Christine (festivalový název)

Christine

Christine

Životopisný / Drama

Velká Británie / USA, 2016, 119 min

Zaujal mě zdejší popisek filmu. Zaujali mě herecké hvězdy jako Rebecca Hall nebo Michael C. Hall. Jenže film je takový utahaný a zvláštní. Nikdy jsem o Christine Chubbock neslyšela ani nečetla, nevěděla jsem, o čem má film vlastně být. Christine je taková hodně introvetrní perfekcionistka, která chce dosáhnout povýšení a jít pracovat na lepší pozici do Baltimoru. Avšak lovec talentů si nevybere ji, ale jejího kolegu, do kterého byla vždy tajně zamilovaná. Christine rupne v bedně a v přímém přenosu se střelí do hlavy. Avšak to je posledních 5 minut filmu. Skoro 2 hodiny se tam neděje nic zásadního, jen hodně pomalu poznáváme Christine a její loserovský život outsidera. Zklamání.(12.2.2017)

Obsah jsem nečetl, jednoduše jsem vsadil na Rebeccu Hall, kterou mám už nějaký ten pátek herecky velmi rád. Sic cítíme, že je něco jinak a že to nemůže dobře skončit, nicméně osud americké televizní hvězdičky Christine Chubbuck jsem neznal. V první polovině 70. let trpěla depresemi, chtěla profesně výš, ale narážela na nepochopení okolí i na svoje limity. A ač dosud přinášela zejména pozitivní zpravodajství, rozhodla se pro zásadní vstup plný krve a násilí, ostatně jak si televizní šéfové přáli. Výsledek je drobnou studií jedné zraněné duše, má místy kolísavé tempo, několik scén navíc a zejména velmi schopné herce, kteří jej tahají k mírnému nadprůměru. Herecký projev Rebeccy Hall mě baví dlouhodobě, je přesvědčivý, citlivý, umírněný, přitom je z jejích gest a pohledů znát, že její postavu něco silného tíží. Při vyběhnutí závěrečných titulků přijde docela těžká deka.(30.1.2017)

Film se znepokojivou atmosférou, která často až drásá nervy a zajímavým způsobem rekapituluje dění vedoucí k tomuto činu. Celkově se film může opřít o výborný výkon Rebeccy Hall, dost možná její dosud nejlepší. Jsou tu hluchá místa, která si však snímek může dovolit, jelikož je naprosto přehluší dech beroucí finále.(15.1.2017)

Tento snímek podle skutečných událostí vypráví o Christine Chubbuckové, reportérce malé televizní stanice v USA v 70. letech. Film sleduje pád Christine až na samotné dno, který povede k tragédii, jež vešla do dějin televizního vysílání. Recenze se mi nepíše lehko, neboť na jednu stranu chápu že pro většinu lidí půjde jen o mírně nadprůměrné depresivní drama, které by mělo být tak na vlažnější 4 hvězdy a na druhou stranu je tu potom můj vztah k tomu snímku, který je natolik úzký, že jsem jej zařadil mezi mé nejoblíbenější snímky všech dob. (Rozhodl jsem se jej i přeložit do češtiny.) Pro většinu z vás to tak nebude, ale tohle byl film, který jsem v daný moment strašně potřeboval vidět. Byl to zkrátka jeden z těch filmů, kdy všechno čím chtěli tvůrci na diváka zapůsobit na mě zapůsobilo a já byl zcela učarován, především uhrančivým výkonem Rebeccy Hall, kterému bych s klidem předal všechna přípustná ocenění. Je to fim který nehraje až tak na napětí, nebo hrůzu, ale spíš na soucit a empatii. Což (jak film nádherně ilustruje) může být u člověka trpícího depresemi velice těžké, ale také nesmírně obohacující. Pokud máte rádi charakterové studie, filmy s tematikou duševního zdraví, zkušenosti s depresemi, nebo snad máte Rebeccu Hall jako oblíbenkyni z jiných filmů, pak vřele doporučuji. Ostatní tenhle snímek zřejmě nechá chladnými. A já, za to že jsem ještě nezažil, abych tak moc chtěl obejmout filmovou postavu, dávám pět hvězd.(19.1.2017)

Věrohodná a citlivá studie disharmonické osobnosti, která v sobě nese i něco podobenství o moderním člověku. Nedokážu posoudit, do jaké míry je snímek psychologicky a faktograficky věrný skutečným událostem, s ohledem na popisovanou tragédii však v sobě nezapře záměr autorů zachovat si cit a důstojnost. 75% ⭐️⭐️⭐️⭐️(19.6.2017)