Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Na začátku normalizace v 70. letech zesílil výskyt ideologicky podbarvených příběhů, ale vyskytly se také pokusy vytvořit nenáročnou zábavu, střiženou bezmála podle prvorepublikových vzorů. Tento snímek rozvíjí zmatky, které nastanou kolem přípravy oslav zlaté svatby, na níž se chystají hornický důchodce a jeho žena... Režisér Jaroslav Mach se spolehl jak na situační komiku pramenící z nedorozumění a záměn, tak na slovní žerty, opírající se o ustavičné škorpení mezi oslavenci. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (34)

honajz 

všechny recenze uživatele

Rozverná čeká komedie z ostravského venkova nám představí škálu předních českých herců tehdejší doby a nabídne i něco lidového humoru. Tvůrci se rozhodli rezignovat na tehdejší politické klima a pokusili se natočit vesnickou komedii. Herce na to mají excelentní – Bohuše Záhorského, Jiřinu Šejbalovou, Vladimíra Menšíka, Jiřího Sováka a mnohé další. Problém však tkví ve scénáři a i v podivné snaze, aby postavy mluvily po ostravsky, kratkym zobakem. A dovedete si asi představit, jak to dopadlo. Navíc zápletka není z rodu těch, z nichž bychom nějak jásali. Před zlatou svatbou se ztratí děda, a tak ho všichni hledají. Mladí přijedou z města, jenže mají před rozvodem a snaží se to utajit. Jejich dcera Olga přijede na zapřenou a zaplete se s místním mladíkem. Chtivá vdova se snaží klofnout chlapa. Na národním výboru chystají oslavu a řeší, zda mezi svatebními dary může být klec s králíky. Do všeho zmatku se vloží i Veřejná bezpečnost. A nakonec vše zakončí velkolepá tancovačka. Naštěstí zde chybí košilaté vtipy, jak jsme tomu zvyklí třeba z vesnických komedií Zdeňka Trošky, ale zase na druhou stranu oněch zmatků příliš mnoho není, děj plyne v podstatě lineárně a většina věcí se hned vysvětlí. Nejspíše mělo jít o komedii plnou omylů, záměn a zmatků, ale takovou je třeba Slaměný klobouk nebo Svatba jako řemen. Film potěší přehlídkou mnoha známých a vynikajících herců, příběh je však tuctový a ne příliš vtipný. ()

Oskar 

všechny recenze uživatele

Velmi, velmi, velmi lidová komedie o rozhádaných manželích před životním jubileem. Komedii Láska jako trám s podobnou zápletkou nesahá Zlatá svatba ani po kotníky. Přesto je docela srandovní - odehrává se totiž kdesi na Opavsku a režisér Mach trval na tom, aby všichni mluvili příslušným nářečím. Exkluzivní sestava pražských herců se viditelně necítila být moravskými venkovany a sledovat, jak s nasazením pronášejí všechna ta "Ní" a "Ňů" znamená pořádně rozvibrovat bránici. Jediný Jiří Sovák se odmítl ztrapňovat a mluví lidskou řečí, ačkoli hraje předsedu MNV a měl by jít příkladem. ;o) 20% ()

Reklama

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Ještě v 50. letech točil Mach filmy, které fungovaly alespoň v rámci nějaké kategorie. Později už to více méně nestálo za řeč a toto je jeho labutí píseň. Lépe nevidět. Kohorta pražských herců s podivným dialektem ve vesnické grotesce na téma rodinné soudržnosti, která je nad vším. Bohužel strop byl vysoko. ()

sportovec 

všechny recenze uživatele

I lehký žánr lze dělat a zvládnout na nadprůměrné úrovni. Dílko, které si na nic nehraje a nic nepředstírá, sice trochu kondelíkuje, ale před nebezpečím pádu do této rádobyidyly je drží suverénní výkony skvělých protagonistů Šejbalové a Záhorského. Figurkaření, kterého se film ne zcela zbavuje, unikají i další postavy, ztělesněné např. Krampolem, Sovákem nebo Effou. Jednoduchý svět tzv. jednoduchých lidí není nutno karikovat za každou cenu; žijí stejně hodnotně a šťavnatě jako tzv. špičky; mnohdy i nepoměrně šťastněji. Srovnáme-li tuto kvalitu se skutečným podprůměrem normalizace (HROCH, KAM LÉTAJÍ ČÁPI) přímo nahmatáváme až nebetyčný rozdíl. A vsadíme-li do této řady podstatnou část polistopadové produkce české kinematografie hraného filmu (BABOVŘESKY, TRHALA FIALKY DYNAMITEM), není už vůbec o čem mluvit. Havíři s "kratkym zobakem" své kouzlo neztrácejí ani po tolika desetiletích. Potěší a pobaví. ()

Matty 

všechny recenze uživatele

„Panebože, Pražáci!“ Nenáročná, ideologií nepřetížená komedie z rázovitého ostravského kraje. Většina herců ztvárňuje jednorozměrné vesnické figurky à la Troška a snaží se mluvit rázně a krátce, což působí stejně, jako kdyby si skupina špatných imitátorů dělala hodinu a půl legraci z Ostraváků. Je potom těžké věnovat pozornost něčemu jinému než divné mluvě, jejíž legrační potenciál se stejně rychle vyčerpá (snad jedině ten, kdo na Ostravsku nikdy nebyl, může věřit, že tady takhle všichni mluví). Venkovským prostředím, střetem venkova a města i „zamrzlým“ posledním záběrem Zlatá svatba vzdáleně připomíná Intimní osvětlení. Aby se ale přiblížila jeho nevnucujícímu se, vícevrstvému a rozhodně ne výsměšnému humoru, musela by překonat stejnou vzdálenost, jaká dělí Prahu od Ostravy. 45% ()

Galerie (36)

Zajímavosti (2)

  • Natáčanie filmu prebiehalo v meste Ostrava a v obciach Spálené a Heřmanovice. (dyfur)
  • Ve filmu zazní výraz „putifarka“, jehož význam je dnes už neznámý, protože slovo se nepoužívá. Jedná se o dámu, zpravidla poněkud starší, která svádí mladší muže. (sator)

Reklama

Reklama