Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Na začátku normalizace v 70. letech zesílil výskyt ideologicky podbarvených příběhů, ale vyskytly se také pokusy vytvořit nenáročnou zábavu, střiženou bezmála podle prvorepublikových vzorů. Tento snímek rozvíjí zmatky, které nastanou kolem přípravy oslav zlaté svatby, na níž se chystají hornický důchodce a jeho žena... Režisér Jaroslav Mach se spolehl jak na situační komiku pramenící z nedorozumění a záměn, tak na slovní žerty, opírající se o ustavičné škorpení mezi oslavenci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (36)

Martin741 

všechny recenze uživatele

Sympaticka normalizacna komedia o nedorozumeniach, hadkach a o pripravach oslav zlatej svadby. Film stihol zludoviet, a dobre sa na tom dalo kedysi zabavit. Ovsem vsak uz dnes, kedy sa k divakovi dostali skutocne kulty europskeho zabavneho filmarskeho priemyslu /Spencer, Terence Hill, Belmondo, Pierre Richard, Mr. Bean/ - tak dnes uz ten humor nefunguje. Za normalizacie vsak dobry sposob ako uniknut normalizacnej sivosti a sedivosti. 56 % ()

mire.k 

všechny recenze uživatele

Vynikající jemná komedie s myšlenkou. Typická Machova poetika a jemný humor, který není přímo řachanda a musí se trochu přemýšlet. Mladá generace asi nepochopí. Herecké výkony perfektní. Jaroslav Mach byl vynikající režisér a scénárista a točil své filmy. Jeho filmy odráží dobu ve které točil. Bohužel tyhle jemné narážky mají mladí problém pochopit. Jen žasnu, kolik chytrých ví co bylo záměrem tvůrce filmu. Kvalitu dialektu nemohu jako neostravak posoudit, ale pochopím případné výhrady ostraváků k faktu, když se pražští herci snaží mluvit nářečím(viz. hrůzné snahy o hanáčtinu v řadě filmů a seriálů). ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Ještě v 50. letech točil Mach filmy, které fungovaly alespoň v rámci nějaké kategorie. Později už to více méně nestálo za řeč a toto je jeho labutí píseň. Lépe nevidět. Kohorta pražských herců s podivným dialektem ve vesnické grotesce na téma rodinné soudržnosti, která je nad vším. Bohužel strop byl vysoko. ()

Kakofon 

všechny recenze uživatele

Veselá komedie z rázovitého ostravského kraje rozhodně stojí za shlédnutí. Sešla se zde plejáda skvělých herců. Jediné co lze filmu vytknout je snad jen to slezské nářečí, které se k některým hercům hodilo asi jako hluchý k houslím, např: Sovák, Effa, Lukavský, aj. Naopak herci, kteří ve filmu hovoří spisovnou češtinou (Remunda, Lír) jsou jaksi přirozenější. Ať tak nebo tak! Je to prostě povedený snímek. A za ty skvělé hlášky ( Já ti ten kalendář spravím, tak vy stě spolu žehlili, žehlili, aj) si zaslouží 75%. Jako vždy skvělá Šejbalová i Záhorský. To je bez diskuzí! ()

pytlik... 

všechny recenze uživatele

Fakta: V roce 1971 natočil Connery bondovku Diamanty jsou věčné. V roce 1972 pronáší Krampol ve Zlaté svatbě: "Kam se hrabe Bond na Ferdu Pařízka!" (kteroužto postavu hrál právě on). No a v roce 1974 Moore poprvé nahrazuje Conneryho v titulní roli bondovky Žít a nechat zemřít. Co z toho vyplývá? Že se kvůli tomu začaly rozpadat bílé útesy doverské, neboť po zhlédnutí Zlaté svatby se Connery začal z nedostatku jiných vhodných terénů v Anglii zahrabávat hambou právě do nich. ()

Galerie (36)

Zajímavosti (3)

  • Ve filmu zazní výraz „putifarka“, jehož význam je dnes už neznámý, protože slovo se nepoužívá. Jedná se o dámu, zpravidla poněkud starší, která svádí mladší muže. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Ostrava a v obciach Spálené a Heřmanovice. (dyfur)

Reklama

Reklama