Narušitel

Česko, 2019, 90 min

• Volodimir2

Aká škoda, že mi už odrástli deti aj vnúčatá a pravnúčatá ešte nemám. Ináč by tento film bol pre nich dobrou rozprávkou. Viem o čom hovorím. Z armády som odišiel v hodnosti plukovníka ako náčelník štábu útvaru brigádneho typu. Slúžil som u všetkých typov útvarov a patril som medzi smutných oficierov Veselého armády (tomu rozumie len borec zo západného okruhu). Sľubujem Vám, že to bol posledný film, ktorý som od Baldu pozeral. Bolo zvykom, keď sa točil film z určitého profesného prostredia tak si režisér priberal odborníkov. V našom prípade z armády, VB ale aj ŠTB a tu to úplne chýbalo. Film na mňa pôsobí miestami trápne, scéna na letisku kedy im dôstojník prezradil svoju stratégiu je v žargóne ŠTB nezmysel, ŠTB nechá vo vraku lietadla podhodený aj spisový materiál a oni im to zožerú aj s navijakom. V scenári úloha bývalého pilota RAF úplne zbytočná, jeho nehoda sa do obrazu nedostala. Piloti s protispoločenskými názormi, ktoré spokojne vyjadrujú verejne, to asi v praxi by iste nefungovalo. Vybavenie pilota v hotovosti a typy lietadiel úplný nezmysel. Takže, aké máme poučenie z tohto filmu, ak chcel David Barta vzdať hold svojmu dedovi, ako armádnemu letcovi, tak si myslím, že to bohato stačilo už v jeho krátkom dokumente „Histórie jednoho letadla“. Ale tento film rozhodne nebude patriť medzi skvosty českého filmového priemyslu.(14.6.2019)

• Enšpígl

To bolelo a hodně. Davide, proboha režie, scénář, kamera, fakt musíš všechno dělat ty ? Zejména scénář to je teda horší výsledek než bitva sedláků u Chlumce. Jako mluvit o plánu útěku přes hranice, zjistit, že mě někdo slyšel a neřešit to, to snad i Frank Drebbin by hodil zpátečku. Hlavní hrdinové vůbec nestárnou, pořád vypadaj stejně, rok 1970, rok 1989. Celá ta zápletka byla hrozně šílená, náhodou jedou do svazarmu, kam předtím asi taky náhodou podstrčej stbáci složku ? Dál tam mám problém s absolutně naivním resp neuvěřitelně pitomým chováním všech. Jako já budu nosit tričko s odznáček RAF a fakt se dostanu do lidově demokratický armády ? Budu se stýkat s pilotem RAF a můžu vést svazarm, kde mám letadla co můžou letět přes čáru ? Pilot RAF nosí uniformu RAF v roce 1970, to šlo ? A ty brutální střihy v čase, ach bože to nemělo vůbec žádný vývoj s postavama. To fakt tu "nehodu" neřešili až pak na výročí 15 let ? Jo, je určitě umění dostat svůj film do kinodistribuce, marketing filmy sice mívají jako kráva, ale stejně je vždy podstatný csfd. Letecké scény hezké, ale zase příliš dlouhé. Jako dávat filmu hvězdičky, že režisér, kameraman a scénarista je mladej, natočil film a dostal ho do kin je skoro až pervezní. Já dám jednu, protože nechci být úplný kat, ale Davidovi silně doporučuji ať si vybere disciplinu která mu jde nejlíp (produkce ) a zbytek nechá jiným od kterých se může dost naučit.(28.1.2019)

• Hemlock

A sakra... Chápu, že to točil floutek, který se nedávno naučil ovládat poluci, ale pustit se do takto náročného tématu bez řádného prostudování historických souvislostí je neodpustitelné a ano, tento film mi řádně podráždil svěrač. Když přivřu obě oči, snímek celkem obstojně začíná v šedesátkách za totáče, ale v této době se zasekne až do konce. Hlavní postavy nestárnou i přes to, že uběhne 30 let, stb si to krosí pořád v tom samém vozítku a absolutní přešlap přijde v 89. roce, kdy proti narušiteli odstartuje MIG 15 Uti - jedná se o cvičný dvoumístný stroj, který brázdil oblohu v padesátých létech minulého století... Prostě k posrání a to už jsem zase u svěrače, takže jedna hvězda za ty letadla, protože ty za lidskou impotenci nemůžou - 10%.(8.1.2020)

• stone

Tolik pitomostí v jednom filmu jsem už dlouho neviděl. Ale parodie to snad být neměla, nebo jo? Je vidět, že pan Balda nezažil tu dobu, ale probůh na co máme internet? Cigatery- otázka : "Kdes to vzal?" "Ameriky" byly za bolševika normálně k dostání ve stánku. Kusovka stála 1 Kč. Zindulka v uniformě RAF- to si snad děláte prdel Dvořák je zděšený, že kluci jsou komunisti. Každý armádní pilot, což byla v té době elita, musel být v KSČ, takže Dvořák logicky taky. A stíhání Cesny v Migu 15 ? V osmdesátých letech a ve výstroji jako v padesátých? Tak nevím jestli je pan tvůrce ignorant, provokatér nebo jenom blbec.(3.6.2019)

Tak se tady z toho hlavně zase nepokákněte. Až tak hrozné to podle mě nebylo. Ano pravda měla jsem lístek zadara a ukecala mě na to kámoška a beztak teď v kinech dávají kuloví, tak proč ne. Ano asi tam budou historické nepřesnosti to já jako ročník 97 těžko posoudím, ale proč se hned hroutit. Nepřišel mi ten film ani nijak zvlášť hloupý a rychle to uteklo, tak to nadprůměrné hodnocení klidně dám. Navíc určitě respekt k režisérovi který je ještě mladší než já, že už dokázal natočit film ve kterém jsou i domácí herecká esa a protlačit si ho až do kin. Zajímalo by mě co dokázali všichni zdejší chytří klikači odpadů. To já odpady už z principu nedávám, protože jsem nikdy nic nenatočila a nenatočím, ale tady je to zjevně plné expertů. Tak šup! vezměte kameru do ruky a taky něco natočte, když je to taková sranda. Budu na vaše výtvory velice zvědavá :0)(28.1.2019)

• - Film z prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů. Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli poctivě ve vzduchu vysoko nad zemí. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)

• - Film obsahuje historické nepřesnosti (typy letadel, veřejné nošení uniformy RAF apod). [Zdroj: aktualne.cz] (Mylan)

• - Letadlo, na jehož křídlech se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie, ale opravdový a zachovaný stroj z roku 1953, který k takové cestě za svobodou kdysi posloužil. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)