Dobré ráno, Vietname

• USA Good Morning, Vietnam (více)

Filmy o vietnamské válce tvoří důležitou část americké produkce sedmdesátých a osmdesátých let. Od dramat jako Návrat domů, Lovec jelenů, Apokalypsa, Četa nebo Olověná vesta až k několika komediálně laděným snímkům, z nichž nejzdařilejší je patrně Dobré ráno, Vietname (1987), který s notnou dávkou nadsázky popisuje situaci v Saigonu v polovině šedesátých let, kdy se z „policejní akce“ americké armády pomalu stávala regulérní válka. Jeho hrdinou je skutečná postava diskžokeje Adriana Cronauera, jehož pravidelné rozhlasové vysílání se okamžitě stalo hitem mezi vojáky, ale působilo svým zábran neznajícím humorem vrásky na tvářích jeho nadřízených. Režisér Barry Levinson (jehož následující snímek Rain Man se stal oscarovým vítězem roku) se plně spolehnul na herecké vlohy komika Robina Williamse, jemuž byla role výřečného moderátora šitá na tělo. Williams prakticky nezmizí z obrazu a přesvědčivě ztvárňuje dvě polohy své postavy, neuctivého vtipálka se záviděníhodnou vyřídilkou a maniakálními hláškami a téměř „civilně“ pojatého muže, který si uvědomuje, co se kolem něho děje, a ví, že to není správné. Herec za svoji pozoruhodnou kreaci dostal řadu ocenění (mj. Zlatý glóbus, Americká komediální cena, nominace na Oscara). Snímek, natočený v thajských exteriérech, se stal velkým diváckým hitem a ani po třiceti letech nic neztratil ze svých kvalit. (Česká televize)

StarFsh

Životopisná stránka tohoto filmu síce nie je úplne zvládnutá, ale keď prižmúrite oko, budete sa určite príjemne baviť. ()

Alagaesie

Severní Vietnam je krutý Počítej vojáku s tím – A pak prej že dabing filmu škodí - vždyť dabing některých postav byl skoro jak ze seriálovýho M*A*S*He. Já se bavil. A Wiliams do toho skvěle zapad. ()

Kolda.o

Jiný úhel pohledu na to nač by určitě hodně lidí rádo zapomnělo. A je dobře za takové filmy aby se to nestalo. ()

Vedjat

Velmi slabý velmi lidský příběh (v popisu obsahu). Dle komentářů zcela jiné očekávání. Meloucí Williams s otravnými hláškami bez vtipu, které dávají vojákům zapomenout na válku. Nudné, nezajímavé. ()

Vaelor

Toto je film, který si, dle mě, můžete těžko užít bez perfektní znalosti angličtiny, protože dabing není světovej a v dostupných titulcích spoustu vtipů vyšumí do prázdna. Proto je moje hodnocení nutno brát s rezervou. ()

majlaan

Dvě hodiny pokleslého humoru, který se tváří jako válečná satira, ale v podstatě není ani chabým vulgárním teenagerovským humorem o tom jak přjít o panictví, natož něčím s jakoukoli myšlenkou. Jedna hvězda za hudbu. Fakt břečka. ()

Sejkorka

Režie Barry Levinson (Rainman, Vrtěti psem...) No nenaplnily se tři mé předpoklady. 1) je to film o hudbě a rádiu 2) Robin Williams bude jen šaškovat 3) není to přímo o válce. Je to určitě už klasika, docela pozdě jsem se kouknul poprvé. Odehrává se v Saigonu, čili ne někde v buši, jako Forrest Gump. Ad 1 - 3 si můžu odpovědět ano i ne. O to tom to je ! Pozn. - hlavní ženská hrdinka je Thajka. Ale kdo by to poznal .... ()

Thane

Pomerne dlouho jsme si rikal ze koukam na neco cemu nerozumim a na co vlastne ani koukat nechci. Nastesti to potom uhnulo nekam uplne jinam. Navzdory tematu i neotrelymu pohledu vlastne dost milej film. S odrenejma usima 4* ()

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall

Zemřeli Robin Williams a Lauren Bacall