Čističi

• Německo Im Schatten der Netzwelt - The Cleaners (více)

Prostřednictvím sociálních médií lze nahrát na web jakékoliv video nebo obraz. Neznamená to ale, že tam každý takový materiál také zůstane. Na tom, aby uživatelé viděli jen schválený obsah, ve skrytu pracují desetitisíce „čističů“. Úlohou čističů, najímaných společnostmi jako Facebook nebo Google, je vyhledávat a mazat závadný obsah. Působí v utajení, přesto se filmařům podařilo kontaktovat některé z „moderátorů obsahu“, kteří pracují ve filipínské Manile. Jejich zkušenosti zahrnují otřesné zážitky při setkání s dětskou pornografií nebo se záznamy islamistického vraždění. Postupná devastace psychiky moderátorů ale není jediným problémem existence této profese. Jako závadný je totiž často vyhodnocen i obsah, který nevyhovuje vládám jednotlivých zemí nebo znepokojivým způsobem vypovídá o realitě válečných konfliktů. Kde už se snaha zabránit šíření zla mění v nebezpečnou cenzuru? (Jeden svět)

Stíba

Nejlepší dokument z těch, které jsem letos v rámci festivalu Jeden svět viděl. Pohled do nitra čističů obsahu na sociálních sítích, kteří musí plnit denní normu 25.000 obrázků/videí, kde velmi často nejde o pěkné pohledy, je zároveň konfrontován s pohledem na sociální sítě jako takové a zejména s jejich úlohou a vlivem na globální dění. (Jeden svět Benešov - 14. 4. 2018) ()

kukkik

Moc málo nových informací, žádné poselství a žádný zajímavý materiál. Ve výsledku nudný a zbytečný film. 2/5 ()

mazic

ironie. posíláme tam náš fyzický bordel a eště za nás čistí i virtuální bordel. smrt všem těmhle internetům ()

pushover

Takhle se má točit dokument. Dát prostor všem stranám a zůstat nestranný, aby si mohl divák udělat vlastní názor. Povedené. Viděno na festivalu Jeden svět 2018 ()

DaweForeman

Velice zajímavý dokument o lidech pracujících jako moderátoři obsahu na sociálních stránkách. Lidé, kteří tuhle práci dělají a nezmagoří mají u mě veliký respekt, protože každý den sledovat určitou nechutnou tématiku a dokázat žít běžným životem, tak to chce mít žaludek ze železa a pevné nervy. Člověk se zároveň něco dozví z pozadí moderování obsahu a také trochu podtextově i o sociálních sítích a jejich nádorovému vlivu na masy lidí. Na stránku druhou, jak už tu bylo zmíněno, autoři tohoto počinu se zaměřili hodně na manipulaci diváka, kdy vám taktně nutí různé myšlenky - chudoba v méně rozvojových zemích, náboženská tématika, humanismus, menší nenávist vůči sociálním sítím a problematiky jedinců v běžném životě. Obecně jsou to závažná témata, ale řekl bych, že většina z nich do tohoto dokumentu nepatří, ale trochu do jiného/-ých dokumentu/-ů. Dalším celkem zajímavým prvkem porovnání postoje cenzorů, vlády, novinářů a korporací, kdy u každého se liší jejich motivace a je velice vidět, že každý z nich má své dobré argumenty, ale zároveň stinné stránky - aneb ne vše dobře myšlené má jen dobré stránky. ()

MartinTerran

V celku zajímavý dokument o tom co se děje s obsahem na internetu a jaký to má/může mít dopad na společnost. Také o lidech, kteří za to mají zodpovědnost a co jejich práce přináší. Myslím, že by to měl zkouknout každý, aby věděl jak to chodí (někteří to možná ví/tuší). Hodnocení: 76/100. ()

MyrnaAlec

Pádné argumenty proč nebýt na sociálních sítích. Naivkové, kteří si myslí, že cenzura neexistuje, to stejně neuvidí. Tristní je, že čističi v Indonésii jsou proti nahotě, ale nejsou pochopitelně schopní posoudit kontext. ()

Tomigun

Facebook, Facebook, Facebook!!! Je a vždycky byl nástrojem k šíření nenávisti. Ale také nástrojem k manipulaci s tupou masou. To jsem si už od jeho počátku uvědomoval. Ale vrtalo mi hlavou, jak je schopen odfiltrovat nepohodlný obsah a šířit jen svojí pravdu. No a ono snadno. Stačí si politicky podrobit nějakou rozvojovou zemičku, prohlásit její politický režim za dostatečně demokratický, dát opičkám banány a naučit je klikat. Po zhlédnutí tohoto dokumentu vás opustí naprosto všechny iluze o svobodě rozhodování jednotlivce. To co dnešní člověk vidí, co si myslí, produkuje a jakou stranu volí. Všechno to řídí Facebook. Stačí totiž rozdělit společnost na dva znesvářené tábory a pak už si jen pohrát s jazýčkem na pomyslných vahách. Nestraně zpracovaný dokument o tom jak firma s mocí větší jak všechny supervelmoce, vykořisťuje pár lidiček za hranicí chudoby aby následně ovládla mínění poloviny planety. Za mě 80% ()

mnx

Celkem drsný dokument o práci, která rozhodně není pro každého. A i ti otrlejší by to měli dělat jen nějakou dobu, protože člověk je ze své podstaty veskrze tvor ovlivnitelný. Nejspíš proto to dělají anonymní Filipínci, kteří jsou rádi za každou lepší práci. V americe by už se zvedla vlna žalob od rodinných příslušníků. ()

BlondJames

politika mě nezajímá, ale dokoukala jsem to až dokonce s hofíkem, že uvidím nějake záběry před cenzurou, a prd, hlavně politika a skvělej obrázek Trumpa s malým piňdíkem.Ale musím se přiznat, že když začal mluvit Tristan Harris a pak domluvil, tak mi došlo, že vůbec nevim, co tam říkal, protože jsem přemýšlela nad tím, jak bychom spolu měli krásný děti :D a za to hvězda navíc :P ()

Dawe2

Za 88minut se dozvíte, že obrázky a videa nahrané na sociální sítě se musí cenzurovat i lidmi (ale psst aby se to nevědělo) a že to není hezké koukání a není jim z toho dobře. A jednou se jeden zaměstnanec oběsil. Přidaná hodnota nula. Nechápu takto vysoké hodnocení. Za obsah, který by šel sdělit pár minutami. Za mě škoda času. ()

Harakiri13

Je obrovská škoda, že jsme z práce cenzorů neviděli v tomto dokumentu mnohem víc. Každopádně jsem se bavil a je k neuvěření, kolik hnusu a špíny musí denně cenzoři procházet (opět jsem jen zhnusen co vše jsou lidé schopní dát na soc. sítě). Rozhodně to není práce pro každého, alespoň ne z dlouhodobého hlediska, což je i přímo řečeno v dokumentu a já se jim vůbec nedivím.  8/10 ()

SSiggi

85%. Pri pozerani dokumentu mi behal mraz po chrbte. Velmi dobre spracovany insight do zakutia internetoveho sveta, o ktorom bezny pouzivatel nemal nikdy vediet. Zaujimave vypovede, nahlad na problematiku z viacerych stran a doplnujuce ilustracne zabery tvoria dielo, ktore je hodne sirenia po svete - za ucelom osvety o odvratenej strane online priestoru. ()