Temná tvář Brooklynu

Sirota Brooklyn

• Kanada

• Austrálie

Krimi / Drama

USA, 2019, 144 min (Alternativní: 138 min)

Edward Norton

Joe Klotz

Zvuk:

Paul Hsu

Scénografie:

Beth Mickle, Kara Zeigon (set dekoratér)

Kostýmy:

Amy Roth

Musím Edwardovi Nortonovi pogratulovať. Zobral si na toho seba v tomto projekte skutočne dosť. A celé to pôsobí dosť kompaktne a nemá to momentky, kde by mi príbeh vyslovene nedával zmysel. A to je teda úspech. Najmä už len z titulu, že je to podľa mňa veľmi komplikovaný príbeh, kde treba dávať pozor na detaily. Z anotácie som si myslel, že film bude o niečo akčnejší, no to nie je celková situácia. Väčšinou je to skôr sledovanie príbehu, kombinovanie súvislostí a akcie tam je len trochu. Možno by to s väčšou dávkou akcie bolo príťažlivejšie pre bežného amerického diváka, no ja som s tónom filmu celkom spokojný. A to najmä z toho titulu, že Edward Norton je skvelý ako hlavný hrdina Lionel. Má charizmu, je mi sympatický a je vysoko inteligentný. Takže počas filmu som si sledovanie scénok s ním skutočne užíval. Okrem toho chceme vedieť čo sa vlastne stalo, ako sa to zomlelo a podobne. Ostatné postavy sú na tom celkom okey. Mám pocit, že sa im miestami ale nevenuje dostatok priestoru. Celý príbeh je hlavne Lionelova cesta. A je to celé prerozprávané skrz jeho vnútorné monológy. Možno nám to má hovoriť, že dostaneme len jeho pohľad, no ja som vnútorne dúfal, že niektoré postavy stihnem spoznať trošku viac. Lebo ten čas by si celkom zaslúžili. Okrem toho je problémom trošku aj príbeh. Myslím si, že príbeh ako taký zaujímavý je, no nemyslím si, že dostatočne zaujímavý na to, aby sme ho boli schopní v pohode a zaháknutí sledovať 144 minút. Určite sa to dalo minimálne o 20 minút skrátiť a neprišli by sme o tak veľa. Môj názor. Myslím si, že sa Norton bál, že keby nám nedá všetky potrebné scénky, tak by sa to rozsypalo a začali mať medzery. Neviem. S troškou šikovnosti sa film dal podľa mňa skrátiť. Každopádne si myslím, že za pozornosť film stojí. Vyzerá to dobre, Edward Norton je skvelý a ak máte radi zložitejšie krimi prípady, tento vás môže chytiť. Čeknite si ho a uvidíte sami. Hodnotenie: B(2.2.2020)

Edward Norton se pustil do režírování, scénáře i hlavní role. A povedlo se mu to bravurně. Toto kriminální drama mě bavilo, příběh je velmi dobře napsán a především Edward Norton předvádní skvělý výkon v roli Lionela, který trpý Tourretovým syndromem, Edward ho zahrál tak, že mu to opravdu věříte. Film má dlouhou stopáž, ale v tomto případě mi to nevadilo, po celou dobu mě příběh bavil. Jediným trošku negativem bych označil soundtrack, ten se tolik nepovedl.(14.11.2020)

Edward Norton si chtěl za každou cenu natočit svou brooklynskou verzi CHINATOWN. Výsledkem je sice sympatická, ale zároveň úsměvná snaha, která díky fádní kameře vypadá jak televizní inscenace. Ani vteřinu nevěříte dobovýmu ukotvení, protože to celý vypadá strašně fake. A to nemluvim o jeho účesu, jenž jako by vypadl ze současnosti. Herecky si Ed nemohl odpustit citaci své vlastní postavy z THE PRIMAL FEAR, což už je trošku ohraná písnička, kterou jsme u něj již viděli (THE SCORE). Dějově to nevtáhne už vůbec a celý film vyšumí do ztracena, jakmile skončí.(25.1.2020)

Velice poctivá, precizní a slušně natočená mafiánská podívaná, navíc z období, který svou filmovou výpravou je prostě stylový. A za tím vším stojí E. Norton - scénář, režie a hlavní role, navíc si k tomu přidal pro svou postavu Touretteův syndrom, aby toho asi neměl málo. Zahraný je to výborně, i když musím uznat, že mě po čase ty jeho záškuby (záchvaty) začaly trochu lézt na nervy. No a pak povedenej casting, hvězdný jména, kde potěší hlavně B. Willis, kterej si po letech konečně zahrál v nějakým slušným filmu, byť jenom chvilku. S příběhem už je to trochu horší, časem se to zdá pomalý a dlouhý, klidně bych tomu cca 30 minut ubral a v takovým případě by nejspíš přilítla i ta čtvrtá hvězda. Je to škoda, nicméně i tak si E. Norton zaslouží uznání, smekám!(2.5.2020)

Zo začiatku výborný Noir. Bruce Willis sa tam zase len mihol. Ten akoby už hrával len 10 minútové scény. Úvodná sledovačka na aute bola výborná. Norton bol v pohode, ale potom to bolo celé na jeho pleciach. Žiadna výrazná postava, nič. Pochválim vozový park a kostýmy. Hudba vôbec nič extra. Neskôr tam už len pobehoval Norton s nejakou rasovo utláčanou imigrantkou z Afriky a stratil sa noir, stratila sa akákoľvek akcia, stratilo sa čaro 50.rokov. Posledných 45 minút iba nutnosť dopozerať to do konca. A ani to nieje nejaké šokujúce alebo uspokojivé. Síce to u mňa dosiahlo stále slušný priemer ale tešil som sa na niečo lepšie, čo sa nedostavilo. I tak som rád vždy, keď sa dostaví na scénu film s takouto skvelou atmosférou 50.rokov minulého storočia.(15.3.2020)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na viacerých miestach v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - Jedná se o adaptaci úspěšného románu amerického spisovatele Jonathana Lethema, který v Čechách vyšel pod názvem „Sirotci z Brooklynu“. (vnimatkrasu)

• - Natáčení filmu trvalo 45 dní. (MarLin)