Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V protějovském kostele se ztratil jeden z barokních obrazů s vyobrazením Křížové cesty. Krádež vyšetřuje nadporučík Vébr (M. Taclík) z ostravské kriminálky a Topinka (R. Mikluš), jenž mu asistuje, začne s výslechy místních spoluobčanů. Vébr zatím zpovídá lékárnici Kunešovou (M. Steinmasslová), která večer před krádeží hrála s farářem v kostele vědomostní kvíz. Odcizený obraz se záhy najde v zastavárně. Policisté tam dokonce naleznou téměř polovinu obrazů z křížové cesty, které zde údajně donáší nějaká žena. Při srovnání maleb se ale zjistí, že v kostele visí už jen jejich nepříliš povedené kopie. Farář při výslechu tvrdí, že o ničem nevěděl. Lucie (J. Boková) Tomášovi poradí, aby ohledně padělaných kopií kontaktoval svého bratra Reného. Ten mu vytipuje možného podezřelého falzifikátora – výtvarníka Kabáta. Topinka s bratrem malíře navštíví a vidí, že zrovna maluje další z obrazů z cyklu křížová cesta. Ten se ale brání, že to dělá na zakázku. Topinka musí tedy vypátrat skutečné objednatele. Nakonec přece jen přijde na jednu stopu a dostane také nabídku do Ostravy na kriminálku. Jak na to ale bude reagovat Lucie? (Česká televize)

(více)

Recenze (10)

jungewolf 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

U tohoto dílu musím zvýšit na 4 - 4,5 * . Mimochodem - ne všichni římskokatoličtí kněží/jáhni/řeholníci jsou pedofilové z instituce bažící jen a jen po majetku... . Dost z nich znám osobně, jsou to lidi jako každý jiný, jsou mezi nimi kuřáci-nikotinisti, co vyfoukají krabku=dvacku za den a pivkem,vínem nebo panákem taky nepohrdnou .... . ()

kumite 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tak tento díl si vzhledem ke kvalitě některých jiných dílů poctivě zaslouží vysoké hodnocení (a taky trošku nadhodnocené). Škoda, že v tomto duchu a stylu nebyl celý seriál. ()

Reklama

Šandík 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Tak to byla teda "zapeklitá" historie... Co k tomu říct? Ve filmech, i těch opravdu dobrých, se zpravidla o výtvarných dílech tvrdí nehorázné pitomosti a tenhle Topinka v žádném případě není výjimkou: 1) Malířské cykly křížové cesty jsou zpravidla nejméně hodnotnou součástí umělecké výbavy kostelů. Pochází většinou z 19. století, malíři je malovali jak na běžícícm pásu podle jednoho mustru, bez nejmenší snahy po originalitě nebo výjimečnosti, a výroba jejich falz se tedy ekonomicky v žádném případě nemůže vyplatit, protože namalování podobného obrazu je bezpochyby dražší než takový obraz sám o sobě. 2) Samozřejmě ano, existují i výjimečněji dochované cykly z druhé poloviny 18. století, ty jsou poněkud cennější, ovšem to v žádném případě nebyl tenhle případ, neb to bylo čiré 19. století, umělecky téměř bezcenné. 3) Korunu tomu dodávají zcela novodobé rámy i moderní provedení rubových částí pláten. 4) Malovat jakoukoli kopii či odborně posuzovat obraz podle fotografie 10x15 cm je obecně na pár facek. Nesmysl, totální kravina. 5) Třešničkou na dortu v přehlídce nesmyslností byla návštěva onoho "profesora", jež na plátně předváděl výkon hodný žáčka šesté třídy, když mu paní učitelka zadá namalovat "abstraktní obraz". Zkrátka a jednoduše, reálie příběhu opět totálně naivní a zoufale nezvládnuté. Jen na okraj poznamenávám, že za panem farářem se na návštěvy obvykle chodí na faru, ne do kostela a že samozřejmě prakticky každý kostel u nás, v němž po nájezdech zlodějů z devadesátých let zůstal jakýkoli alespoň trochu cennější mobiliář, má elektronické zabezpečovací zařízení... Celkový dojem: 50% ()

Sa.sa 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Super díl kde Tomáš zazářil jako policista na plné čáře... Hezky to vyřešil bez podpory armády techniků, aparátu a všeho okolo.. Jasně, že mu pomohl bratr, ale co je to rodina.... Nadporučík Vébr (M. Taclík) pěkně čuměl když Tomáš odmítnul post u Ostravské kriminálky :P  Konec byl smutný jak požádal Lucii o ruku , která ho bohužel odmítla :/ ()

Galerie (51)

Reklama

Reklama