Muž ze Západu

• Česko Člověk ze Západu (více)

Link Jones jede do vzdáleného města, aby nalezl vhodnou učitelku do školy v nevelké osadě Fort Worth, jejíž obyvatelé vybrali peníze na její najmutí. Při cestě vlakem je však okraden zloději. Brašna s šesti sty dolary pro něj má větší význam, než je ochoten komukoliv připustit. Je spojena s obhájením jeho spolehlivosti a osadníky do něj vložené důvěry. Proto se okamžitě pěšky vydává po stopě neznámých lupičů, kteří unikli na téměř neobydlené území. Po cestě se k němu připojí ještě barová zpěvačka Billie Ellisová, rovněž okradená pasažérka z vlaku. Ironií osudu Jones brzy narazí na skupinu mužů, s nimiž jej před léty mnohé spojovalo... (oficiální text distributora)

Mikino00

Hrůza, špatný scénář, mizerné herecké výkony, přestárlý Cooper, kterého asi před každým záběrem líčili a čistili mu oblek, protože to je k smíchu. ()

Piri

Vysoko kvalitný western napriek jasnej línii a "komornému" prostrediu. Jaj, také ženy akou bola Julie London dnes už nenájdete. Je tam samozrejme vidieť Cooperovu pohybovú starú školu a dlhé obrazy, ale dej, prostredie, postavy sú ako puzzle. Výborne zahrané a skvelí herci. Čo dodať. Chválim aj vydarený český dabing v podaní Zdeněk Junák / Gary Cooper, Sylva Talpová / Julie London, Zdeněk Bureš / Lee J. Cobb a ďalší, réžia Daniel Dítě. ()

MickeyStuma

Westernový příběh, který moc rodokapsový není. Obsahuje melodramatičnost a jistý romantizmus. Přesto je dějství hodné divokému západu. Bývalý desperát je přinucen svojí bývalou zločineckou bandou k poslednímu zločinu. Gary Cooper se zhostil hlavní role příznačně, což dokládá fakt o jeho charakteru a pochopení dané situace. Dnes se snímek jeví místy značně táhnoucí, ale to je způsobeno jen zubem času. Scénář je napsán již zmíněným melodramatičmem, takže se vše vyvíjí velice spontánně a to až do vrcholného závěrečného souboje, který ve správném westernu jistojistě nesmí chybět. Westernová atmosféra je nezpochybnitelná, což dokládá i dobře napsaný scénář. A tak si tento filmový počin své místo mezi klasiky určitě zaslouží. ()

BigBang

Realistický působící film s uvěřitelnými postavami, bez šílených záporáků a superhrdinů. Výtečné pokoukání s mnoha exteriéry. Měl jsem dojem, že s filmem si vyhrál někdo, kdo ještě měl přístup k živé paměti o realitě Divokého Západu: třeba nikde jinde jsem neviděl, jak se konkrétně cestovalo, kde člověk ustájil koně, kde se umyl, jak vypadala pokladna na železniční lístek, jak stísněné byly sedačky a jak vlak škubal při rozjezdu. ()

bearmeedek

Jejda, rád bych se vyhnul okecávání ve stylu "netradiční western". Na dobu vzniku velice dobrý film. Působí hodně realisticky, věnuje se psychologii postav a nezapomíná na "western" prostředí. ()

borohub

Příběh je takový prostý a točí se kolem jednoho(nepříliš) přesvědčivého námětu. Je pravda, že postavy jsou docela sympatické a na western se hodí, ale přece jenom mi to nepřipadalo jako takovej western jsem čekal, takže ve výsledku to bylo docela zklamání. Každopádně musím přihlédnout k tomu, že mě to neunudilo a že je to přes 50 let staré. 3 hvězdy ()

Jehan

Nuda. Užvaněná figurkárna. Možná si to pouštěl opakovaně Tarantino. Tupé držky; a Gary Cooper je tam asi omylem. Pro mně. ()

mac000

V době uvedení do kin byl film americkou kritikou vesměs odmítán, ale Jean-Luc Godard, který byl v té době filmovým kritikem, jej chválil. Godard prohlásil, že Muž ze Západu je nejlepším filmem roku. Po desetiletích od uvedení filmu si získal tento noir-western kultovní postavení a je některými považován za Cooperův nejlepší herecký výkon. ()

brabi

Jeden z mála westernů, kterej mě moc nenadchnul. Jediný pozitivuj byl Link Garyho Coopera a díky němu jsem to taky dokoukal. Jinak banda záporáků stála za starou bačkoru. ()

brasek

Tak toto milí kovboji nie! Nezáživný príbeh, bez atmosféry, kde skoro všetko nudí. V dobách klasického westernu vzniklo niekoľko nie veľmi podarených filmov a tento je jeden z nich. Gary Cooper ako keby vedel, že jeho čas sa blíži a sviečka už dohorieva. ()

StaryMech

"Muž ze Západu" má výbornou pověst, podepřenou mimo jiné chválou nikoho menšího než Jeana-Luca Godarda. Mě nepřesvědčil ani samotný film, ani výklady jeho obdivovatelů. Ti si cení kupříkladu starozákonního motivu. Nepochybuji o něm (i když mě, přiznávám, nenapadl), jen v něm odmítám vidět dostatečně pádný důkaz kvality ; navíc věřím, že nejeden odkaz k Bibli bychom našli i v "Kameňáku". Dialogy Reginalda Rosea ("Dvanáct rozhněvaných mužů") mi připadaly papírové a plné vnitřních vysvětlivek, jakých by se měl dobrý autor vystříhat. Úběžníkem děje je v kostce střetnutí napraveného hříšníka (herecky ztlumený Gary Cooper) a jeho strýce, hříšníka nenapravitelného (přehrávající Lee J. Cobb). Druhý, v době natáčení sedmačtyřicetiletý, prý vychoval o deset let staršího prvního. Nakonec mladší, vlastně starší, zabije staršího, vlastně mladšího, když předtím prožil několik zklamání a nezáviděníhodných situací, odbyl si pěstní souboj včetně nepravděpodobného obřadního svléknutí soupeře, získal si srdce nepravděpodobné krasavice, již by nejspíš také chtěl, ale nesmí, protože je napravený, a zúčtoval se všemi menšími budižkničemy v dohledu.. Zároveň s těmito zvraty si divák může užívat hezky zeširoka snímanou krajinu za zvuků místy hezky napínavé hudby. Ne že bych si byl svou pravdou jist, ale s posledním záběrem jsem prostě měl pocit, že jsem neviděl nic mimořádného a že šance, které jim starozákonní látka nabízela, tvůrci spíš promarnili. ()

Maidenhead

Na Coopera slabe. Bol som trochu sklamany. Ale je to tek klasicky western na ktory mam slabost. Velmi sa mi pacila hudba ta bola fajn. ()