Narušitel

Česko, 2019, 90 min

Asi nejsem tak náročný divák nebo se mi prostě líbí něco jiného než "většině", ale mě film nezklamal. Tolik zmiňovaný fakt, že je režisér hodně mlád mi možná na celý film hodilo trochu jiný pohled, ale ty komentáře k "nulovému" scénáři moc nechápu. Co jsem pochopila je, že film je založen na životě režisérova dědečka, že čerpal z toho, co mu děda vyprávěl a tak byl i film natočen. Jsem o pár let starší než režisér a nedokážu si představit, že ve svém věku natočím takovýhle film, natož kdybych byla mladší. Za to velký klobouk dolů. Velkou spokojenost jsem měla i u Jiřího Dvořáka, který svou roli sehrál výtečně. Pavla Neškudlu jsem neznala, viděla jsem ho poprvé a herecky mi taky velmi sedl. Petr Kostka působí jako "sympatický děda", přesně tak, jak by měl děda působit. Ve všech filmech se trochu peru s panem Zindulkou, kterej mi nikdy nějak moc nesedl, přestože herecký um určitě má. Rozuzlení filmu se dá sice očekávat, ale věřím, že to v té době opravdu tak chodilo. A co se týče scén o létání, možná někomu přijdou zbytečné, ale já si je užila. Byly krásné, romantické a pro někoho, kdo má rád letadla oku lahodící. Nevím jestli 4 hvězdy nejsou moc, nebýt mládí režiséra, dala bych 3*, ale za odvahu přidávám o hvězdu navíc :-)(25.1.2019)

• Honzulik

David Balda se nám rozjel a dovalil na filmový trh již druhý film v krátké době. A to je možná právě chyba... Opět musím ocenit Davidovu snahu a vůbec to, že se na českém filmovém světě prosazuje... Přesto, že v hodnocení nemůžu opět dát víc než jednu hvězdu za celkovou naivitu a amatérismus, Davidovi věřím, že když vydrží, poučí se z chyb, jednou z něho bude "pan" režisér!(25.1.2019)

• amyth

Řeknu to asi takto, z tohoto filmu jasně vidíte jak to vnímají mladí studenti. Proč u nich ve volbách vítězí hruzostrašné strany a kandidáti. Pokud ten mládenec takto vnímá tu dobu, tak se domnívám, že průměrná mzda ve školství by měla spadnout téměř na úroveň minimální mzdy. Jeho film odráží Feriho, Richterovou až je to mrazivé. V životě by mě nenapadlo, že po 40 letech totality ještě může přijít mnohem hlubší morální úpadek. Zatímco Husákovy děti jsou opravdu silná generace nejen počtem, pak ta pravdoláskařská je opravdu elitní.Pád až na dno(26.1.2019)

• MajklCZsk

Hrozný brak. Nepíšu to jen proto, že autorovi je osmnáct. Já jsem přece jen o pouhý rok starší. Ale příběh je neuvěřitelně kýčovitý, za herce mi bylo trapně, kamera má nehorázné kompozice, ostrost i proveditelnost (a co ten warp obrazu v postprodukci? Brrrr) a hudba Michala Hrůzy je už jen hřebíček do rakve Všehomíra. Nevím za co dávám tu hvězdičku... asi za snahu. Ale v tomto díle jde hrozně moc vyčíst nezkušenost, což se pak odráží ve scénáři, který byl napsán dost tezovitě a nemá moc vypovídající hodnotu. Mnohé pasáže nedávají smysl, nemají takřka návaznost. Ukončím to takto - díky bohu, že na novinářských projekcích se nemusí platit vstupné.(24.1.2019)

Ano, přiznávám, že mé hodnocení může být lehce ovlivněno tím, že mi vcelku imponuje režisérovo mládí. Že někdo, kdo je ročník 2000, dokáže ke svému filmu přilákat taková jména jako jsou Kostka, Dvořák, nebo Zindulka je samo o sobě úspěch. Film samotný považuji za poměrně fungující, ačkoli nedostatků by se u něj našla celá řádka. Děj táhnoucí se od roku 1960 do roku 1989 je prošpikovaný nelogičnostmi a plytkými dialogy. Na hercích se navíc nejspíš vinou nízkého rozpočtu ani nepokusily jakkoli ukázat postupující věk. Celý film je natočen jako kinematografický milostný dopis létání, což způsobuje asi 15 minut leteckých scén, které ve filmu nemají žádnou jinou úlohu, než že vypadají hezky (pokud tedy máte vztah k létání, tak si myslím film užijete mnohem více než já). Když to ale scénář v pár momentech dovolí, tak dokážou duo Dvořák/Zindulka sehrát poměrně působivou scénu a z čistě technického hlediska je ta přehršel leteckých záběrů zvládnutá dobře. Pokud bych tedy nebyl obměkčen režisérovým mládím, jeho ambicemi (režisér/kameraman/scénárista/producent – skoro jak Tommy Wiseau u The Room :D ) a tím, že příběh je založen na životě jeho dědečka, dal bych nejspíše o hvězdičku méně. Film ale rozhodně stojí za vidění, ale spíše zadarmo doma než v kině.(24.1.2019)

• - Film obsahuje historické nepřesnosti (typy letadel, veřejné nošení uniformy RAF apod). [Zdroj: aktualne.cz] (Mylan)

• - Letadlo, na jehož křídlech se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie, ale opravdový a zachovaný stroj z roku 1953, který k takové cestě za svobodou kdysi posloužil. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)

• - Film vznikl na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, který natočil jeho vlastní vnuk David Balda. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)