O rafinovaném plánu, který má připravit "ilegálního milionáře" o jeho nepoctivě získaný majetek. Zádrhel je však v tom, že někdo další má ještě rafinovanější plán... Děj známé předlohy "Zlaté tele" od Ilja Ilf a Jevgenije Petrova je přenesen do 60. let a domácích poměrů. Příkladná ukázka žánru, kterému se říkalo komunální satira. (oficiální text distributora)

MickeyStuma

Satira s politickým podtextem je již v dnešní době značně nesrozumitelná a zmatečná. Humor už není tak zábavný, jak asi býval v 60. letech, kdy ještě každý chápal politické narážky na tehdejší socialistickou politiku a život. Zábavnost se již po takových letech zcela vytratila a divák jen žasne, co se to v tomto snímku odehrává. Děj je značně nesrozumitelný a lehce se v něm dá ztratit, i když pointa je předem jasná. Mladý divák už vůbec nebude vědět, která bije. Tento film jen zkrátka adeptem do věčného zapomnění. ()

Schlierkamp

Československá komedie o plánu, jak se obohatit na účet milionáře, jenž však svůj majetek získal nepoctivě. Prohnaný řidič Folta v podání K. Högera, jenž jak se v závěru ukázalo, přehlídce rozhodně nevelel, kolem sebe soustředí trio mužů s kriminální minulostí, aby propracovaným postupem zdiskreditovali pana Drtílka (výborný Č. Řanda s oblibou nosící radiovku), jenž k velkým penězům přišel zpronevěrou státních peněz po únorovém převratu. Soudruh Drtílek, pracující ve Výzkumném futurologickém ústavu, vystupuje v televizním soutěžním pořadu a překvapuje svými znalostmi z teorie marxismu-leninismu, až přísedící odborníci žasnou a právě maskou poslušného socialistického človíčka chce odpoutat pozornost od svého nekale nabytého majetku. Snímek udivuje množstvím odvážných satirických narážek na politický systém, avšak ani obsazení známých herců kýžený komediální efekt nepřineslo. S vykutáleným Högerem, u něhož se přiznám, že mi v roli podvodníka moc neseděl, spolupracoval sňatkový podvodník V. Menšík, tradičně nevýrazný kasař J. Skopeček a nočními můrami trpící L. Kostelka, jenž tvrdil, že mu komunisti všecko vzali a i ty sny už stojí za hovno. Dále se ve filmu podprůměrného Jaroslava Macha objevil nesympatický J. Chvalina, hrající zbytečnou a nepochopenou postavu v ústavu, jeho ukřičený ředitel J. Moučka, podvodník ze všech nejrafinovanější nenápadný I. Prachař či hostinská a Drtílkova, posléze Menšíkova přítelkyně S. Budínová, jež odhalila při vstupu do rybníka svou zadnici. Domnívám se, že jedná o průměrnou komedii, avšak dílo mě mnohem více zaujalo překvapivě odvážným postojem k režimu, nikoliv bezdůvodně však také bylo na dvacet let uklizeno do trezoru. ()

GIK

Těžce nezáživná ptákovina. Dokoukáno na poosmé. Nesympatický herecký projev nepříjemného Högera, nepříjemný projev nesympatického Chvaliny, dokonce ani Menšík nemá skoro co hrát a v roli se necítí dobře. Veselý a dosti nevěrohodný konec obou výtečníků Högera a Řandy tomu taky moc nepřidal. ()

Pitryx

Velmi zajímavý filmek, sice hodně "agitační" se spoustou narážek na komančskou hospodárnost atd. Skvělí herci a komedie má i celkem dějový spád. Takže plusy a to v lepším slova smyslu. Stejně budu muset mrknout ještě jednou, neb mám pocit, že ne vše jsem pochopil. 240920118337/8342++++++++++++++++++++Tak ne. Ani potřetí mi některé věci nedošly. A protože se za blbce nepovažuji, míním, že jsou to nesmysly ve scénáři. Ten je asi napsán tak, aby to celé mělo spousty odbočných a zbytečných větví. Takže nechávám jen plusy za narážky a karikatury na KSČ. 20160927 8338/8343 ()

JZaborsky

Skvělá komedie v hlavní roli s Čestmírem Řandou a Karlem Högrem, kterou pokud někdo označuje jako "komunální satiru", tak asi nejspíš neví, co to komunální satira je. Už jen skutečnost, že tenhle snímek následně skončil v trezoru by těm bystřejším měla napovědět, že se o žádnou "komunální satiru" nejedná.... Tvůrci zaktualizovali předlohu od Ilfa a Petrova a trefně ji zasadili do dobových souvislostí. Drtílek v podání Čestmíra Řandy je vlastně podvodník, který po válce využil příležitost, jež se mu naskytla, a nakradl si miliony, které ale nyní potřebuje nějakým způsobem zlegalizovat; a to v době, kdy všichni měli v podstatě stejně a navzájem se hlídali, aby náhodou někdo neměl víc, nebylo až tak jednoduché (to není jako dneska). Snaha neprozradit se a alespoň navenek vypadat jako všichni ostatní (neboli mezi ostatní nějak zapadnout a nevyčnívat) ho však nutí vést život psance (neustále musí své bohatství schovávat). V zoufalství se tedy přihlásí do soutěže Desetkrát odpověz, kde soutěží v kategorii dějin dělnického hnutí (i to má vzubuzovat dojem nenápadnosti) a vede si úspěšně. Postupuje dál a dál, do vyšších kol soutěže, a jedinou vidinu, kterou před sebou má, je v této kategorii dosáhnout na hlavní cenu, kterou je zahraniční zájezd (nejradši by nějakou kapitalistickou cizinu - Londýn nebo Spojené státy). Soutěž je pochopitelně sledovaná a Drtílek se stává přes noc známým. A to nedává mnohým spát, obzvlášť když vědí, nebo se dozvědí, jakým způsobem Drtílek k penězům přišel a že by ho mohli o část nakradených peněz "takříkajíc pumpnout". Ale ani seberafinovanější plán, jak Drtílka obrat o polovinu nakradených peněz, nezaručí Drtílkovu protihráči Faltovi (hraje ho Karel Höger), že se mu s nabytým bohatstvím podaří zdrhnout přes Vídeň do Ameriky....Objeví se totiž ještě mazanější hráči, než je on sám....A přepočítá se i Drtílek, který svou hru o zachování co největší nenápadnosti trochu překombinuje a dopustí se osudové chyby, která mu značně pozmění jeho původní plány..... Kromě bravurního výkonu Čestmíra Řandy a Karla Högra (ale i dalších herců - Prachař, Beyvl, Menšík, Skopeček, Kostelka nebo třeba Chvalina) stojí za zmínku také hudba Ferdinanda Havlíka a jeho geniální nápady typu "Kupředu levá" napasované do úvodní hudby pod titulky či jako troubení auta Faltovy party (tady Havlík trochu předběhl dobu - takhle dneska vyzvánějí mobily:-).....Film Přehlídce velím já! je vedle Bílé paní jednou z nejlepších satirických komedii šedesátých let . Rozhodně dávám 5*! ()

giacobbe

Rozporuplné- sociálisticky satirickou krimikomedii pravidelně přerušují protirežimní narážky. Jistou předností je neokoukanost,dále Řanda , Hoger v netypické komediální roli. ... Opět jedna ukázka jak si český režisér představuje počítač- program pro složitý výpočet na jednom až třech děrných štítcích s kapacitou desítek Bytů. ()

mire.k

Perfektní satira. Chápu proč ji nevysílali za komančů, ale nechápu proč není vysílána dnes. Že by se tam někdo poznal? Chápu, že mladí tento film nemohou pochopit. Když se na ni podíváte podruhé, odhalíte další nuance, které při prvním shlédnutí unikly. Kultovní záležitost. ()

Hombre8

Gauner. Kde se asi takovídle schovávaj? Ve vládě být nemůže. Že by v odborech? Film plný vtipných, na tehdejší dobu poměrně ostrých, protistátních hlášek, ale taky hloupostí a zmatenin. Jako by si tvůrci byli, přesto že točili dle předlohy sovětského autora, vědomi toho, že dělají něco nepatřičného. Höger v atypické roli grázlíka a hochštaplera, která mu příliš neseděla a určitě notně pobouřila jeho příznivce. Jak již jsem psal, děj byl poněkud zmatený. Marně sháním předlohu, knihu Zlaté tele, aby bylo možno posoudit, zda je to vina její, nebo scénáristova. Nejspíš hraje roli i to, že se příliš nepodařilo převést satiru ruskou, let třicátých, do komedie české, let pozdně šedesátých. Buď jak buď, zasmát se u toho dalo, i když ta legrace byla spíše pro pamětníky. ()

Tlaulí

Souhlasím s lolou3121: film mi nepřišel vůbec tak špatný, jak by se z komentářů tady mohlo zdát. Je pravda, že člověk který si nezažil dobu normalizace, spoustu narážek a gagů nemůže chápat. A tak míst k zasmání pro něj není tolik. Pro nás dříve narozené ... má film mnohem větší kouzlo. Nejen proto, že v něm vidíme celou řadu skvělých herců, ale dokážeme ocenit i odvahu, se kterou do něj tito herci šli těsně po srpnu 68. Však také řada z nich mělá dlouhá léta po žížalkách a museli se hooodně snažit tento škraloupek odčinit. Pro mě velmi dobrý pan Höger, Prachař, Řanda a paní Slávka Budínová taková, jakou si jí pamatuju z letních kin na přelomu 70. a 80. let. ()

Pucmeloud

Lehká komedie poukazující na imbecilitu socialistického zřízení. Já jsem se dobře bavil...jakkoliv pana Högra moc nemusím. ()