The Amputee

Krátkometrážní / Experimentální
USA, 1974, 5 min

Kraťas, nakrútený Davidom Lynchom počas voľných chvíľ pri realizácii MAZACEJ HLAVY. Žena s amputovanou nohou sedí na gauči a píšúc veľmi osobný dopis svojmu známemu nahlas premýšla nad formuláciou viet. V tom k nej podíde doktor a začne sa jej vŕtat v rane po amputácii. Žena si ho nevšíma. Ani len vo chvíli, keď doktor značne znervózni kvôli nezadržiteľne striekajúcej krvi z rany. Čiernobiely film je natočený v jednom statickom zábere, kamera sníma gauč a ženu spredu, doktor je k nám otočený chrbtom. (POMO)

darkrobyk

Možná v době vzniku bych to vzal jako zajímavý experimentální film. Dnes mě už ale tyhle rádoby uměleckosti neberou. Lynche mám rád, ale jeho jakoby študácká etuda mne neoslovila... Možná, kdyby opravdu zabrousil do extrému a té netečné ženě nechal například vydloubnout oko, či rovnou urazit hlavu, pak by alespoň šokoval. ()

hippyman odpad!

bože můj, proč já se nepoučím a pořád dávám lynchovi šanci....? kleopatra, Dan9K, dobytek, Ruut, M.I.K.E. a další, ti všichni mi mluví z duše... ačkoliv to slovo používám v psaném projevu jen velmi nerad, jedná se zde o NESKUTEČNOU SRAČKU. odpad! ()

Rosomak

Film, který Lynch dělal kvůli testování filmového materiálu. A také to podle toho vypadá, tomuhle jednozáběrovýmu filmu chybí nápad i atmosféra, která je pro ostatní Lynchovy filmy (i ta krátkometrážní) tak charakteristická... Proto tomu dávám aspoň symbolické hodnocení... ()

Stegr odpad!

0% - Nutit se dokoukat pětiminutovej kraťas? To už je něco špatně, ne? A tohle navíc bylo nechutný... ()

Ruut odpad!

Fuj! Konečně můžu dát něčemu od Lynche s klidným svědomím hodnocení odpad! Lynch je úchyl, který občas dovede stvořit mimořádně zajímavý film. ()

HAL

Nic. Přijde mi to natolik normální a obyčejné že mě to ani neznejisťuje. Je docela hloupé že ostatní ano, ale ani to není důvod pro to abych zvyšoval hodnocení. ()

pornogrind

Přiznávám, že k Lynch(ovi) jsem ještě asi duševně nedozrál a jeho tvorba mě zatím celkem míjí. Už jsem od Lynche viděl určitě povedenější kousky. Tohle mě neoslovilo. ()

Okara

Poprvé a snad i naposled souhlasím s Lynchovými odpůrci. Proč uctívat a vyzdvihovat naprostou nesmyslnost, jen kvůli tomu, že to natočil velký režisér? Zkrátka na tomto jednom uceleném záběru ani nelze moc co hodnotit, to, co žena říká je nesmyslné a ještě nesmyslnější je doktorova (Davidova) manipulace s jejím zraněním. Pro mě bohužel Lynchův nejslabší kousek, možná poznamenaný vnitřním rozkolem při natáčení Eraserhead, každopádně opět nehodnotím. ? % ()

Eawy

Takto toto bolo asi nejznepokojujúcejšie a najnepochopiteľnejšie a pre mňa aj najnechutnejšie niečo od Davida Lyncha. ()

jojinecko

Lynch má už taký status, že keby natočil aj povedzme myš v akváriu, jeho nekritický fanúšikovia by to považovali za ďalšiu genialitu... ()

Stanislaus

Žena píše dopis, přemýšlí nahlas a doktor se jí mezitím rýpá v noze ... ?! Lynchův styl režie mě v tomto případě minul fakt velkým obloukem, protože jsem to nedokázal vůbec pobírat. Nechutné a morbidní! ()

anais

Naprostá nerozhodnost. Co jsem to teď vlastně viděl? Jediná možná odpověď. Další Lunch. Dobré? Špatné? Sledujete ženu s amputovanýma nohama. Píše si nějaké poznámky. Román? Snažíte se poslouchat co si v duchu říká. Nesmysly. Nelze se soustředit na děj. To nad čím přemýšlí ho ani nemá. Do toho je snaha o pochopení sedící ženy narušena příchodem sestřičky (je to muž? Lynch?), která se začne šťourat v jednom pahýlu. Následuje mohutný výtok. Útěk sestřičky. Žena si dál píše poznámky. Umění? Těžko říct. Člověka to ale poznamená. ()

ladylucifer

Je to nápadité a opět to má tu sílu vyvolat v člověku nějaký pocit v tak krátké stopáži. Ovšem u Lynche jsme na to už zvyklí a považujeme to za určitou samozřejmost. Ve srovnání s jinými shorts films of David Lynch je tohle slabší výkon, zvlášť po shlédnutí Abecedy nebo Babičky. ()