Temná tvář Brooklynu

• USA Motherless Brooklyn (více)

New York, rok 1950. Osamělý soukromý detektiv (Edward Norton) se snaží vyřešit vraždu svého mentora a jediného přítele (Bruce Willis). (Magic Box)

podlet

Super klasická detektivka. A ještě zasazená retrospektivně s krásně dotaženym vizuálem. A o obsazení nemluvim. Jasně, neni to blockbuster, ale o to lepší. Za mě paráda. ()

mortimerm

Norton dal do filmu naozaj veľa snahy a počas filmu je to badať. Postava asociálneho detektíva s rečovou vadou nemusí byť sympatická každému, ale jeho problémy sa čoskoro stanú aj problémami diváka. Rasový motív je samozrejme moderný, takže to nesmie chýbať. To, že Bruce Willis je tam obsadený len kvôli menoslovu, človek rýchlo zistí. Kompenzuje to ale skvelý výkon Willema Dafoeho. S takými grádmi by si film zaslúžil trochu komplexnejšie rozuzlenie, avšak sklamaním nie je. Hlavu dej zamotá dostatočne, takže po zhliadnutí filmu sa bude človek skôr než ku koncu vracať k jednotlivým scénam. Na záver ešte neopomeniem vydarené vizuálne vykreslenie Brooklynu 50. rokov, prípadne prvky doby zasadené do deja (trubkári, jazzové kluby, vyvolávanie fotografií). ()

xterri

Celkem dlouhý film, který se chvilkama možná zbytečně táhne, ale celkově se při něm člověk nenudí. Příjemné pokoukání na dlouhé zimní večery, ale při takto nadupaném obsazení bych přeci jen čekala o něco víc. A rozhodně by tomu prospěla ještě o fous, možná o dva fousy, lepší hudba. ()

akiba

Krásný, krásný vzkříšení noiru. Kupodivu a Iff! Edward do toho dal hodně (jako fakt hodně) a všechno tu funguje, šlape jak hodinky v naoko táhlém rytmu jazzu řezaného tourettem. A právě ten, spolu s padesátkovou kadencí newyorského žargonu, tomu dává tu správnou nervní krimi špónu (trochu jak v Uncut gems ). Psycho tik a jemná aktualizace sociální kritiky bílých mužských technokratů na radnicích jsou snad jedinými aspekty, kterými celá věc vybočuje z klasické výstavby noiru. Díky bohu se tu nikdo nesnažil nic zrychlovat a jinak dobově přizpůsobovat trendům. Je vidět, že všichni, kdo se na tom podíleli, to dělali s maximální láskou a pokorou. Ostatně je to i doporučený přístup pro diváka - ono se vám to vrátí, IF! ()

Karel_Kuhn

Autorská kriminálka s „rainmanovským“ detektívem Edwardem Nortonem, kde všechno kromě děje šlape jako hodinky. Byť film vychází z knižní předlohy, tak mi přišel scénář dost průhledný. Nortonovi zabijou jeho šéfa, kterej se rozhodne rozluštit jeho vraždu, zjístí, že je to mnohem složitější a že za nitky tahají ti nejvyšší. Do placu přihoďte parťáky, kteří mu od začátku moc nevěří, podivného informátora, záhadný telefonát v noci, a aby toho nebylo málo, dotknou se i rasové segregace minulého století.  Hlavní postava trpící Tourettovým syndromem je sice inovativní myšlenka, ale v praxi to působí otravně. Ostatně zpracování doby je věrné a hvězdné obsazení si taktéž přiláká své diváky. Lehký nadprůměr - 55%. ()