Obchod za rohem

The Shop Around the Corner

Komedie / Romantický

USA, 1940, 99 min

Léta Páně 1997. Jednoho dne přišly navštívit sestry Ephronovy hrob amerického klasika maďarského původu Ernsta Lubitsche. Ve slabé postmortální chvilce jim coby gentleman ze staré školy dovolil, aby si vykradly z jeho scénáře to nejlepší, a zrodila se Láska přes internet. Duchovní otec se jmenuje Obchod na růžku a liší se několika maličkostmi: James Stewart má třikrát víc vlasového porostu a desetkrát více sexappealu než Tom Hanks. Obchod v červených číslech vystřídala zrada manželky, Newyorský Manhattan domácká Budapešť, Pýcha a Předsudek Annu Kareninu. Co zůstalo? Romance, která přidává plyn v dopisové virtualitě a sebevražedně brzdí v realitě. A mezi tím převodovka na všech stupních po okraj naplněná škádlením a humorem. Sociální podtón má snad ostřejší břitvu, ale jen do prvního říznutí.. Pane Lubitschi, smekám. Klaustrofobní, ale na ploše pár desítek metrů čtverečních zahuštěné k dokonalosti.(14.1.2008)

Sonda do doby, ve které lidi napsali dopis a tři týdny se těšili na odpověď, do doby, kterou jsem pochopitelně nezažil. V podstatě je celý snímek postaven na tom, kterak k sobě dva velmi odlišní lidé hledají cestičku. Ústřední duo bylo pro mě poměrně nezajímavé. Zejména ženská hrdinka mě absolutně nebavila, a dokonce mi ani nepadla do oka. Stewart si zde střihl solidního frajera. Naštěstí pan Matuschek byl natolik dobrosrdečný a bohatý borec, že si mohl dovolit v malinkatém krámku zaměstnávat a vyplácet asi 8 lidí, takže svůj prostor dostaly i vedlejší postavičky, které byly zpravidla zajímavé. Asi 3x jsem se hřmotně zasmál, což na takhle starý film není až tak špatné číslo. Nejvíce mě bavila krajně vedlejší, ale ve výsledku velmi podstatná rolička Pepíka Katony a toho úlisného záletníka. Na to, že tenhle typ filmu není ani vzdáleně mým šálkem kávy, to však nedopadlo vůbec katastrofálně. Do těch novějších reinkarnací bych však dobrovolně určitě nešel a nepřesvědčil by mě snad ani na kolenou klečící Tom Hanks. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka Mireldis.(4.4.2016)

Krásný, nostalgický film s dokonale napsanými dialogy. Není to vysloveně atak na bránici, spíš takový jemný, decentní humor. Nemůžu neporovnat film s remakem Nory Ephron (už jenom proto, že některé scény úplně kopíruje) a tento film se mi líbil více. Jediné co k tomu dodám je, že Hanks (při vší úctě) nemá ani zdaleka takový šmrnc jako Stewart. Jedinou výtku bych měl k závěrečnému odhalení pravdy - z toho šlo vyždímat ještě trošku víc. Každopádně ve mě film vyvolal velmi příjemnou, pohodovou náladu - a kvůli tomu se přece na podobné filmy díváme.(26.6.2011)

Po delší době jsem si chtěla pustit nějakou starohollywoodskou lahůdku a tak jsem se konečně dostala k vychvalované romantické komedii ''The Shop Around the Corner''. Můj milovaný Jimmy Stewart zde tvoří roztomilý pár s příjemnou Margaret Sullavan (musím si sehnat i jejich další filmy). Sympatičtí herci, lehce předvánoční atmosféra, vtipné dialogy a to pověstné kouzlo starých amerických filmů dohromady tvoří krásný snímek. Jen mě trochu zaraží ta jakože maďarská jména (Kralik? Novotna?) ale to je maličkost. - How much is that belt in the window, the one that says "2.95?" - $2.95 - Oh, no! :)(27.12.2012)

4 a pol *. Utešené, milé, elegantné, starosvetské, rýchlovravné.. :) Ako film začal, trošku ma rozladila predstava maďarkého filmu a prostredia. Našťastie mení ako Novák, Klára.. mi to ujasnili. S postupom času si však Obchodík získaval moje nehynúce sympatie pre všetko, čo predstavoval. Obchod, mravy ľudí, správanie sa k sebe - úctivosť, schopnosť oceniť veci hmatateľné i nehmotné, grácia... James Steward a jeho čiastočná odmeranosť, mierne predklonená či zhrbená postava, vyžarovanie.. Vždy, keď som začínala mať pocit, že hl. dvojici to nejako začína škrípať, prišla scéna, kt. to absolútne vyvrátila. Čo sa píše v komentároch ďalších užívateľov, súhlasím, že ostatné postavy získali milé role a dostatok priestoru na vyjadrenie sa k deju, no zdá sa mi, že je to hlavne kvôli "rozľahlosti" - malosti scény. Alebo aspoň mne to tak príde. A podobnosť k You've Got Mail? Som šťastná, že vznikla aj nová verzia. Tá ma pritiahla k starej. Tá s T.Hanksom má zase súčasnejšiu podobu a tým je pôsobivá. Našli tu skvelý potenciál a bravúrne ho využili, tým nepriamo pripomenuli svetu tento film, za čo som veľmi vďačná. O mnoho by som prišla!(5.12.2009)

• - Všetky scény boli natočené po poradí. (shimik77)

• - Při natáčení využil režisér Ernst Lubitsch své zkušenosti, kdy jako mladý pracoval v otcově obchodě v Berlíně. (Fugas.cz)

• - Ernst Lubitsch pozdržel začátek natáčení, dokud nebyli k dispozici James Stewart a Margaret Sullavan. (Cheeker)