyl zhnusen byl předzávěr, kdy se hrdina navrátí do civilizace a pokouší se o interview. Tento okamžik byl ovšem opravdu jen okamžik. Tvůrci zoufale toužili ukončit snímek v nechutném stylu, jako začal a byť jen minimální naděje, že bych třeba na vteřinku zvážil jiné hodnocení, okamžitě pohřbili. Vlastně se ani nemusím sám sebe ptát, proč profil tohoto filmu vyvěsil červené barvy namísto šedých a i jinde ve světě se těší celkem příjemné odezvy. S rychlým příchodem sociálních médií se člověk stal osamělejším. A o tom je vlastně celá tahle sračka. Sledujete retarda, který se stal natolik osamělým, až mu z toho hráblo, utekl mimo civilizaci (kousek za město) a našel si svého Wilsona, se kterým se bude dělit o své radosti a strasti, a který mu rozhodně nikam neuteče. Cílovým publikem jsou tedy diváci, kteří by si na jedné straně hrozně rádi s někým povídali, ale disponují příliš malými koulemi, aby tuhle touhu přetavili do praxe. Rozhodně není mým záměrem kohokoli urážet. Pokud tento snímek pomůže nějakému zdejšímu zoufalci rozvázat jazyk a začít konverzaci se ženou slovy "Neměl jsem sex celou věčnost!", nebo (v současnosti velice oblíbené) "Ty nejíš maso? To musí být strašné.", tak se tvůrcům podařilo dosáhnout nějakého jejich cíle, který sám o sobě není marný. Jen se tento cíl nachází za příliš velkou hromadou trapnosti a debility, přes kterou jsem nebyl ochotný se nechat 95 vléct. V mých očích byl tohle jeden z nejhorších filmů, jaké jsem za poslední dobu viděl. Nejen, že mě vůbec nebavil. To se stává dost často a už si z toho skoro ani nic nedělám. Ale zcela nově jsem byl u sledování filmu fyzicky zhnusen. Mám pro prasárny neobyčejnou slabost, ale uvítal bych, kdyby mi byly servírovány alespoň malinko vtipnou formou.(30.9.2016)

Hele, tak tady je ten důvod, proč vstávat v 6 ráno do fronty na lístky, sedět na karimatce před zavřenou kasou dvě hodiny předem a chroupat včerejší rohlík k snídani. Švýcarák je emotivní bomba zabalená v jednom z nejoriginálnějších obalů. A uvnitř je pak ještě schovanej zásadní důvod, proč miluji film. Ať to nikdy neskončí a ať rozbaluji do nekonečna a ještě dál. Prďte ještě hodinu. Zajímavá věta. Vždycky jsem doufal, že tohle někdy napíšu na csfd...ok, jedu dál. Bál jsem se situace "zručně nastříhanej trailer a pak prázdno na plátně", ale jsme jinde. Jsme tam, kde jsem ani nedoufal, že se Swiss Army Manem budu. Ty nejemotivnější scény trailer ani nenakousne. To si pak dožerete až v kině na sedačce. Hned vedle dalších úchylů, co hledají štěstí v poličce "bizár", protože tahle polička byla vždycky jediná nezaprášená. Chcete se bavit o tom, že Paul Dano i Daniel Radcliffe už nikdy nebudou stejní? Vždyť ani já už nemůžu bejt stejnej, ani Jurský park nemůže. Chcete se bavit o nejlepším letošním soundtracku? Lá dá da! Lá dá da! Mně je to jedno, chroupu rohlík a vím, proč miluju film. #kviff2016(6.7.2016)

• Big Bear

No jak tak koukám, leckomu tu jako námět k filozofování o životě stačí prdění a Radcliffova erekce. Neřadím se k puritánům, rád ochutnám lecos, ale tohle bylo prostě za hranou. Skvěle to vystihla holčička na zahradě slovy: ,,to je odporné'' ! Radcliffa nesnáším, ale snad bych ten jeho brýlatý (navíc nazelenalý) xichobličej zkousl. Tohle ale prostě nešlo. Marně jsem hledal kousek vtipnosti. Ne nebudu tu tedy pět ódy nad netradičním pojetím robinsonády s mrtvolou (útěku ze světa lidí), či polemizovat zda je hlasité prdění na veřejnosti zdravé. Tohle prostě nemělo vůbec vzniknout. A jestli někomu stačí vidět představitele Haryho Pottera v roli prdícího skůtru, tak mně tedy rozhodně ne! Nechápu Redforda, že tohle na jeho fesťáku získalo cenu! Svět je fakt poslední dobou nějakej divnej... Hrdě se přidávám k Verbalovi a jeho hodnocení. - ODPAD(18.10.2016)

Jak se blíží konec roku, člověk častěji proklikává profily filmů končící sezóny. Vidím, že u Švýcaráka jsem ani nenapsal komentář, což je vlastně výmluvné. Ten film mě tak málo zajímal, tak málo emocí a účasti ve mně vzbudil a bylo to tím otravnější, čím očividněji se snažil. Působí na mě jako bjednávkové festivalové WTF pro lidi, kteří potřebují něčím machrovat na facebookovém profilu, tak si plakát nastaví jako timeline fotku.(4.12.2016)

• - Timeline: V červnu 2015 byli obsazeni Paul Dano, Daniel Radcliffe a Mary Elizabeth Winstead. Natáčení začalo 14. července 2015 a skončilo o 24 dnů později 7. srpna, rozpočet byl stanoven na 3 miliony dolarů. Natáčelo se v Kalifornii, respektive v Sekvojovém parku v Eurece, v Humboldt County a v lese v Bay Area. Během natáčení byla pouštěna hudba pro film, jelikož byla nahrána ještě před samotným natáčením. Film si odbyl premiéru 22. ledna 2016 na filmovém festivalu Sundance. Chvíli nato práva na jeho distribuci ve Spojených státech zakoupila společnost A24, ta později zakoupila také práva na mezinárodní distribuci. V kinech se film objevil v limitovaném množství 24. června. (Hal_Moore)

• - Spoiler: Cameo: Shane Carruth, který na jeden den navštívil natáčení, se na konci objeví jako koroner. (Hal_Moore)

• - Na festivalu nezávislých filmů Sundance v Utahu, vyvolal tento film takové pozdvižení, že někteří diváci se s nechutí zvedali a odcházeli pryč v průběhu filmu. (TheMozeg)