Švýcarák (festivalový název)

Swiss Army Man

Swiss Army Man

Komedie / Drama / Dobrodružný

USA, 2016, 95 min

Šialene originálne, pritiahnuté za vlasy, vďaka forme prezentácie humornej stránky neskutočne sarkasticky stupídne, no zato s množstvom hlbokých myšlienok zo života, ktoré nútia zamyslieť sa, čo je skutočne pre našu holú existenciu dôležité. Ja osobne som sa bavil i rozmýšľal zároveň, pričom nebyť toho úplne úplného záveru, neštítil by som sa šmariť plný počet.(26.9.2016)

• joker.george

Musím zde zmínit jeden bolestivý filmový zážitek: Absurdistán. Zde je totiž ukázán zoufalý film o prdění, který vyhraje Oscara. Švýcarák však dokazuje, že jde s citem a kvalitně zfilmovat cokoliv, a pokud by mu vyšly vstříc úplně všechny okolnosti, tak Oscara nebo nominaci mohl získat. Ano, film je bizarní a rozhodně není pro každého. Já ho navíc podezírám, jestli se mě nesnaží obalamutit a přinutit k tomu, aby se mi líbilo něco, co je vytvořeno k přetvářce a vydávání za umění něco, co si to nezaslouží. Zatím jsem však k tomu nenašel jediný důkaz a ten jeden, který mám, říká, že snímek je upřímný a má velké srdce. (Netflix)(18.11.2017)

"Movie where the first fart makes you laugh and the last fart makes you cry." Velice mě překvapuje nízké hodnocení, jelikož tohle je bez debat jeden z nejlepších filmů, který jsem kdy viděla. Odlehčené a vtipné, zároveň hluboké a významné. Kdybych mohla jen jednomu filmu dát 6 hvězd, byl by to pravděpodobně tento. Od začátku je jasné, že jde o něco nového, o něco co tu ještě nebylo. Charakter postav (nebo teda postavy) je vykreslen tak skvěle, že nepotřebujeme žádné flashbacky, nebo shrnutí od nějakého vypravěče. První část (90 % filmu) vidíme, jak situaci vnímá Hank, zbylá část filmu geniálně vykreslila pohled společnosti. Neumím si představit, že už film nikdy neuvidím. Naprosto všechno pro mě fungovalo tak, jak mělo. A to včetně acapella soundtracku, který nemá chybu. 5*(14.8.2017)

• JASON_X

To, že je nějaký film alternativní ještě neznamená, že je automaticky i zajímavý, natož pak myšlenkově obsažný. Například tenhle je prázdný jako Radcliffův prd. A že se snaží tvářit jakoby nenápadně hlubokomyslně, je mu prd platné. Možná, že kdyby mi bylo okolo dvaceti a nikdy bych žádný jiný alernativní film neviděl, budu si myslet, že na něm asi přece jenom něco bude a budu ho rozpitvávat a zkoumat a hledat v něm nějaké poselství, nebo aspoň existenciální a myšlenkovou hloubku. Mně už ale dvacet dávno bylo, a tak si z něj odnáším jen pocit znechucení, zbytečnosti a nudy, protože byl nechutný, zbytečný a nudný. Ale na odpad! to není, tak hodnotím jen filmy, které mě nejen nebaví, ale i rozčilují. Tenhle mě nerozčiloval, protože prázdnota mě nemůže rozčilovat, jen mě vůbec, ale vůbec nebavil a většinu jeho druhé poloviny jsem otráveně proklikal. A už teď na něj skoro zapomínám...(1.10.2016)

Hm, tohle je na plus, nebo mínus. Já se kloním k plus, jelikož jsem se neuvěřitelně bavil, ale naprosto chápu všechny, co se dostali na opačný pól. Anarchistický pohled na život se všemi jeho úskalími a překážkami. Gejzír nápadů nasnímaný skvělou kamerou. První role, kdy mě Radcliffe pobavil a trochu přesvědčil, že přeci jen nebude prkno, jak jsem si celou dobu myslel - byť paradoxně zde to prkno hraje. Jsem rád, že jsem nedal na komentáře některých zhrzených a dotčených uživatelů, protože já mám šílenosti rád, i když tohle je v důsledku smutný příběh o samotě a snaze ji překonat. Ať žije fantazie!(10.12.2016)

• - Daniel Radcliffe prozradil, že jde o jeho oblíbený film, ve kterém sám hraje. (Hal_Moore)

• - Mannyho prdy jsou směsicí prdů všech zúčastněných herců a všech členů štábu, včetně Paula Dana. Daniel Radcliffe tvrdí, že jako jediný svým prdem nepřispěl. (Hal_Moore)

• - Paul Dano se nechal slyšet, že chtěl roli ve filmu jen díky jediné větě, kterou mu režiséři o filmu řekli: "Jde o film, kde tě první prd rozesměje a poslední prd rozpláče." (Hal_Moore)