
Narušitel
-
The Trespasser
Drama
Česko, 2019, 90 min
Režie:
David BaldaScénář:
David Balda, Petr KultKamera:
David BaldaHudba:
Michal Hrůza, Jiří JanouchHrají:
Pavel Neškudla, Jiří Dvořák, Veronika Arichteva, Petr Kostka, Stanislav Zindulka, Matěj Anděl, Jan Sklenář, Filip Richtermoc, Jaroslav Lorenc, Ludmila Zábršová-Molínová, Jan Skorunka, Martin Kirov, Ondřej Broulík, Miroslav ZavičárProducenti:
David BaldaStřih:
Martin KirovZvuk:
Marek Bert Fuchs, Ondřej CoufalMasky:
Tereza MálkováPlakáty
Obsah
-
Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on.(Bontonfilm)
-
Příběh je zobrazením života armádních letců z doby 70. a 80. let minulého století. Hlavním hrdinou je Vladislav Kučera, nyní již armádní pilot v důchodu, který odhaluje svůj příběh vnukovi Filipovi. Nachází se ve staré dílně, kde je s nimi ještě Filipova babička Alena. Samotný děj pak retrospektivně zobrazuje vztahy čtyř mnohaletých kamarádů, kteří se rozhodnou přihlásit do Svazarmu na letecký výcvik. Z nich nejvíce nadšením a talentem vyniká právě mladý Kučera. Potkávají Zdeňka, armádního pilota a leteckého učitele, který má nejblíže k Vláďovi. Seznamuje ho s plukovníkem RAF Otmarem, který ve Svazarmu tráví většinu svého času. Brzy idylické prostředí svazarmovského letiště narušuje Státní bezpečnost. Čtyři mnohaletí přátelé se s agenty dostává do blízkého kontaktu. Každý z nich však stojí na jiné straně barikády. Všude okolo se nachází příslušníci StB, informátoři, vozy estébáků, kontroly, hlídky, výslechy, nebezpečí, strach. Je zkrátka nemožné se styku s nimi vyhnout.
Děj se poté přesouvá do roku 1989. Ze čtyř chlapců jsou muži, všichni příslušníci letectva lidově demokratické armády. Vladislav se přátelí nejvíce se Zdeňkem, v této době je již ženatý se svou ženou Alenou, má dva syny – Petra a Davida. Pokračují sledování, ve vzduchu panuje strach. Riziko číhá na každém rohu. Vladislavovi a jeho rodině začíná hrozit životní nebezpečí, proto se rozhodnou pro riskantní řešení. Není ale jiná možnost. Kučerovi se musí rozhodnout, komu můžou věřit, a kdo je pro ně naopak zradou.
Příběh se promítá na pozadí československých dějin, postavy jsou konfrontovány s normalizací a následně dojde k mnoha zvratům v době kolem sametové revoluce. Hlavním motivem příběhu je létání a především pak láska k němu. Ve filmu i v knize se objevují dnes již unikátní kusy historických letadel. Model Z-126 s názvem Drakouš je reálně existujícím letadlem, které hraje „hlavní roli", doopravdy je to dílo bývalého armádního pilota, na jehož životě je příběh filmu postaven.(ČSFD.cz) - Armádní pilot začíná po letech věrné služby pochybovat, jestli chce dál bránit vzdušný prostor svojí země. Ruka režimu totiž dopadne na jeho váženého mentora.(Netflix)
- přehled
- komentáře
- zajímavosti
- ocenění
- videa
- galerie
- ext. recenze
- ve filmotéce
- v bazaru
- diskuze
-
Photo © Actoress Production
-
- Film z prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů. Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli poctivě ve vzduchu vysoko nad zemí. [Zdroj: babinet.cz] (Duoscop)
-
- Letadlo, na jehož křídlech se hlavní hrdina pokusí o přelet hranic, není napodobenina ani kopie, ale opravdový a zachovaný stroj z roku 1953, který k takové cestě za svobodou kdysi posloužil. [Zdroj: babinet.cz] (Duoscop)
-
- Film obsahuje historické nepřesnosti (typy letadel, veřejné nošení uniformy RAF apod). [Zdroj: aktualne.cz] (Mylan)
34%
Hodnocení uživatelů
Fanklub filmu
Premiéry
Mládeži přístupný
![]() |
24.01.2019 Bontonfilm |
---|---|
![]() |
29.05.2019 Bontonfilm |
Tagy
přátelství,
přátelé,
zrada,
komunismus,
letadla,
piloti,
letectvo,
děda,
tajná policie,
emigrace,
letiště,
StB
Vitex
Natočit něco takového v sedmnácti a ještě to dostat do kin, klobouk dolů, což myslím zcela vážně. To ale neznamená, že ten film není totálně mimo ve vystihnutí zobrazované doby, naprosto ve všech aspektech, v každé scéně, v každém detailu. Herci hrají rezignovaně, jen Neškudla se snaží zachránit, co jde. Ale nejde to, scénář je příliš absurdní. Naopak mám pocit, že kdyby P. N. nehrál tak dobře, film by se přehoupl už úplně do nezáměrné komedie, což bych jako divák asi ocenil víc... Fungují jen scény, kde letadla prostě letí a nic víc se dějově neděje, ale i ty jsou příliš dlouhé a oslabuje je všudypřítomná hudba.(24.1.2019)
Romanstekl
Dle traileru jsem očekával že p.Zindulka dostane více prostoru, ale i přes to byl jeho herecký výkon nádherný, poslední role, byl to PAN herec. Film podle skutečných událostí, o to více je to k nas*ání, myslím že film je podhodnocený, samozřejmě se z něj nechalo vytěžit více, ale 17ti letý kluk natočí všechny scény z letadel opravdu v letadlech a ve vzduchu, žádný dron nic, žádné digitální efekty, prostě poctivě. Palec nahoru i za hudbu, neříkám že je to na Oskara, ale za shlédnutí a uznání to prostě stojí :-)(8.9.2019)
Volodimir2
odpad!Aká škoda, že mi už odrástli deti aj vnúčatá a pravnúčatá ešte nemám. Ináč by tento film bol pre nich dobrou rozprávkou. Viem o čom hovorím. Z armády som odišiel v hodnosti plukovníka ako náčelník štábu útvaru brigádneho typu. Slúžil som u všetkých typov útvarov a patril som medzi smutných oficierov Veselého armády (tomu rozumie len borec zo západného okruhu). Sľubujem Vám, že to bol posledný film, ktorý som od Baldu pozeral. Bolo zvykom, keď sa točil film z určitého profesného prostredia tak si režisér priberal odborníkov. V našom prípade z armády, VB ale aj ŠTB a tu to úplne chýbalo. Film na mňa pôsobí miestami trápne, scéna na letisku kedy im dôstojník prezradil svoju stratégiu je v žargóne ŠTB nezmysel, ŠTB nechá vo vraku lietadla podhodený aj spisový materiál a oni im to zožerú aj s navijakom. V scenári úloha bývalého pilota RAF úplne zbytočná, jeho nehoda sa do obrazu nedostala. Piloti s protispoločenskými názormi, ktoré spokojne vyjadrujú verejne, to asi v praxi by iste nefungovalo. Vybavenie pilota v hotovosti a typy lietadiel úplný nezmysel. Takže, aké máme poučenie z tohto filmu, ak chcel David Barta vzdať hold svojmu dedovi, ako armádnemu letcovi, tak si myslím, že to bohato stačilo už v jeho krátkom dokumente „Histórie jednoho letadla“. Ale tento film rozhodne nebude patriť medzi skvosty českého filmového priemyslu.(14.6.2019)
Gothar
1* za lietadlá, zvyšok je gýč a utrpenie pre diváka. Scenár je slušne povedané hlúpy, najviac mi vadili skoky v čase, pôsobilo to akoby tvorcovia vystrihali polovicu filmu a nejak sa netrápili s kontinuitou záberov. Herci sa asi aj snažia, ale z tých naivných hlášok mi bolo trápne aj za nich. Najlepšie to vo svojom komentári zhrnul užívateľ Enšpígl. 20 %(8.6.2019)
Big Bear
Mám nesmírnou úctu k našim klukům, kteří bojovali v RAF, mám moc rád letadla, létání, vůni kerosinu a vše co je s letectvím spjato, mám rád herce Jirku Dvořáka, mám v úctě nedávno zesnulého pana Zindulku a mám rád hudbu Michala Hrůzy... Toho všeho je tento film plný, tak proč sakra se mi nelíbil? Protože bagr ! Film shořel na naprosto děsivém scénáři, zpracování i nehereckých výkonech neherců. Budu spojlerovat stejně jako se spojlerovalo v autoklubech v sedmdesátkách z laminátu na embéčkách, takže kdo chce být dějem ,,stržen'' či si chce napětím kousat nehty ať dále prosím nečte... Film retrospektivně poskakuje mezi šedesátými a osmdesátými roky. V jednom z časových úseků se ocitáme na letišti jakéhosi aeroklubu v polovině osmdesátých let, kde si to mezi piloty coby obsluha letiště štráduje v modré uniformě RAF pan Zindulka coby zápaďáckej pilot. STB je na letišti pečená vařená, ale pohoda. Přesto má veterán strach o svůj život, protože ho prý chce STB zatknout... V osmdesátých letech? To se honily máničky a chartisti, ale nějací dědouškové zničení kriminály a prací v nápravných lágrech fakt už nebyli její cíl... STB navíc jezdí stále stejným autem ač děj poskakuje to o deset let vpřed či vzad nemluvě o estébácích ve stále stejných hadrech... Filmaři vůbec ve filmu rezignovali na dobové oblečení a tak na nějaké dlouhé límečky či široké kravaty a kalhoty do zvonu zapomeňte! Mladí herci byli nesympatičtí (všichni!) a vůbec jsem nechápal jejich konání... Navíc všichni šli z aeroklubu k letectvu na prouďáky? To byli všichni tak dobří? Vrcholem všeho byl rok 1989 a hotovost našich hrdinů, kdy proti narušiteli startovali poplach v Migu patnáctce UTI - tedy cvičné dvojmístné verzi v mundůrech ze studené války ! V době kdy jsme už měli jednadvacítky a Albatrosy a kdy byly moderní helmy a přetlakové kombinézy... No a vůbec ona ideová zápletka o nesvobodě... kdyby kdokoliv jinej, ale piloti lidové armády? Kdo nebyl komanč, nelétal v ČSLA ! Je vidět, že film točil mlaďoch, který něco k tématu nastudoval, ale bylo to málo a tak můžeme být rádi, že tam hrdiny nehonil červený trojplošník... Jen považte, letci ve filmu nadávají na poměry, ale narušitele donutí přistát a pak si to obhájí tím, že se to dělat musí aby se mohlo létat??? O tomto období jsem hodně četl a lecos o tom vím. Bylo pár těch co nechali prchajícímu letadélku čas zmizet v mraku, ale více těch co za hodinky či dovolenou jej donutili přistát a v některých případech jej i bez ohledu na civilní osádku sestřelili... proto mám s našimi letci mezi roky 1948 - 1989 velký morální problém. Jednak jsou to samozřejmě lidi, které obdivuji. Každý kdo si osvojí pravidla létání, meteorologii a hlavně může si vyčistit hlavu tam nahoře v nekonečné modři má můj respekt. Samozřejmě se mi také líbí všechny ty poválečné stroje, hlavně Migy 15 a 17... Ale pak je tu ten aspekt ochrany hranic, kdy naše letectvo bránilo zbraněmi prchajícím opustit totalitní zemi... A to mám problém zkousnout a oslavovat je za to. Zkrátka a dobře, tenhle film jsem nepochopil. Netuším co měl sdělit. A jelikož tam byla alespoň fajn všechna ta letadla a záběry z nich, dávám za jeden plastikový model Migu 21. *(5.6.2019)