Reklama

Reklama

Profil

(festivalový název)
Trailer

Obsahy(1)

Minimalistický thriller Timura Bekmambetova sleduje investigativní novinářku Amy, která vyšetřuje internetové praktiky Islámského státu při náboru mladých evropských dívek do vlastních řad. Založí si falešný facebookový profil, na němž se vydává za radikální muslimku. Vzápětí je kontaktována Bilelem, jedním z klíčových členů ISIS, jemuž se podaří získat její náklonnost. Amy brzy přestane vnímat rozdíly mezi skutečností a virtuální realitou, čímž se vystavuje čím dál tím většímu nebezpečí. Osobitý snímek, jenž vychází z reálných zkušeností francouzské novinářky Anny Erelleové, buduje zneklidňující atmosféru pouze prostřednictvím počítačové obrazovky. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (43)

Rimsy 

všechny recenze uživatele

Není to už tak úplně originální koncept, přece jen pár filmů z monitoru počítače či telefonu jsme už viděli. A tak nepřekvapí spousta propracovaných detailů, jichž si člověk během sledování ani nevšimne (respektive pouze náhodou). To je už ale spíše standardem, a tak tyhle filmy mohou zaujmout hlavně tím, že mají neotřelý příběh, který dokáže i navzdory repetitivní formě udržet pozornost. A to se Bekmambetovovi docela daří, kdyby jen díky silnému námětu. I pokud se ale nezajímáte o situaci kolem Islámského státu a nečekaně propracovaných technik, jimiž prorůstá "naši" západní společnost, tak i samotný motiv překračování hranic v práci je zábavný. A leckdy dokonce napínavý. Nikterak zlomový, leč povedený kus. ()

Chrysopras 

všechny recenze uživatele

Je to radost, když se takhle protne obsah s formou! Nejspíš koncept filmu prostřednictvím sociálních sítí není taková novinka, jak se TB snažil zdůraznit, ale to nic nemění na tom, jak ( dle ohlasů v Puppu nejen ) mě Profil naprosto vtáhnul do děje. A kombinace nebezpečí virtuální reality a IS je díky vedení děje i výkonům herců opravdu strhující... Krásná tečka mé účasti na 53. KVIFF ()

Reklama

silentname 

všechny recenze uživatele

Magické pravidlo číslo 2: "Dovoľ vidieť iba to, čo chceš, aby videli." Na celej tejto myšlienke je "Profile" postavený. Reálne ide o skvelý mentálny súboj dvoch iluzionistov. Teraz je len otázka, kto to dokáže lepšie a aké zbrane dokáže do celej tej situácie nasadiť. Sú tu aj iné bočné dejové línie, kde sa dozvieme nejakých pár informácií, ale tie nie sú tak vysoko podstatné ako hra, ktorú spolu rozohrali Amy s Bilalom. Ako som ale povedal, otázka je to, kto tento súboj zvládne lepšie. Pretože aj keď sa to tak nemusí vôbec javiť, tak Bilal nie je naivný hlupák. A vie skutočne veľmi dobre manipulovať so svojimi obeťami. A skoro sa mu to podarí aj s Amy. To sú veľmi silné stránky filmu. Plus vďaka tomu, že to máme spracované len cez počítačovú obrazovku, dáva to filmu aj istý štýl. Ešte relatívne neopozeraný a miestami vie aj slušne dobre zachytávať drámu. Filmy ako "Searching" alebo "Face 2 Face" sú toho pre mňa živým dôkazom. A hoci vnútorne musím povedať, že oba spomenuté filmy priniesli podľa mňa zaujímavejší a emocionálne silnejší príbeh, neznamená to, že by bol "Profile" o niečo horší. Tentokrát tu dostaneme skôr skvelú dávku thrilleru a hru dvoch ľudí, kde obe strany chcú niečo získať. Osobne neviem či by sa to dalo spracovať aj nejako silnejšie, no za seba môžem povedať, že ku koncu filmu som skutočne dúfal, že Amy neurobí tie hlúpe rozhodnutia, ku ktorým to smeruje. Dáva to ale podľa mňa vynikajúci signál. Zmanipulovať ľudí je veľmi jednoduché. Pre týchto ľudí je to vysoko jednoduché. Natárajú tým dievčatám ohromné báchorky o všetkom čo chcú počuť. Predostrú im paláce a všetko o čom len snívajú na zlatom podnose a zožerú im to aj s navijakom. A keď zistia, že to všetko boli len klamstvá alebo sa budú chcieť vrátiť, neuvedomia si, že cesta späť už neexistuje. Myslím si, že ide o skvelý thriller, ktorý sa oplatí vidieť. Možno neprináša niečo, čo by sme nevedeli, ale dokáže nás rozhodne vtiahnuť ako divákov do deja. Hodnotenie: A ()

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Anonymita sociálních sítí se zmítá mezi svými protipóly. Své o tom ví i novinářka Amy, která má možnost získat jméno ve světě médií (a peníze na nájem londýnského bytu) reportáží, která odhaluje taktiky a postupy recruiterů ISIS. Ti ročně nalákají do Sýrie desítky mladých evropských dívek, jejichž osud má většinou dost podobný a zřejmý konec. Anonymita sítí a znalost technologií přináší Amy nespočet možností, jak proniknout do promyšlených taktik těchto extremistů a celý postup vyzkoušet krok po kroku na vlastní kůži. Ty samé možnosti však anonymita poskytuje i druhé straně, jež dovede s lehkostí vykonstruovat vlastní silné příběhy a vtáhnout osobu na druhé straně sítě přímo do jejich děje. Začíná hra o silnější strategii, v níž se ISIS díky zkušenostem a přesně cílené hře na soucit, pochopení, souznění a lásku, pohybuje o dost přirozeněji. Amy den po dni ztrácí přehled, kde je hranice virutální reality, zapomíná na svá pravidla i na svůj vlastní život. A nejsou to sliby majetku, bytu a darů, čemu ona a další dívky podléhají, jsou to právě ta hezká slova, soucit, obdiv a společné virtuální zážitky, které dovedou zamotat hlavu. Timur Bekmambetov, u nás známý především pro snímek Wanted, představuje Amy, Biela i ostatní postavy pouze prostřednictvím Amyho MacBooku, snímek se odehrává na jejich facebookových profilech, v konverzacích, videohovorech na Skypu, tedy způsobem, kterým jsme dnes všichni zvyklí nejen přijímat informace, ale také prožívat emoce. Spolu s Amy se ocitáme v příběhu o tom, jak se pragmatická inteligentní žena téměř lusknutím prstu promění v oběť vlastní hry. O tom, že lásku lze očividně vyvolat pár hezkými slovy, správnými kroky a častým kontaktem, a snad i o tom, že pokud nemáte výborně promyšlenou taktiku zabijáka z ISIS, žít dva paralelní životy je prakticky nemožné. Snímek inspirovaný skutečnou událostí z Francie mrazí a zároveň přináší hluboký a empatický vhled do tématu, který dnešní Evropa nemá ještě zdaleka zpracovaný. ()

dopitak 

všechny recenze uživatele

Ten konec je docela dobrej. Mám ale 165 cm úhlopříčku televizi a půlku textu co psali, jsem vůbec nebyl schopný přečíst, ty skype zprávy s šéfredaktorkou prostě jsou blechy... Trochu bych to pokrátil, dívat se hodinu a půl do ksichtu hnusnýho zarostlýho čuráka co řve A - A a myslí si že sežral všechnu moudrost světa, začne dost lézt na nervy. Ačkoliv jsem pacifista, tomuhle typovi jsem přál aby mu někdo ustřelil kebuli. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (7)

  • Vo filme sú použité aj autentické dokumentárne zábery. (IceQueen)
  • Film byl natočen za 9 dní. (ČSFD)
  • Film je založený na knihe francúzskej novinárky Anny Erelleovej "V koži džihádistky" o jej vyšetrovaní náboru mladých žien ISIS. (Arsenal83)

Související novinky

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

Film, od kterého jsme kvůli komplikacím při natáčení (výměna režiséra) raději nic velkého nečekali. Bohemian Rhapsody. Dnes suverénně nejoblíbenější a masami nejlépe hodnocený filmový šlágr roku.… (více)

Reklama

Reklama