Všichni to vědí

Všetci to vedia

(festivalový název)

Drama / Thriller / Psychologický

Španělsko / Francie / Itálie, 2018, 132 min

Zatímco předchozí filmy překypovaly buď zvraty a překvapivými odhaleními nebo nejistou, tísnivou až dusivou atmosférou; je v tomto snímku děj přímočarý, předvídatelný a jednoduchoučký a atmosféra se kamsi vytratila. Noční brození řekou a podivné vyměknutí únosců z důvodu "neúnosných rodinných rozepří" mi do celého kontextu vůbec nezapadlo. Při závěrečných titulcích jsem měl pocit dobře odvedeného řemesla, ale víc nic. Možná bych hodnotil výše, nebýt namlsaný předešlými Farhadiho snímky.(8.12.2018)

• Goldbeater

Asghar Farhadi vypraví velmi pomalé rodinné drama, v němž je tolik postav, že se brzy přestanete orientovat v tom, kdo má s kým jaké rodinné vazby a proč je zrovna jeho přítomnost v příběhu důležitá. Všichni pod tlakem tragických okolností jitří staré rány a víří do té doby pokojnou atmosféru. Když jedna z postav odkryje v druhé části snímku své tajemství, divák je schopen si ho domyslet už pěknou dobu předtím. To vše je podáno bez sebemenšího napětí, zajímavých dialogů či jediné scény hodné zapamatování. A když to ani mezi Javierem Bardemem a Penélope Cruz nejiskří, je už někde něco špatně. [KVIFF 2018](1.7.2018)

Hluboko pod rodinnou idylkou se skrývají nedořešené spory a rány, které nevymyje ani čas. Samotná zápletka je vlastně jen výchozím bodem pro rodinné drama, ve kterém pochybujete a znova pohlížíte na vztahové šrámy a rány, které jste dávno smetli ze stolu, ale nikdy nezapomněli. Skvěle rozehrané s dostatečným napětím. Emočně nabité, Asghar Farhadi umí rozehrát rodinné drama reálně a bez patosu. Vyvstává akorát jedna nezodpovězená otázka okolo zápletky, ale to koneckonců není vlastně to hlavní. Byť film perfektně funguje na dvou frontách, rodinné drama vs. hlavní zápletka. Cruz, Bardem, Fernández a Lennie naprosto skvělí. 85%(17.7.2018)

První půlhodina se zdlouhavou svatbou selhává v představení všech zhruba patnácti zásadních postav a vztahů mezi nimi (které vám začnou pomalu docházet až v pozdějším průběhu) a pak rozehrává příběh s únosem, který připomíná nějakou detektivku od Agathy Christie, ale bez detektiva. Ve zbytku filmu se spíš řeší rodinné vazby a dávné křivdy než aby se vyšetřovalo, avšak neznalost totožnosti únosců do toho alespoň přináší prvek napětí a nejistoty. Díky kvalitním hercům to není špatné, ale kvalitativně je to na úplně jiné úrovni než režisérovy předchozí íránské filmy.(8.7.2018)

Silné téma, španělsky vymačkané. Klidně bych uvěřila i mnohem větší hysterii, ale kvituji značnou umírněnost. Bohužel, v určitých kolizních bodech a vysvětleních takto vyprávěný příběh pokulhává a zůstává ukryt někde mezi žánry... pro mě snad nejblíže psychodramatu, byť zároveň pomrkává po thrilleru, sociálním dramatu a snad i romantické komedii. Každopádně Penélope a Javier UMÍ zaujmout!(11.7.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 8. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (Stoka)