Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Davidovi je šestnáct, má krásnou přítelkyni, rodiče ho podporují ve všem, do čeho se pustí, a vytvářejí mu patřičné finanční zázemí. Právě se přestěhoval, má nastoupit do nového hokejového týmu Vlků a zabojovat o místo brankářské jedničky. Jenže nováček v pevně semknutém kolektivu, to bohužel nevěstí nic dobrého. Co dělat, když tě spoluhráči nevezmou mezi sebe, a opustí tě holka? Spirála šikany, odvety a vzájemných bojů se roztáčí. Pro většinu hráčů je to zpočátku asi jenom zábava, ale kapitán Jerry tlak neustále stupňuje. Někteří s tím možná nesouhlasí, ale nikdo nic neudělá. A šikana se z kabiny následně přesune i na internet. Podaří se Davidovi vybojovat své místo v týmu, ve škole, v životě, a Vlky porazit? (Bontonfilm)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (105)

Djoker 

všechny recenze uživatele

Překvapilo mě, kolik velkých jmen (Hašek, Hosták, Záruba) se dobrovolně podepsalo pod film, který jen suše konstatuje, že český hokej je v mládeži prolezlý úplatky a šikanou. Hrají ti, jejichž rodiče platí. Pokud někdo zažívá peklo v kabině, tak to nikdo nechce a možná ani neumí řešit. Smečka neukazuje nic nového a nenabízí řešení, takže potlesk není na místě. ()

Aljak 

všechny recenze uživatele

Filmy o šikane majú vždy obrovský potenciál, keďže sú bohužiaľ častou reflexiou reality, ktorá ponúka priestoru na realizáciu až-až. Smečka nás privádza do prostredia hokejového klubu Vlkov, v ktorom sa samozrejme nachádza viacero frajerov, čo si o sebe príliš myslia a rešpekt si získavajú výlučne šikanou. Dejová línia sa sústreďuje najmä do hokejovej kabíny, ale okrem toho tu máme aj viacero ďalších vetiev (David a rodičia, David a dievčatá, a v neposlednom rade tréner a Davidov otec). Tomáš Polenský priniesol na obrazovky výborný film, ktorý mal však príliš veľký záber, a tak zostávajú viaceré veci napokon opomenuté (najmä tá línia s dievčatami). Ale inak skvelo vystihnuté, hoci dosť drsné, ale bohužiaľ, aj taká je realita (niekedy zrejme aj horšia). 4* ()

Reklama

slunicko2 

všechny recenze uživatele

Film ze mě fanouška hokeje (a jeho hráčů) určitě neudělá. 1)  Česko - lotyšsko (kameraman) - slovenská (netuším, v čem) koprodukce bezesporu působí na city. Netuším, jak moc realisticky odráží skutečnost, ale přijde mi, že by to tak docela dobře mohlo být._____ 2)  Za pozornost stojí nejenom vzájemné chování mladých hokejistů, ale i jejich rodičů. Rodinné zázemí (a jeho zvyklosti) je za vším... a film to celkem bez příkras ukazuje._____ 3)  32letý režisér a spoluscenárista Tomáš Polenský (dosud dokumentarista) o hokeji: Je to svět, který osobně velmi dobře znám. Moje...sestra je kapitánkou české ženské hokejové reprezentace, já sám jsem se hokeji věnoval šestnáct let (jako hráč a trenér, poznámka autora)._____ 4)  Doporučuji k přečtení velmi zajímavý rozhovor s režisérem o jeho sportovní minulosti a o výběru herců._____ 5)  Něco moc nechápu. Že je hlavní protagonista štíhlý až hubený, no budiž. Je to brankář a Hašek taky není žádné lamželezo. Ale cukrovkář a adrenalinový vrcholový sport? Asi mi chybí informace._____ 6)  Skladba Smečka 25letého česko-vietnamského rappera Renneho Danga mi do filmu pasuje jako prdel na hrnec._____ 7)  Zaujali mě 18letý student brněnského gymnázia Tomáš Dalecký (nováček brankář David), 18letý Tomáš Mrvík (původní brankář Michal) i skutečný hokejista Beranů Zlín Michal Dluhoš (týmový hecíř Boban). Věk protagonistů uvádím k roku natáčení - 2019._____ 8)  Proč nedávám pět hvězdiček? Režisérův běh za dvaceti zajíci najednou nemůže působit (a nepůsobí) věrohodně. Všechny problémy jsou jen lehce nadhozené, víme, že tu jsou, ale to je vše. Vztahy v Davidově rodině, jeho ambiciózní otec, jeho vztahy milostné, jeho cukrovka a jeho závěrečný postoj - to vše působí jako z rychlíku (ne českého, japonského). Rovněž vztahy mezi spoluhráči, vztahy David vs. Miky jsou jen naznačené stejně jako Mikyho zázemí. I nepříliš věrohodný konec je takový. Jakoby se režisér bál nechat své postavy věci prožít. Sám ví, o co jde a tak se snad domnívá, že mu rozumí i diváci. Což o to, rozumí, ale určitě by uvítali, kdyby nechal své hrdiny se v problémech více vyválet. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Prostředí maskulinního měření sil a trapných vtípků je až hrůzostrašné, i když jde spíše o karikaturu machinací a vztahů. Cílovým publikem snímků asi nebudou teenageři, i když jejich slovník je dobře vystižený, takže je otázka kdo. Hokejoví fanoušci asi ne, i když snímání zápasů působí přitažlivě. Možná rodiče teenagerů. ()

orkadimenza 

všechny recenze uživatele

Je radost vidět v tomto období český film, který není komedie s postavami ve středním věku a zároveň se nesnaží o již tradiční námět vzít nějakou historickou postavu z 20. století a zpracovat podle ní historické drama "podle skutečných událostí" (za posledních 5 let: Anthropoid, Lída Baarová, Masaryk, Jan Palach, Toman, Milada, Havel, Šarlatán...). Mantinely nižšího rozpočtu tak pomáhají filmu soustředit se na hlavní tématiku šikany, ale zároveň snímek neopomíjí všechny okolní faktory, které často právě v případech šikany hrají klíčovou roli. Ať už to je rivalita v hokejovém týmu, závist krásné přítelkyně, rozdílné poměry rodin obou hlavních postav a s tím související rodičovská protekce a korupce v prostředí českého hokeje, či konflikt matky a otce na poli zdraví vs. hokej, potažmo "kdo to udělal" vs. "musíš se jim postavit sám", díky všem těmto prvkům působí Smečka naprosto autenticky a i neznámé herecké tváře nevytváří ve svých rolích křečovitý dojem, což není na naše poměry úplně běžné. Ruku v ruce s autenticitou tak šel i můj zájem o děj - během sledování jsem se smál oběma způsoby, napjatě sledoval dramatické scény i vcítěně prožíval šikanu s hlavní postavou Davida - zkrátka jsem si průběh celého filmu užil a Smečka mě zkrátka a dobře bavila. Mám lehké podezření, že si režisér Polenský vzal příklad z Lajny, že i v našich končinách umíme udělat film nebo seriál ze sportovního prostředí, ale to nic nemění na faktu, že projekt Smečka se dá považovat za povedený a úspěšně tak splnil svůj účel. ()

Galerie (105)

Zajímavosti (11)

  • Armands Puče, lotyšský žurnalista, který ztvárnil inspektora, byl při postsynchronech nadabován Miroslavem Hanušem. (funhouse)
  • Tomáše Daleckého, který ztvárnil Davida, se podařilo najít až měsíc před natáčením. (ČSFD)
  • Většinu postav mladých hokejistů ztvárňují skuteční hokejisté ze Zlína. (ČSFD)

Související novinky

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (více)

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

Zlín Film Festival představuje soutěžní filmy

25.08.2020

I když se konání jubilejního 60. ročníku Zlín Film Festivalu přesunulo z důvodu situace způsobené koronavirem až na září, jeho dramaturgové mají už dlouho jasno o podobě mezinárodních soutěží, které… (více)

Reklama

Reklama