Obchod za rohem

The Shop Around the Corner

Komedie / Romantický

USA, 1940, 99 min

Jasná vánoční klasika (vždyť je tam přeci Jimmy Stewart a vánoční stromek!). Lubitsch nejen že vede herce do naprosto civilních a přirozených podob (vztah hlavních hrdinů jakoby nebyl ze 40. let, ale ze současnosti), ale k mému milému překvapení si i bravurně pohrává se záběry a mizancénou. Výsledkem je opravdu totální feeling good movie, ke kterému mi scházelo už jen to vánoční cukroví. 9/10(15.7.2017)

V čase prehlbovania akejkoľvek formy internej komunikácie skrz sociálne siete príde takáto senzitívna romantická komédia ako skutočný balzam na dušu. Výborne napísané, herci sú zanietení a Lubitsch čoby srdcom Európan vie vytvoriť relevantnú atmosféru prostredia európskej meštiackej štvrti a pri svojej adaptačnej spôsobilosti na americkú tradíciu nemá žiadne problémy raziť suverénnu rutinu bez toho, aby sa zásadným spôsobom dostal do sporu s producentmi.(12.12.2017)

Léta Páně 1997. Jednoho dne přišly navštívit sestry Ephronovy hrob amerického klasika maďarského původu Ernsta Lubitsche. Ve slabé postmortální chvilce jim coby gentleman ze staré školy dovolil, aby si vykradly z jeho scénáře to nejlepší, a zrodila se Láska přes internet. Duchovní otec se jmenuje Obchod na růžku a liší se několika maličkostmi: James Stewart má třikrát víc vlasového porostu a desetkrát více sexappealu než Tom Hanks. Obchod v červených číslech vystřídala zrada manželky, Newyorský Manhattan domácká Budapešť, Pýcha a Předsudek Annu Kareninu. Co zůstalo? Romance, která přidává plyn v dopisové virtualitě a sebevražedně brzdí v realitě. A mezi tím převodovka na všech stupních po okraj naplněná škádlením a humorem. Sociální podtón má snad ostřejší břitvu, ale jen do prvního říznutí.. Pane Lubitschi, smekám. Klaustrofobní, ale na ploše pár desítek metrů čtverečních zahuštěné k dokonalosti.(14.1.2008)

Velmi ma potesilo, ze prve husle nehra cely cas len ustredne duo, ale na svoje si pridu aj vedlajsie postavy, ktore nie su tym padom iba dotvarajucim koloritom, ale obcas sami riadne tvrdia muziku ;-) Malicke povzdyhcnutie potom paradoxne ide k ustrednej dvojici - vzajomne iskrenie malo v mojich obcas chvilami slabsie vykyvy. Proti vacsine dnesnych romantickych dvojic stale velmi svieze, ovsem v porovnani s genialitou vtedajsie doby mierne "obycajne" ;-)(4.2.2008)

Uznávám, že remake z roku 1998 má mnoho předností - výborné herce, příběh, jiskření mezi hlavním párem, příjemný humor, ale se vší úctou k Tomu Hanksovi, nemá Jamese Stuarta. Jeho odzbrojující nesmělý šarm pro mě povyšuje tuto roztomilou romantickou komedii do nebetyčných sfér a už nyní ji zařazuji mezi své oblíbené klasické filmy.(11.1.2014)

• - Všetky scény boli natočené po poradí. (shimik77)

• - Ernst Lubitsch pozdržel začátek natáčení, dokud nebyli k dispozici James Stewart a Margaret Sullavan. (Cheeker)

• - Při natáčení využil režisér Ernst Lubitsch své zkušenosti, kdy jako mladý pracoval v otcově obchodě v Berlíně. (Fugas.cz)