Obchod za rohem

The Shop Around the Corner

Komedie / Romantický

USA, 1940, 99 min

Roh za Obchodom je dalsia poloprazdna nacackana hollywoodska nadhera opat s Jamesom Stewartom /The Philadelphia Story, Mr. Smith Goes to Washington/ - tentokrat sa film odohrava vo filmovej Budapesti. Moj prvy Ernst Lubitsch ma teda touto konzervackou nijako nepresvedcil. Stewart bol snad najuniverzalnejsi herec na svete, ale chcelo to aj nejaku dejovu liniu a nielen tarat piate cez deviate. Jo, jo - James Stewart cosi zahral, dej to sice nemalo a som len laik -nedoukl, takze vonkoncom nerozumiem, jak reziser mohol razit suverennu rutinu bez toho, aby sa dostal do zasadneho sporu s prioducentmi. Od od prirodzenia som vsak tolerantny, takze horko - tazko s odretymi usami 70 %. Ale ani o percento viac!(7.3.2015)

Oldschool shoppin a retro dopisovaci romantika. Inspirace pro nemene kvalitni moderni verzi "You've Got Mail" s Tomem Hanksem. Samozrejme James Stewart je James Stewart, navic cernobily retro feeling bude vzdy automaticky romantictejsi, nez moderni era, skoda, ze je podobnych filmu tak malo. 7/10(6.2.2013)

Velmi ma potesilo, ze prve husle nehra cely cas len ustredne duo, ale na svoje si pridu aj vedlajsie postavy, ktore nie su tym padom iba dotvarajucim koloritom, ale obcas sami riadne tvrdia muziku ;-) Malicke povzdyhcnutie potom paradoxne ide k ustrednej dvojici - vzajomne iskrenie malo v mojich obcas chvilami slabsie vykyvy. Proti vacsine dnesnych romantickych dvojic stale velmi svieze, ovsem v porovnani s genialitou vtedajsie doby mierne "obycajne" ;-)(4.2.2008)

Po dlhom čase som dostal nutkanie na film s Jimmym Stewartom a nechcelo to kombináciu s Hitchom. Stavil som na inú klasiku - The Shop Around the Corner je svojim spôsobom kúzelný film, ktorý možno nechcene rozpráva oveľa viac ako chce povedať. Všetko okolo hlavnej linky je pekné, ale aj dosť naivné a každý predsa vie, ako to skončí. Celkovo sa mi veľmi páči, aká rodinná atmosféra je v tom obchodíku vytvorená bez toho, aby sa o tom iba hovorilo, ako v mnohých iných filmoch. Tu to bolo vážne cítiť a jediné, čo mi prekážalo bolo zasadenie deja. Budapešť je krásne mesto, krajšie ako Viedeň, Bratislava a Praha dokopy, ale takéto suché predstieranie...Súhlasím s názorom, že zasadenie deja do nejakého amerického mesta by bolo viac ako vhodné. Pre mňa vrchol filmu bol, ako sa starý osamelý pán na Štedrý deň snažil taktne niekam votrieť, zaradiť sa, nezostať sám...a ako jednotlivé časti rodiny odchádzali za skutočnými rodinami, zostal mu len cudzí chlapec a napriek všetkými rozdielmi a kontrastmi, ktoré sú medzi nimi si dokážu vzájomne dať ten najkrajší darček - mať spoločnosť a nebyť osamote. Krása.(15.4.2014)

You've got mail...pardon, vlastně letter. Snímek který se zabývá romantickým evergreenem, kdy z velké nenávisti se rodí ještě větší láska a zjevně nezáleží na době. Očividně i po více jak sedmdesáti letech tohle funguje, i po sedmdesáti letech se romantik jako já bude rozplývat nad omyly a popichováním ústřední dvojice. Škoda jen, že to popichování nebylo přece jen torchu ostřejší, o to víc by si pak divák užil to láskyplné finální zmagoření těch dvou. Tenhle příběh prostě nikdy nezrezaví a Láska přes internet, jako remake, o tom diváky přesvědčí minimálně stejně kvalitně.(20.5.2011)

• - Při natáčení využil režisér Ernst Lubitsch své zkušenosti, kdy jako mladý pracoval v otcově obchodě v Berlíně. (Fugas.cz)

• - Všetky scény boli natočené po poradí. (shimik77)

• - Ernst Lubitsch pozdržel začátek natáčení, dokud nebyli k dispozici James Stewart a Margaret Sullavan. (Cheeker)