Narušitel

Česko, 2019, 90 min

Chyběl tomu nějaký závěr, co se stalo s ostatníma. Jinak to mělo být pojato spíš jako biografie, životopisný film nebo tak něco. Na drama je to slabé, protože tam téměř k žádnému dramatu nedojde. Film se tak pohybuje někde mezi žánry, jako by nevěděl, co vlastně je. Když si ale vzpomenu na jiné současné české filmy, tak tento z toho nevychází zas tak špatně.(1.2.2020)

• Vitex

Natočit něco takového v sedmnácti a ještě to dostat do kin, klobouk dolů, což myslím zcela vážně. To ale neznamená, že ten film není totálně mimo ve vystihnutí zobrazované doby, naprosto ve všech aspektech, v každé scéně, v každém detailu. Herci hrají rezignovaně, jen Neškudla se snaží zachránit, co jde. Ale nejde to, scénář je příliš absurdní. Naopak mám pocit, že kdyby P. N. nehrál tak dobře, film by se přehoupl už úplně do nezáměrné komedie, což bych jako divák asi ocenil víc... Fungují jen scény, kde letadla prostě letí a nic víc se dějově neděje, ale i ty jsou příliš dlouhé a oslabuje je všudypřítomná hudba.(24.1.2019)

• Hemlock

A sakra... Chápu, že to točil floutek, který se nedávno naučil ovládat poluci, ale pustit se do takto náročného tématu bez řádného prostudování historických souvislostí je neodpustitelné a ano, tento film mi řádně podráždil svěrač. Když přivřu obě oči, snímek celkem obstojně začíná v šedesátkách za totáče, ale v této době se zasekne až do konce. Hlavní postavy nestárnou i přes to, že uběhne 30 let, stb si to krosí pořád v tom samém vozítku a absolutní přešlap přijde v 89. roce, kdy proti narušiteli odstartuje MIG 15 Uti - jedná se o cvičný dvoumístný stroj, který brázdil oblohu v padesátých létech minulého století... Prostě k posrání a to už jsem zase u svěrače, takže jedna hvězda za ty letadla, protože ty za lidskou impotenci nemůžou - 10%.(8.1.2020)

• slunicko2

Slabé, velmi slabé. 1) Poloamatérský běh za deseti zajíci, který by dal silně zabrat i filmovým bardům typu Svěráka či Hřebejka, se dal sledovat snad jen díky atraktivnímu tématu a 52letému Jiřímu Dvořákovi či 87letému Stanislavu Zindulkovi._____ 2) Ještě je tu 30letý Pavel Neškudla (hlavní postava, letec Vladislav) a 32letý Matěj Anděl (letec, vnuk starého válečného pilota)._____ 3) 19letému Davidu Baldovi skromnost nechybí. Scénárista, režisér, kameraman a produkční ve své vlastní firmě si naštěstí do snímku natočeného podle vzpomínek svého dědy přibral i pár profesionálů, takže celkový dojem je méně amatérský, než byla jeho prvotina Pomsta. Ale i tak je to slabina._____ 4) Výstižný koment: Enšpígl*, Matty*.(15.1.2020)

• Vojtino

Jestli si osmnáctiletý režisér Balda Narušitelem splnil sen, tak prosím, podle mého názoru se však nejedná o správnou cestu. Poměr výkon/věk totiž nelze brát v potaz od momentu, kdy je počin nasazen do běžné distribuce a chce se za něj standardní vstupné. K plnohodnotnému filmu to má ještě dost daleko. ___ Během projekce, především při dramatickou hudbou podbarvených leteckých scénách, které působí poměrně profesionálně, jsem se přistihl, jak si představuji, jaké euforické stavy – „Já sem to dokázal!“ – musel Balda během sledování svého výtvoru na plátně pociťovat. Přeji mu je, stejně tak ale i hlubší sebereflexi. V určitém smyslu je nadaným tvůrcem a jednou z něj něco může být, má však před sebou ještě hodně velký kus práce.(25.2.2019)

• - Film obsahuje historické nepřesnosti (typy letadel, veřejné nošení uniformy RAF apod). [Zdroj: aktualne.cz] (Mylan)

• - Film z prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů. Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli poctivě ve vzduchu vysoko nad zemí. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)

• - Letadlo, na jehož křídlech se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie, ale opravdový a zachovaný stroj z roku 1953, který k takové cestě za svobodou kdysi posloužil. [Zdroj: babinet.cz] (Bioscop)