Černá zmije - Černá zmije IV (série)

Blackadder Goes Forth

Komedie / Historický

Velká Británie, 1989, 3 h (Minutáž: 6x25 min)

Moje nejoblíbenější série o dynastii Blackadder... opět představuje trochu jiného hlavního hrdinu a trochu jiný styl humoru. Předchozí díly tak byly doplněny o nenarušitelný stoický klid kapitána Blackaddera a úžasný humor v podobě té nejlepší ironie. Toho je mimo jiné docíleno tím, že má kapitán nad sebou velkou část vojenské hierarchie, kterou musí poslouchat, ačkoli se tomu snaží neustále vyhýbat. Jeho protiválečná kritika (která je pravda spojená především se snahou udržet na živu sebe sama) je také sympatickým doplňkem této poslední série.(7.9.2012)

V poslední sérii je krásně parodováno myšlení války jako nádherné události plné odvahy a cti. Generál Melchett tu zachází někdy hodně daleko. Ještě jsou hodně vtipné narážky na zákopovou stravu. Hlavně popsaný recept jak upéct krysu do zlatova v kaluži a k tomu si dát výborné kafe z přírodních zdrojů, které jsou prakticky vždy po ruce. (10/10)(19.8.2010)

Pro většinu hodnotících je vidno tato sezóna vrcholem Blackaddera. Pro mě osobně je jen malinký kousek za 3.sezónou. Jinak stejně jako v 2. a 3. sérii naprosto odzbrojující britský humor, genialita, která se jen tak nevidí. Baldrick je konečně degradován na toho nejmenšího budižkničemu, George stále stejně ulítlé a ukecané pako a z Blackaddera opět padá jedna uzemňující hláška za druhou. Navíc se vrací i skvělí Percy a Melchett. Důstojné zakončení dost možná nejlepšího britcomu všech dob!(19.12.2007)

Zmiják to dobačoval do štvrtej série brodiacej sa bahnom zákopov 1 svetovej vojny. Keď narukoval, mal za to že anglická armáda bojuje zásadne len proti meter vysokým pygmejom so zastrúhaným ovocím miesto zbraní, ktorí sa dajú jednoducho ubiť topánkou. No a teraz sedí po pás vo vode, s hrnčekom horúceho blata v ruke, horúčkovito premýšľajúc ako sa vykrútiť nezmyselným rozkazom dementného velenia ktoré ich posiela na smrť. Niet tu čo získať, snáď okrem bajonetu do brucha alebo yperitu do ksichtu. Bezmocnosť voči osudu si Edmund Čierna Zmija Kompenzuje hlavne nekonečným cynickým hláškovaním a drobnými vylomeninami, ako napr. zožratie vzácneho poštového holuba generála "mrožieho ksichta" Melchetta. Humor je čierny ako latrína v rómskej osade, bohapusté vtipkovanie pred vlastnou popravou pomáha znížiť krvný aj črevný tlak. Ešteže má Edmund dvoch podriadených, na ktorých si môže denne trénovať svoj jedovatý jazyk. Blbého a blbšieho, teda konkrétne naivného prosťáčika Georga a santusáckeho vylízanca Bladricka, ktorého v inteligencii a šarme preští aj kopcom naložená hajzlová misa. Prskajúci zmiják a jeho Parta Šit si usierajú z absurdnosti vojnovej mašinérie a riadne sa do toho opierajú. Štvrtá séria je v podstate dovedená k doonalosti, najviac sa mi páčil diel o leteckých esách s brutálne namachrovaným lordom Flasheartom čo ukáže Baldrickovi aký to je pocit keď sa mu vetry preháňajú vo vlasoch. Aj samotný Červený barón Von Richthoffen túži priučiť sa Anglickému záchodovému humoru. A to finále má silu, hrdinovia síce nemajú nádej na prežitie, ale humor ich neopúšta až kým sa nestratia v hmle.(10.12.2014)

Ze všech čtyř sérií Černé zmije mi příjde tato nejzdařilejší. Propast Baldrickovy blbosti se ještě prohloubila a Edmund je ještě více sakrastický a to Rowanu Atkinsonovi evidentně svědčí. Jsem rád, že jsem mohl vidět i jeho druhou tvář než jen jako blbce Mr. Beana. To samé platí i Laurieho, u kterého bych nevěřil, že dokáže zahrát něco takového. Jediné, co bych této řadě vytkl, je veliký počet přirovnání od Edmunda. Ale nemění to nic na tom, že je to jeden z nejlepších britcomů.(28.12.2008)

• - Tim McInnerny hrál postavu Darlinga s tikem v oku. Po šestitýdenním natáčení mu však tik zůstal a trvalo dva měsíce, než se jej zase zbavil. (Kulmon)

• - Kapitán Darling (Tim McInnerny) se měl původně jmenovat Cartwright. (Kulmon)

• - V roce 2004 se seriál umístil na 2. místě v anketě "nejlepší britský sitcom" vedené televizemi BBC, ITV a Channel 4. (M4rkl4r)