Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovní název) (více)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (více)

Pod námětem a scénářem komedie Oldřicha Lipského Jáchyme, hoď ho do stroje! z roku 1974 najdeme poprvé jména oblíbené autorské dvojice Ladislav SmoljakZdeněk Svěrák. V té době už byli oba známí jako autoři zábavných rozhlasových pořadů, právě se připravovali na osmou sezónu stále populárnějšího Divadla Járy Cimrmana, v menších rolích se objevili i na filmovém plátně, ale svoje skutečné úspěchy měli tehdy ještě před sebou. Hlavním hrdinou jejich prvního filmového příběhu je nesmělý mládenec František Koudelka (L. Sobota), který uvěří tomu, že bude mít zaručený úspěch v životě, bude-li se řídit kondiciogramem, „vědecky“ sestaveným přehledem svých šťastných i kritických dní. Až po mnoha letech se dozví, že kondiciogram, podle kterého žil, byl určen jeho jmenovci. Mezitím však zažije hodně perné chvíle a neskutečná dobrodružství… Dnes již legendární komedie je jednou z nejlepších, které byly u nás v neveselých časech normalizace natočeny. Dala velkou příležitost komikům nové generace – skutečně úspěšný filmový start zde zahájili Josef Dvořák a Luděk Sobota – ten se na dlouhá léta etabloval do rolí nesmělých až přihlouplých mládenců. Úspěchu napomohl samozřejmě i vynikající scénář, který rozvíjí kaskádu komických situací, a rovněž skvělá režie, která nevynechala jedinou příležitost rozesmát diváka. (Česká televize)

sahe

Takový hudební autí bych chtěla taky... :-) A Chocholoušek... toho by občas potřeboval každý :-) ()

MIGHTTREE

Chocholoušek sám o sobě je legendárnější než samotný František. Oblíbená scéna je také s rozbitou televizí a vstupní pohovor do opravny aut. Nemůžu si pomoct, ale je škoda, že si nezasloužil místo alespoň v top 300. ()

lykan9

Nezapomenutelná klasika,která ač běží v televizi několikrát ročně, tak vždy, když na ní natrefím, tak se na ní mile rád podívám. Ať už je scéna se Sobotou, Dvořákem nebo Smoljakem a Svěrákem, tak se jedná o humorné umění prošpikované nezapomenutelnými hláškami. Prostě český skvost. ()

fabecc1222

Když tvůrčí dvojice Smoljak - Svěrák přivedla na svět svou první komedii, tak se dalo tušit, že jejich představivost a nápaditost nám ještě přinesou spostu dalších kultovích hlášek a momentů. Ve spolupráci se zkušeným matadorem Lipským tvůrčí duo přináší na svět klasickou dobovou crazy komedii, založenou na několika fantaskních prvcích, u kterých doufáte, že je někdy budete moct ve skutečném životě využít. "Jáchym" má, jak už to u tvůrců bývá, spoustu zlidovělých hlášek ("Zřejmě dobrej oddíl"), postav (Chocholoušek) a scén ("Slezte z toho lustru, Donalde..."). Ne, že by byl Sobota nějaký úchvatný herec, ale ta jeho mladická zajíknutost se sem výborně hodí a dělá z Františka Koudelky toho správného nesmělého joudu. ()

Právnička

Ne ne !! Opravdu nemůžu dát nižší hodnocení - a to jen za ty neuvěřitelně skvělé hlášky :o) Prostě klasika, která neomrzí. ()

Kalidor_

Jedna z mnoha skvělých scének - jak furt chodil rozměňovat desetikorunu za Vančurovou na drobný a potom přišel za ní "nechtěla byste za stovku drobný ?" :-) ()

Kosmik 1

Výborná česká klasika. Jedna z mála povedených komedií, kde si zahrál Luděk Sobota, kterého moc rád nemám, ale tady by se to bez něj opravdu neobešlo. Palec nahoru pro docenta Chocholouška. :-) ()

Ravi

Kde jsou ty doby, kdy se u nás vyráběla jedna kvalitní veselohra za druhou jako po másle. Dneska nemožný úkol pro naše tvůrce. Nezbývá nám, než dokola sledovat tyto nerezivějící perly. 85% = 4/5 ()

Autogram

Svěrák ako scenárista v najlepšej forme už na začiatku kariéry a tá mu, zdá sa, vydržala až dodnes, a to je už vyše 30 rokov. Film, na ktorý sa môžu pozerať deti aj dospelí, pre všetkých je zábava zaručená. Pre Luďka Sobotu životná rola a aj keď porozmýšľam, tak asi jeho jediný film s hlavnou úlohou, kde si ho výrazne pamätám. –––– Tak kde je ten prďola, co tady čepuje to pivo? ()

Corey

Luděk Sobota v životní roli, škoda že si tento standard nezachoval dále.Jeden z nejlepších českých filmů.Prostě klasika.. ()

P1tr

"STS Chvojkovice Brod....Hm, to je dobrej oddíl" Luděk Sobota ještě neokoukaný a pořád stejný a naplňující scénář pánu Svěráka a Smoljaka k jejich obrazu. ()

Specs

Hlášky: (Psychiatr Chocholoušek se omlouvá panu Hudečkovi, že ho omylem dovezli do jeho ordinace.) Chocholoušek: - "Náš ústav se vám, pane Hudečku, mými ústy co nejsrdečněji omlouvá za toto politování hodné nedopatření, ke kterému dochází maximálně jednou za deset let!" & František Koudelka: - "Když myslíte teda. Do počtu jako myslíte teda? Tak, jestli jako myslíte, že v zájmu celku snad. Tak já bych to teda do počtu, kdyby to radši vzal někdo jinej." & Františkova maminka: - "Františku! Jak se s tebou rozloučili v tý traktorce?" František Koudelka: - "No, byli rádi." ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let