Rupture

Rupture

Sci-Fi / Thriller

USA / Kanada, 2016, 102 min

• TomX2

Celkový dojem: SPOILERY Minulý rok nám priniesol veľa hororov. Niektoré boli kvalitné, niektoré menej a niektoré totálne spackané - a že ich nebolo málo! Ale poďme rovno k veci. Nedávno som mal možnosť si pozrieť film Rupture ako to už dnes býva zvykom, žiadna sláva to nebola. Film síce mal čo ponúknuť, niektoré pasáže a scény boli napínavé, niektoré zaujímavé a k prekvapeniu ich nebolo málo. No ako celok má tento film veľa horších miest a stránok, ktoré niekomu môžu liezť na nervy a pozor, je ich ako mrakov. Príbeh je o žene Renee, ktorá je práve čerstvo rozvedená. Tá nadovšetko miluje svojho jediného syna a snaží sa mu so všetkým pomáhať. Keď má jej syn ostať cez víkend u svojho otca a Renee ho pôjde odviesť, po ceste späť ju čaká nemilé prekvapenie. Uprostred cesty sa jej porúcha auto a po hľadaní pomoci jej pomôžu dvaja na prvý pohľad sympatickí chlapi. Na ceste nikde žiadne auto ani živá bytosť, tak hurá do práce – chlapi ju hneď nemilosrdne omráčia. Zviazaná sa ocitne v nejakej neznámej miestnosti s pár doktormi. Netuší čo tu robí, kde je a vôbec ako sa sem dostala. Po chvíli zistí, že toto nie je veľmi rozprávkové miesto a tak musí čeliť jej najhorším nočným morám. Podarí sa jej z toho dostať? Bude jej syn v poriadku? No, to sa dozviete až po sto minútach plných twistov a WTF momentov, ktorých je nespočetne veľa. Čím začať? No, len tak pre zaujímavosť, postavu Renee stvárnila herečka Noomi Rapace, ktorá je medzi niekoľkými malými skupinkami ľudí veľmi obľúbená. No ja som s ňou mal vždy taký problém a tým je, že tá herečka hrá vždy tie isté role a Rupture nie je ničím odlišný – mimoriadne ,,drsná“ mamina, ktorá má až veľmi priveľké ústa, ktoré si vždy otvára ako nejaká klapačka. No, okej. Práve postava Renee mi prišla veľmi otravná, jej správanie je veľmi nepríčetné a miestami som mal chuť jej pekne vylepiť, bez ohľadu na to, či to je žena alebo pes, alebo dieťa či škrečok, jednoducho jej konanie a rozhodnutia sú v takých situáciách, v akých sa ocitla veľmi nereálne a hlúpe. Jednoducho scenár v tomto filme je napísaný priam katastrofálne, toľko zákopov, zbytočných vecí a mimoriadne spackanej charakteristiky postáv sa často vo filmoch nájsť nedá (a že filmov s dementným scenárom nie je málo!). V nasledujúcom odseku sa pokúsim jasne a stručne napísať zopár týchto chýb a vecí, ktoré som nedokázal pochopiť a ktoré sú v mojich očiach úplne spackané. Pri pozeraní filmu ste si mohli všimnúť, že v jednej časti je hl. hrdinka už niekoľko hodín na úteku a len tak si pokojne obzerá všetky miestnosti a šachty v úkrytu, zatiaľ čo únoscovia to vôbec neriešia a ani si nič podozrivé za celý čas nevšimnú? Pričom každého väzňa kontrolujú snáď každých 10 minút? Alebo to, že hl. hrdinka vidí, ako sa spúšťa ochranné sklo a do miestnosti, v ktorej sa nachádza sa púšťa plyn, má možnosť utiecť a nejako sa cez to preplaziť keď má ešte možnosť, ale ona len stojí na mieste? Nuž, ako tvorcovia chcú, predsa len my diváci im nič nezmôžeme – veď v dnešnej dobe je snáď už predpoklad, že film môže obsahovať veľa klišé. Keď ale vynechám ten ohavne napísaný scenár, ten film má niekoľko viac-menej zaujímavých pasáži a twistov, že sa pri sledovaní tohto snímku divák nudiť rozhodne nebude. Áno, Rupture má naozaj čo ponúknuť a veľa si berie aj od jeho predchodcov (Saw, Kocka a tak podobne). Čo ma ale, priznávam, naozaj prekvapilo bola vec, že tento film má čo dočinenia aj s alien žánrom a keď príde na scénu tento očakávaný twist, môžem si už niekoľko minút honiť nad tým, ako si rage hlavná hrdinka hrá so psychopatickými doktormi. No, aj to najlepšie vínko sa raz pokazí a tak isto aj ten film. Koniec je viac-menej otvorený, takže sa môže stáť, že v priebehu niekoľkých rokov sa dočkáme aj pokračovania. Ale nemusí. A môj celkový dojem? Nuž, nepáčilo sa mi to. Áno, ten film má niekoľko zaujímavých vecí a napínavých scén, lenže ako celok pôsobí veľmi. Ehm. Zle. Druhý krát si to ale pozrieť určite nechcem a to asi môj dojem úplne vystihuje. Moje hodnotenie: 38% (25.8.2017)

Po filmu Život (r.2017), poměrně příjemné překvapení. Jak již uvádím náznakem ve svém profilu, nemám ráda snímky, kde producenti sázejí na slavná jména a vysoký rozpočet, byť scénář sám nestojí za pověstnou zlomenou Grešli... A tento snímek je důkazem toho, že i film bez velkého rozpočtu a slavných jmen, pokud má dobrý scénář, dokáže jiné "velkolepěji dražší" snímky trumfnout, nebo se jim alespoň vyrovnat. Vřele doporučuji shlédnutí... 60% a tedy 3 hvězdy.(16.5.2017)

Takový klasický film o tom, že všechno je jinak, než si obyčejný člověk celou dobu mysle. Přiznám se, že kdyby hlavní roli nehrála moje oblíbená Noomi, asi se po filmu ani moc nějak nepídím. Ale v jejím případě mě prostě baví film sledovat, i když je to jinak docela slabé, nebo v tomhle případě maximálně průměrné. Scény s pavouky vám ale budou kroutit prsty u nohou.(22.11.2016)

Nejdřív jsem trochu prskal nad středoproudovým začátkem ve stylu 'výjevy z rodinného života' a vrčel "proč hernajs musí divák sci-fi thrilleru deset minut sledovat, jak maminka konverzuje se svým synkem, jak spolu snídají a vtipkují v autě a ajlavjůjí se na rozloučenou?" No ale synek je vcelku sympaťák, uteče to rychle a hlavně on ten úvod na konci dostane docela smysl. A jinak je to parádní oddechové scífko, které jako kdyby napsali scénáristi od X-Files. Nízký rozpočet není na škodu, protože levným interiérům "laboratoře" to ve sklepě paneláku a v červené barvě sluší a já mám podobné obyčejné a nenamachrované filmy rád. A taky jsem po čase rád viděl Kerry Bishé, která mi kdysi byla sympatická ve Virtuality.(21.2.2017)

• Corpsegrinder

Svižnej začátek a zajímavejch prvních pár minut vás možná trochu namlsá jenže pak přijde těžká nuda kterou nahradí odhalení o co ve filmu nakonec jde což vás zklame ze všeho nejvíc jelikož se jedná o hloupou variaci na tuctový sektařský téma. Arachnofobikům se v několika scénách udělá nevolno. P.S. luxusní spoiler v obsahu tady :))(30.3.2017)