Epizody(6)

Čtvrtá série nazvaná "Blackadder Goes Forth - Černázmije pokračuje" se odehrává za I. světové války. Hlavní postavou je kapitán britské armády Edmund Černázmije (to není chyba - po těch staletích už se to píše dohromady) snažící se dostat pod jakoukoliv záminkou z války. Skvělý plán mu ale vždy překazí generál "Mroží ksicht" Melchett a jeho pobočník, kapitán Darling, který kapitána Černouzmiji nenávidí. Kromě nich jsou zde opět jeho přátelé - pucflek svobodník Baldrick a naivní poručík George. (Fary)

JohnnyD

Asi najslabšia séria. Vidieť dochádzajúci dych. Oholený Baldrick vyzerá čudne, Tim McInnerny je v role, ktorá mu nedovoľuje vyniknúť a trademarky série (napr. nekonečné Black Adderove prirovnania) začínajú trošku vadiť. Napriek tomu sa jedná o vynikajúce zakončenie série. PS: Z konca posledného dielu mi zovrelo hrdlo... ()

Wishkah

Pro mě jednoznačně nejlepší série. Předvede se kompletně celá partička ze všech sérií Černé zmije. Rowan Atkinson sarkasmem a černým humorem nešetří a gagy se valí jeden za druhým jak kulometná palba. Naprosto perfektní. Poklonu skládám zejména za posledních zhruba deset minut posledního dílu. To mrazení a ta tíseň byla hmatatelná a přesto pořád přicházeli hlášky, při kterých ale doslova mrzl úsměv na rtech. ()

Gastovski

... co třeba ta mbodská roklina pane? - Ano, to bylo dost nechutné. Deset tisíc tucijský bojovníků po zuby ozbrojených jen kiwi a půlkami kiwana. A místo toho abychom brali zajatce jsme udělali ovocný salát. Nejlepší a zároveň moje nejoblíbenější série s Černou zmijí. Všechny epizody (až na druhou) hodnotím všechny kolem 90 až 100% + dojemný závěr alá Butch Cassidy a Sundance Kid. ()

Opsha

Poslední série Černé zmije je dost odlišná. Tentokrát se odehrává v zákopech první světové války a nesmyslná smrt při "velkém a slavném útoku" doslova visí ve vzduchu. To ji dává lehký melancholický nádech a občas spíš než brit-com připomíná dramedy. Navíc kapitán Černá Zmije dost vyměknul a působí jako jen o trochu cyničtější a sobectější verze kapitána Yossariana z Hlavy 22. Což já rozhodně nepočítám jako plus. Velké pole působnosti taky získal tupý generál Melchett v klasicky trapně rozeřvaném dabingu Jiřího Kodeše. A geniální překladatel jaksi zapomněl přeložit jméno "drahého" Darlinga Ovšem je pravda, že vymýšlení gagů jde autorům čím dál lépe. ()

buldock

Nejlepší Černá zmije ze všech čtyř sérií a to hlavně díky prostředí a atmosféře I. světové války , ale také kvůli skvělým a někdy až "drtivým" dialogům! Kapitán Edmund (Atkinson) zde není už za takového podlého , všehoschopného zlosyna a jeho postava jakoby více dospěla , ovšem vše nahrazuje jeho vynikající černý humor a celé jeho snažení je podřízeno útěku z války za každou cenu. Z dalších postav musím vyzdvihnout hlavně pucfleka Baldricka , který je snad ještě lepší , než sám Atkinson a samozřejmě nesmím zapomenout na poručíka Georgeho v podání Hugha Laurieho. Pro mě je to za 90%. ()

• Název poslední epizody "Sbohem" je odkaz na populární píseň z první světové války, kterou v roce 1917 složili R. P. Weston a Bert Lee. (Kulmon)
  • V epizodě usvědčí domnělého špiona na základě chytáku, že Hull patří společně s Oxfordem a Cambridge k proslulým univerizitám. V roce 1917, ve kterém se přibližně odehrává 4. série seriálu, ještě neexistovala univerzita v Hullu, ta byla založena až v roce 1927. (Shakaar)
  • V epizodě "Vojenský lazaret" řekne Melchett  (Stephen Fry) Edmundovi (Rowan Atkinson), že Oxford je dost příšerná díra. Fry studoval v Cambridge, zatímco Atkinson na Oxfordu. (Kulmon)