Silný a napínavý příběh českého leteckého esa, jeho kamarádů i bezbřehou lásku k létání přináší do kin film Narušitel. Život armádních letců socialistického Československa naplňovaly opojné chvíle svobody v oblacích a přátelství na celý život, z velké části ho ale ničil dozor státní bezpečnosti a jejích udavačů. Čtveřice kamarádů a jejich letecký mentor spolu létají a slouží v armádě dvacet let. Pak se ale po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ a hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. „Jste narušitel, následujte mě,“ jsou slova, která sám často hlásí do vysílačky, když nutí k přistání ty, kdo se na západ za svobodou vydávají vzduchem v letadlech. Teď se o stejně zoufalý útěk musí pokusit i on. (Bontonfilm)

Trailer

Morholt

Tohle muselo vypadat mizerně už na papíře a jak se to dostalo do kin, to mi hlava nebere. Příběh je pitomý až běda, což ještě umocňuje neschopnost režiséra souvisle vyprávět a minimální znalost dobové reality. Ono je samo o sobě dost těžké si představit, že by se protikomunistický živel, který se svým postojem navíc netají, dostal k letadlům a navíc pak udělal kariéru v armádě. A takhle by se dalo pokračovat, přičemž samostatnou kapitolou je Zindulka motající se tu v uniformě RAF. Nijak se nepředvedli ani herci a o to víc vyniklo absurdní až debilní chování postav. Všechno pak korunoval vysvětlovací závěr, po kterém už nedávalo smysl vůbec nic. Nejvíc mi ale lezly na nervy nic neříkající dlouhé pasáže z letadel či dílny, které Balda používal k natažení stopáže. 10%, ani nevím za co. Asi že jsem vydržel až do konce. ()

Gothar

1* za lietadlá, zvyšok je gýč a utrpenie pre diváka. Scenár je slušne povedané hlúpy, najviac mi vadili skoky v čase, pôsobilo to akoby tvorcovia vystrihali polovicu filmu a nejak sa netrápili s kontinuitou záberov. Herci sa asi aj snažia, ale z tých naivných hlášok mi bolo trápne aj za nich. Najlepšie to vo svojom komentári zhrnul užívateľ Enšpígl. 20 % ()

Romanstekl

Dle traileru jsem očekával že p.Zindulka dostane více prostoru, ale i přes to byl jeho herecký výkon nádherný, poslední role, byl to PAN herec. Film podle skutečných událostí, o to více je to k nas*ání, myslím že film je podhodnocený, samozřejmě se z něj nechalo vytěžit více, ale 17ti letý kluk natočí všechny scény z letadel opravdu v letadlech a ve vzduchu, žádný dron nic, žádné digitální efekty, prostě poctivě. Palec nahoru i za hudbu, neříkám že je to na Oskara, ale za shlédnutí a uznání to prostě stojí :-) ()

ostravak30

Film Narušitel nepřináší ani náhodou silný a napínavý příběh. Prostě jen sledujeme vyprávění ve kterém sice o dramatické situace nouze není, ale stylem, jakým jsou podávány své drama rychle ztrácí. A to nejen díky slabším hereckým výkonům. Celá dramatická linka není zkrátka tak dramatická nebo tak alespoň není podávaná. Vždyť i klíčový moment, o který v příběhu jde, divák přijde a neuvidí ho. No a když k tomu připočteme dost slabý scénář a hodně nevěrohodné dialogy máme prostě film o několika letcích na jednom letišti a otázce, kdo je vrah? Což se naštěstí na konci dozvíme, i když opět nevěrohodně, jelikož je tak činěno ve stylu anglických detektivních románů. A ještě ta řada historických nepřesností. Alespoň, že hudba je kvalitní. ()

Enšpígl

To bolelo a hodně. Davide, proboha režie, scénář, kamera, fakt musíš všechno dělat ty ? Zejména scénář to je teda horší výsledek než bitva sedláků u Chlumce. Jako mluvit o plánu útěku přes hranice, zjistit, že mě někdo slyšel a neřešit to, to snad i Frank Drebbin by hodil zpátečku. Hlavní hrdinové vůbec nestárnou, pořád vypadaj stejně, rok 1970, rok 1989. Celá ta zápletka byla hrozně šílená, náhodou jedou do svazarmu, kam předtím asi taky náhodou podstrčej stbáci složku ? Dál tam mám problém s absolutně naivním resp neuvěřitelně pitomým chováním všech. Jako já budu nosit tričko s odznáček RAF a fakt se dostanu do lidově demokratický armády ? Budu se stýkat s pilotem RAF a můžu vést svazarm, kde mám letadla co můžou letět přes čáru ? Pilot RAF nosí uniformu RAF v roce 1970, to šlo ? A ty brutální střihy v čase, ach bože to nemělo vůbec žádný vývoj s postavama. To fakt tu "nehodu" neřešili až pak na výročí 15 let ? Jo, je určitě umění dostat svůj film do kinodistribuce, marketing filmy sice mívají jako kráva, ale stejně je vždy podstatný csfd. Letecké scény hezké, ale zase příliš dlouhé. Jako dávat filmu hvězdičky, že režisér, kameraman a scénarista je mladej, natočil film a dostal ho do kin je skoro až pervezní. Já dám jednu, protože nechci být úplný kat, ale Davidovi silně doporučuji ať si vybere disciplinu která mu jde nejlíp (produkce ) a zbytek nechá jiným od kterých se může dost naučit. ()

• Film se odehrává v letech 1960, 1974, 1989 a v blíže neurčené současnosti. (noelcoward73)
  • Vladislav (Pavel Neškudla) a Zdeněk (Jiří Dvořák) později v civilu létají na letounech Zlín Z-142 a dvouplošníku Aero C-104 (Bücker Jungmann). Před svým zatčením Vladislav přelétá letoun Antonov An-2. (Foxhound#1)
  • Film obsahuje historické nepřesnosti (typy letadel, veřejné nošení uniformy RAF apod). [Zdroj: aktualne.cz] (Mylan)

Související novinky

Zemřel herec Stanislav Zindulka

Zemřel herec Stanislav Zindulka

14.03.2019

Ve věku 86 let zemřel český divadelní, filmový a televizní herec, Stanislav Zindulka. Ten měl za sebou vystudovanou pražskou DAMU, od roku 1994 byl pak členem pražského Činoherního klubu. Mezi jeho… (více)