Švýcarák (festivalový název)

Swiss Army Man

Swiss Army Man

Komedie / Drama / Dobrodružný

USA, 2016, 95 min

Takový film člověk nevidí moc často. Jedinečné, originální, bizarní, sprosté a upřímné. Podle trailerů jsem čekal největší úlet roku a to se v podstatě potvrdilo po pár minutách, ale ten obsah v pozadí, ten příběh, který jinak banální pohádku o "trosečníkovi a jeho kamarádovi, který mu pomůže přežít" posouvá do jiných sfér. Navíc ten svět, většinu času neobsahuje moderní 24/7 styl života, massmedia (i ten instagram tam je chvíli), je to nabourání našeho stereotypního života s upřímným důrazem na jeho kritiku (o čem jiném kromě přátelství ever after by to mělo být?). Paul Dano je fantastický a Radcliffovo "nepopsané naivní dítě" se krásně během filmu změní a (spoiler) v závěru se na ten svět, který objevil, krásně vys... (konec spoileru). Málokdy jsem viděl film, po kterém bych byl tak namotivovaný něco v životě změnit, ať je to i to banální oslovení neznámé v autobuse, hlavně, aby to nebylo dlouhé umírání někde o samotě na ostrově 10x10 metrů (ach ty metafory)... Okamžiky, kdy se Hank snaží probudit v Mannym vzpomínky jako je autobus, berou dech.(26.9.2016)

Vtipné a divné. To druhé víc. Já hned od začátku tušila, že když v tom hraje Paul Dano, že bude hrát divného týpka - a taky že jo. Depresivní asociál, co musí najít smysl života - a pomůže mu v tom mrtvola Daniela Radcliffa (který je tu hodně fajn). Originální jsou ty homoerotické chvilky, které nemusí být každému příjemné. Ale zvlášť Radcliffe i tyhle trapnější momenty zachrání svým roztomilým hereckým projevem (ano, ačkoli hraje mrtvolu, tak opravdu hraje!). 60 %(16.1.2017)

• Superpero

Dlouho už mě film takhle nenasral. Čekal jsem svěží vynalézavý film, který bude asi trochu divný, ale třeba mi zvedne náladu. Místo toho jsem dostal tuhle totální mrdku o hovně, která je tak poplatná dnešní hipster době, až se mi z toho chce řvát beznadějí. Splňuje to všechna nepsaná kritéria. Podivín Paul Dano si tam povídá s prdící mrtvolou, staví si panáčky z harampádí a povídají si o sexu, hraje k tomu dementní pozitivní hudba...a pozor on je blázen, ale hodnej a na konci to všem natřou. A to nejdůležitější nechybí. NIC se tam neděje. Není tam děj, jen si tam tak hrají a povídají, protože to je přece roztomilé že? Jsem z toho meganasranej ještě teď a bez rychloposuvu bych si pravděpodobně vrazil kudlu do oka. Na konec bych chtěl ještě tvůrcům popřát ať jdou do píči, protože takhle prostě ne.(23.10.2016)

Rozpočet $3miliónyTržby USA $4,210,454Tržby Celosvetovo $4,900,000Tržby za predaj Blu-ray v USA Tržby za predaj DVD v USA ║ úlet na hovado s prdiacim Potterom, toto sa len tak nevidí, iný psycho prip, Radcliffe si ako keby robí z jeho novými psycho thriller úlohami prdel s fanúšikov /40%/(8.1.2017)

• Lucjen

Mám pocit, že dvaja týpci sa dozvedeli, že aj v čase rozkladu môže telo vypúšťať plyny a muselo ich to neskutočne nadchnúť. A tak vznikol tento film. A keď už niekoho napadne natočiť niečo podobné, tak bizarnosť je na mieste, priam sa žiada. Scheinert a Kwan ňou rozhodne nešetria a v mnohých momentoch, aj keď som sa pri takmer všetkých sama seba pýtala, čo to sakra pozerám, je to zábavné. Ku koncu zaznel aj čisto facebookový citát, ktorý mi formou síce nebol po chuti, no z momentu na moment postavil snímok do iného svetla než len trápnej uletenej komédie. Ak vydržíte niekoľko nechutných scén, teda pokiaľ sa v nich nevyžívate, vo výsledku dostanete komédiu s trpkou myšlienkou, ktorá predsa len má niečo do seba. "Prečo som vo vašom telefóne?" "Prepáčte. Zdala ste sa mi naozaj šťastná a ja som nebol."(29.9.2016)

• - Spoiler: Jde o druhou roli Mary Elizabeth Winstead, ve které její postava jako poslední slovo použije "fuck". Tou první je postava z filmu Ulice Cloverfield 10. (Hal_Moore)

• - Na festivalu nezávislých filmů Sundance v Utahu, vyvolal tento film takové pozdvižení, že někteří diváci se s nechutí zvedali a odcházeli pryč v průběhu filmu. (TheMozeg)

• - Křestní jména režisérů jsou Dan a Daniel. Dva hlavní představitelé se zase jmenují Daniel (Radcliffe) a (Paul) Dano. (Hal_Moore)