Vox Lux (festivalový název)

• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Hudební

USA, 2018, 110 min

Od začátku (i s ohledem na to, co jsem zaslechl dřív) jsem tušil, že to nebude „klasický“ příběh o jednom hudebním vzestupu. Čtrnáctiletá Celeste nejprve přežije školní masakr způsobený mladým střelcem, pak to s demo-nahrávkou právě o nepříjemném traumatu zkouší v lákavém hudebním světě. A uspěje. Do hlavních zpráv se o několik let později dostanou i teroristé, kteří vystřílí pláž turistů v maskách, které Celeste (už coby popová hvězda) v dospělosti použila při natáčení jednoho z hudebních videí. Neurotické a negativní portrétování jedné dívky/ženy, která zpívá původní skladby umělkyně Sii. Pliveme na showbusiness a úskalí slávy, obdivujeme (nepříjemný) herecký výkon Natalie Portman i Raffey Cassidy, která ztvárnila mladou Celeste i (ano!) dceru dospělé Celeste. Bizarní kousek o nesnadném životě v záři reflektorů. Celkové vyznění na mě nicméně tolik nedolehlo, výsledek je (chápu záměr) studený, pod kůži se mi nedostal.(19.3.2019)

Během natáčení hlasivky Natalie Portman nedošly újmy. Máte chuť na fiktivní biografii jedné extravagantní popové hvězdy, co má většinu nectností, jakými správné popové hvězdy mají disponovat? Režisér Brady Corbet takovou celebritu servíruje, ale koncepčně to není žádný zázrak, místy je to dokonce i blbé a produkčně mdlé. Nejvíc mně vadilo, že se nekonaly žádné vizuální orgie a technické finesy. Celé to má takový neatraktivní "televizní" háv. Až na pár scénických delikates, úvodní a závěrečná sekvence k nim určitě patří, se nedařilo ani aplikovat moment překvapení. A dramatické vrcholy, dají-li se tak nazvat, jsou jen suchopárné pózy, režijně nekvalitně zvládnuté i podané. Samotná Natalie Portman nastoupí na scénu až od druhé poloviny dvouhodinového filmu, je nutné si do jejího příchodu (a přerodu) vystačit s nijak zvláště zajímavou Raffey Cassidy, která hraje její mladší verzi, posléze i dceru, jejichž identičnost mně přišla naprosto stupid. Film mapuje období osmnácti let popové ikony, takže nechybí (klasické) peripetie a střety s osobní i profesní krizí, což vrcholí nablýskanou koncertní show. Kdo slyší na jména Jude Law, Stacy Martin, Jennifer Ehle, Sia (produkční záštita), Willem Dafoe, může mít radost, neb tvoří neoddělitelnou součást zpěvaččiny profesní kariéry, poslední jmenovaný zaujal jen pozici vypravěče, což jsem nepochopil. Nesporným tahounem je však Natalie Portman, která manýry i zvýšenou teatrálnost podává se sexy noblesou. Vzestupy, pády a comebacky hudebních hvězd zde už byly tisíckrát, ty fiktivní jsou ale vzácností, daný koncept ovšem příliš režijně neuzemní ani neoslní, nicméně chcete-li vidět svou oblíbenou hvězdu pět (původní skladby od zpěvačky Sia) a oděnou ve futuristickém kostýmu, máte jedinečnou možnost přijmout její pozvání přímo pod pódium. 6/10(24.3.2019)

• Dzeyna

Na můj vkus příliš technické. A tím nemyslím žádnou techniku, nýbrž styl provedení. Celkový dojem z celého filmu mi přišel zvláštní a to v tom špatném slova smyslu. Jak kdyby tady nikdo neuměl hrát, dokonce ani Natalie Portman, kterou mám ráda a která mě snad ještě nikdy takhle nezklamala. Tak trochu ztráta času.(10.3.2019)

Zvláštní kopanec do současný pop kultury, kterej mi uplně nesed. Jak mám rád Dafoa, tak mi koment vypravěče iritoval. Jak mám rád Portmanku, tak mi její pečlivě nastudovaná postava pop divy přišla na pěst. A obsazení druhý části je trisní, jako by stárla jen hlavní postava. Co se naopak povedlo je závěrečný vystoupení, kde Natálka předvedla perfektně provedený peklo současnýho pop mainstreamu.(7.5.2019)

"Vox Lux" sa nám snaží povedať príbeh dievčaťa, ktoré prežije útok na škole a stane sa z nej superstar. A ako obrovská diva si získa obrovský úspech. Mám tu prológ, máme jej život v roku 1999, potom sa presunieme do roku 2017 a zakončíme to parádným popovým vystúpením Celeste. Funguje to všetko dokopy? Nuž... áno a nie. Pozrime sa na pozitíva filmu. Úvodná časť je podľa mňa skvelá. Je silná, je veľmi dobre spracovaná a myslím si, že aj vysoko traumatizujúca. A chcel som vedieť kam sa bude potom film posúvať. Je super vidieť puto medzi Celeste A Ellie a ako sa kariéra mladej nádejnej speváčky začína otvárať. Jediné čo mi tu skutočne vadilo bol prebleskujúci efekt, ktorý sme mali na moment vidieť ako ukážku z klipu "Holograms". Ak máte epilepsiu, tak toto môže vyvolať záchvat. Inak je to spracované celkom dobre. Raffey Cassidy podáva skvelý výkon a veril som jej to všetkými desiatimi. Problémy sa však začínajú pre mňa objavovať v časti, keď už máme dospelú Celeste v roku 2017. Máme tu ďalší strelecký útok, ktorý vôbec nebolo treba. Prečo? Lebo sa dokopy k ničomu potom nepreojí do konca filmu. Natalie Portman ukazuje život hviezdy po rokoch, kedy už veci nie sú tak super a má svoje vlastné problémy. A neznáša novinárov, nemá chvíľku pre seba, nemá súkromie a podobne. A tá otrávenosť ma po chvíli prestala zaujímať, lebo toho začínalo byť nejako moc. Okrem toho vďaka tomu film viac menej nesmeruje nikam. Záverečné finále pôsobí ako koncert Madonny. Vyzerá to dobre, no priznávam, že nie som fanúšikom tohto hudobného štýlu a väčšinou to býva, že táto typická pop music pre mňa nič moc nehovorí a pôsobí na mňa prázdno. A hoci sa to cez ten naratív snaží ukázať, že tie texty a skladby o niečom vypovedajú (a povedal by som, že je to pravda), tak skutočnosť je taká, že svojim spracovaním na mňa vychádzajú vysoko prázdno a neodlišujú sa ničím moc od ostatných popových skladieb, ktoré som počul. Ako celok som viac na pozitívnej strane, no viac pre prvú polovicu filmu. Tá druhá na mňa pôsobí o niečo menej zaujímavo. Videli sme to, nie je to moc nové a výsledný efekt ma až tak nechytil. Takže na jedno pozretie stačilo. Nemyslím si, že sa k filmu niekedy vrátim. Hodnotenie: B-(1.3.2019)