Divoký mustang

• USA The Mustang (více)

Roman Coleman sedí již dvanáct let ve vězení kvůli tomu, že brutálně zmlátil svou partnerku, která při tomto útoku utrpěla trvalé poškození mozku. Je si vědom své vznětlivé povahy a násilnických sklonů, a proto se brání jakékoliv snaze vrátit se zpět do společnosti a začlenit se. Při vězeňských pracích na venkovním prostranství je Roman zařazen do rehabilitačního programu vedeného rančerem Mylesem, který vězňům přiděluje výcvik divokých mustangů. Každému vězni v programu je přidělen konkrétní kůň k výcviku. Roman musí výcvik dokončit během dvanácti týdnů, protože poté bude jeho kůň prodán v aukci. Zpočátku má s výcvikem mustanga problémy, ale pod vedením Henryho, což je vězeň považovaný za nejlepšího trenéra koní, začíná dělat pokroky. Postupem času se Roman s koněm, kterého pojmenuje Markýz, sblíží a spřátelí se s Henrym. Henryho však později zavraždí Romanův spoluvězeň Dan. Roman se Danovi pomstí tak, že ho málem uškrtí. Nestačí svůj čin dokonat, protože je roztrhne vězeňská stráž. Přichází den, kdy se koná dražba, na kterou Roman pozval svou těhotnou dceru Marthu v naději, že se jeho vztah s ní zlepší. Zatímco Roman předvádí Markýzu dražitelům, je celý nesvůj, protože si všimne, že Martha není mezi diváky. Tato jeho roztržitost způsobí velký problém, protože se dost nevěnuje Markýzovi, a ten se kvůli nízko letícímu vrtulníku splaší, Romana shodí, ošklivě kopne do obličeje a málem ho ušlape. Ostatním spoluvězňům se nakonec podaří Markýze uklidnit. Krátce poté se Roman od Mylese dozví, že Markýz byl označen jako nevycvičitelný a že bude utracen... (TV Nova)

Renfield

Když se potkají dva nezvladatelní, aby si vzájemně ovlivnili své životy. Zajímavý námět, jemuž by slušelo ubrat na vězeňském a naopak přidat na tom rodinném a kovbojském. Právě scény výcviku a postupného sbližování, patří k tomu nejlepšímu a scéna dražby je jejich očekávaným, za to velmi silným vrcholem. Při ní jsem Marthu v publiku hledal stejně usilovně, jako Roman. Těch několik návštěv a oživování minulosti sice mohlo jít ještě více do hloubky, přesto však dostatečně zaujaly. 75% ()

bllm

Většinou moc na závěrečný titulky nekoukám, tentokrát jsem, nevím proč, nevypla, takže jsem si mohla všimnour, že výkonným producentem byl Robert Redford, což dává perfektní smysl. Jinak docela pěknej film s perfektním Matthiasem Schoenaertsem. Nevím, jak to dělá ty nervní typy mu jdou perfektně. V některých scénách, až člověk těžko věří, že to hraje. ()

warrenur

Pekny pomalo plynuci film. Pomerne citlivo zachyteny vztah k zvieratu a psychicky deficit "vznetliveho" cloveka. Odporucam. 70% ()

Cinematrix

Tohle jako režírovala ženská a ještě k tomu spolupracovala na scénáři? Holt, kdo umi, umí a já na to čuměl s otevřenou pusou. Bál jsem se, že to bude zbytečně přeslazené, ale hned první seznámení trestance s mustangem mě vyvedlo z omylu. Ještě jsem totiž nikdy neviděl, aby se někdo s koněm boxoval. Takovou bitku bych očekával spíš s klokanem, ale ten v tom nehrál. Potěšilo mě i to, že děj není vůbec předvídatelný, a když už jsem si myslel, že vím, jak to dopadne, tak to tak samozřejmě vůbec nedopadlo a nakonec jsem byl rád, že to dopadlo, jak to dopadlo a né tak, jak mě původně napadlo, protože to, co mě napadlo, by napadlo akorát ženskou a jsem rád, že Laure de Clermont-Tonnerre to nenapadlo. ()

retrogirl2

Matthias výbornej ostatně jako všude, to je základ. Poslední scéna rozsekávka jako blázen pro mě! A člověk se něco dozví, absolutně jsem netušila něco o podobném resocializačním programu 👌🏼 ()

Ikedar

Film je vo svojom základe veľmi dojímavý a vo finále chytí za srdce. Poetika filmu síce ostáva ukotvená v symbolickom vyobrazení vzťahu človeka a zvieraťa, aj napriek tomu sa však divák dočká aj tradične surových väzenských situácií. Vážnosť diela odľahčuje režisérka len jemne, a to veľmi dobre zvoleným soundtrackom. Informácie, ktoré divák dostáva na začiatok a na koniec filmu sú potom taktiež veľmi zaujímavým dodatkom, ktorý pridáva na celkovom dojme. Silné finále potom aj zatvrdenejšieho diváka emočne odzbrojí, a to aj reálnymi fotografiami, ktoré filmu dodávajú na autenticite. viac v recenzii na: http://artyfilmbook.sk/the-mustang-recenzia-krotenie-divokych-koni-vaznami-ma-dojemnu-symboliku/ ()

rigby

Sympatický film s hlubokým příběhem. Děj je však silně předvídatelný a vlastně i neoriginální, takže nad průměr se nedostává. Který z těch dvou mustangů je divočejší? ()

PTuranyi

Tento film mohol byť hlbokou alegóriou o vzťahu človeka a slobody. Žiaľ táto možnosť sa rozpadá a film sa sústreďuje na  osobu hlavného hrdinu a jeho osobné nešťastie. Aj táto možnosť sa rozpadá produkcii na fragmenty, ktoré nedržia tak celkom pohromade. Mustang Markíz je len sprievodcom väzňa Romana Colemana na tejto ceste. Inak je technicky produkcia veľmi dobrá a aj herci hrajú svoje roly dobre. Prerod Romana zo samotárskeho introverta na empatického otca je tak trocha nevyrovnaný. 70% ()

Bogrant

Vydarené, nič zvlášť nekaziace menšie dielo o jednom trestancovi, ktorý sa prostredníctvom vzťahu s divokým mustangom snaží o akú-takú osobnú obrodu. Z prvotného dojmu tvrdej väzenskej drezúry sa napokon vykryštalizuje hutná dráma s výdatnou dávkou emócií, podaných minimalistickým, no skvelým výkonom od Schoenaertsa. Niektoré pasáže, ako tá so spoluväzňom sú mierne nedotiahnuté a menej prepracované, o živote hlavnej postavy sa dozvieme tri vety, no stačí to a prevláda spokojnosť, či už zvoleným prostredím alebo pekným záverom (ak to bola Dernova úmyselná pripomienka, o to lepšie) a odkazom. ()

APLSMLS

Roman Coleman nemá rád lidi a vypáčit z něj slovo je oříšek. Asi až ve tři čtvrtě filmu zjistíte proč, a najednou to zpětně pochopíte, ale do tý doby jen koukáte na chlapa, co se chová jak kretén. Naštěstí v jeho base provozujou program na chov koní, a zákonem přitažlivosti vyfasuje toho největšího kreténa mezi koněma. Postupně vzniká pouto, který mu snad výlečí zlomenou duši - pokud je divák sám trochu porouchaná existence, ve vývoji hlavní postavy si asi může odnést nějakou tu dobrou "potravu"). A aby to nebylo tak jednotvárný, bokem se ještě zaplétá do ketaminovejch gang wars, a kdyby tahle vedlejší dějová linka chyběla, sotva byste si toho všimli (asi tak mínus 3 dramatický momenty podprůměrný důležitosti pro zápletku). Je to asi emocionální, ale zemitě, takže naštěstí žádná patetičnost neprobíhá. Možná pomalý tempo někdy nudí, ale nikdy to není trapný, což se dneska už hodně cení. Pokud máte rádi koňskou nebo vězeňskou tématiku, přihoďte si hvězdu navíc. ()