Muž, co zabil Hitlera a pak yettiho

The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot

Drama / Dobrodružný

USA, 2018, 98 min

• Filmmaniak

Nejlepší je na tomhle filmu jeho bizarní název a Sam Elliott v hlavní roli badass důchodce, jenž ve druhé světové zastřelil Hitlera, a kterého si v současnosti, kdy vzpomíná na svou dávnou lásku, najme FBI k vystopování a zabití Bigfoota v kanadských lesích. Ani Elliottův herecký výkon, ani překvapivě slušně nasnímané a místy i hezky režírované scény (na poměry omezeného rozpočtu) však bohužel nemají šanci obstát ve zcela rozpadlém a nevyrovnaném příběhu, který se soustavně vyhýbá jakékoli gradaci, zjevně zcela absurdní zápletku bere zbytečně moc vážně a neumětelsky zahazuje všechno to, co mohlo být na ději zajímavé. V podstatě se jedná o slabě vystavěné a retrospektivně vyprávěné torzo minimalistické válečné romance, v níž úsměvné a kratičké epizodky s Hitlerem a Bigfootem (plus jedna izolovaná nesmyslná pasáž s nějakým Rusem a holením vousu, která se zbytkem filmu nijak nesouvisí) tvoří jen nahodilé a zcela nevyužité odbočky.(13.10.2018)

• Morholt

Je to sice o chlapíkovi, který zabil Htlera a lovil Bigfoota, ale není to o zabíjení Hitlera a lovení Bigfoota. A to je chyba, protože nic jiného příběh nenabízí. Pokud se Elliottovo mladší já v Turnerově podání snaží dostat k Adolfovi, tak to docela ujde a totéž se dá říct o Elliotovi pobíhajícím po lese. Jenže většinu filmu tvoří vata, kterou jsem buď nechápal, nebo mě fest nudila. 30%(11.2.2019)

Osobně přítomný Robert D. Krzykowski nás před projekcí tohoto snímku varoval, ať rozhodně nečekáme žádný béčkový exploitation film, jak může být patrné z názvu. Řekl, že jeho snímek je spíše něco ve stylu Hala Ashbyho a Roberta Altmana. A měl rozhodně pravdu, že šponovat očekávání by byla u tohoto díla chyba. Ačkoliv název není vůbec podvratný - ve filmu se opravdu zabíjí jak Hitler, tak i Bigfoot, snímek je prakticky o něčem úplně jiném. Podvratná je tak možná (ne)čitelnost jeho myšlenky, jestli vůbec nějakou myšlenku obsahuje. Mimo to jde o zvláštně vyprávěné citlivé drama o stárnutí, hodnotě vykonaných činů a okolo toho opředených legend o muži, který nebyl ničím zvláštní a přesto byl výjimečný. [SITGES 2018](15.10.2018)

Přes škálu bizarností, táhnoucí se s ním už od názvu, a neskrývanou inspiraci v Raimim překvapivě snímek především velmi osobní, melancholický a přízemně podaný. A natočený tak krásně a jistě, jak si mnoho filmů nejen v téhle finanční kategorii může jenom přát. Není to akční, není to horor, je to s citem vystavěné drama. O stárnutí a promarněných příležitostech a taky o tom, že na to člověk nemusí být sám, a že velké věci mohou dělat i lidé, o kterých se nepíše v učebnicích. A že z jejich pohledu mohou mít význam úplně jiný. A jo, někdy se to ve všech těch věcech trochu ztrácí... ale vždycky to najde správný směr. A pasáž s Hitlerem je lepší než ta s Bigfootem... ale v Bigfootovi je celá pointa. Pro exploitační řezničinu musíte jinam. Pokud ale máte chuť chvíli meditovat nad životem, The Man Who Killed Hitler and Then the Bigfoot je jasná volba. A mrzí mě, že ho tolik lidí odsoudilo jenom proto, že minul jejich očekávání.(16.2.2019)

• Forsberg11

Pomerne pútavých na tomto filme je desať minút okolo zabíjanie Hitlera a desať minút okolo zabíjania Yetiho. Potom ešte hudba.... ale to je asi tak všetko. Sam Elliott ide ako herec absolútne mimo mňa a podobne aj skoro celý tento filmový príbeh... ktorý nech už má akokoľvek originálny názov, nepomohlo mu to k tomu, aby som pri ňom nezaspal. A to hovorí samo za seba. Oceňujem, že sa to robilo s malým rozpočtom a áno, je to veľmi slušne remeselne zvládnuté, o to pokoj, ale dejovo bohužiaľ ... Nuda! 40 %!!(12.2.2019)