Hodina pravdy

Drama / Psychologický

Československo, 1977, 80 min

• Prubner

Film byl natočen podle rozhlasové hry, v níž vystupovaly pouze postavy učitelky a děvčátka, z jejíhož povídání učitelka postupně vyrozumí, že jeho matka asi chce spáchat sebevraždu, a zachrání ji. Matějka všechno to, o čem se ve hře mluvilo, zdramatizoval, přidal nové postavy a navíc hned na začátku filmu vyslepičil, že se matka hodlá zabít, takže působivost hry je ta tam. Ale určité napětí si film přes to všechno přece jen zachoval.(20.2.2007)

• Peabody

S panem režisérem Matějkou si nerozumíme a jeho filmy nemám rád. Navíc Svatopluk Matyáč kdykoli hraje dramatickou tragickou postavu . tak je podle mne hrozný, tady jeho soustředění zachmuřené pohledy ??? v komedii mi nevadí, ale tohl epodle mne nejde. Jana Gýrová si jednu hvězdu zaslouží, pan Augusta je taky pěkný vstup něčeho živého a herecky solidního, kdežto paní Merunková je hrozná bloudivka scénou. Paní Maciuchová málo prostoru. Vlasttimil Brodský je apan Augusta jsou druhá hvězdiřka. Pro mne film nanic.(17.7.2017)

Svým způsobem mi velice vyhovuje vidění filmového světa podle Václava Matějky. Několik jeho filmů mám tuze oblíbených a toto bylo další skvělé překvapení. Takhle si představuji lidských příběh zcela odpovídající tehdejší realitě, jež nám dodnes není vůbec vzdálená. V jemné hře příběhu exceluje většina zůčastněných, nejvíce si samozřejmě užívám Hanku Maciuchovou. Na absolutní top pak celek posílá poslední filmové setknání s Magdou Maděrovou.(20.2.2009)

Opravdu psycho snímek. Hudba je vynikající, hodně dramatická a připomínající hudbu k seriálu Chobotnice, který je o řádění mafie v Itálii. A pak ten dramatický závěr, kdy kamera najíždí na plotny sporáku a hned poté se díváme na dívku v bílých šatech, byl skvělou tečkou. Normálně bych dal jen dvě hvězdičky, ale kvůli té dsné a hutné hudbě dávám 55% hvězdiček.(9.1.2011)

Pan Matejka me opet nezklamal, a musim rict, ze vetsina jeho filmu se mi zatim opravdu libi. Tenhle civilni a uveritelny kousek neni vyjimkou. Navic je to napinave. Pomohla i krasna Maciuchova, a hlavne vyborna Eliska Sirova. Nutne je ovsem zduraznit, ze vsichni zucastneni podali bezchybny profi vykon... P.S.: v mensi roli nadherna Jitka Zelenohorska.(11.6.2014)

• - Film bol natáčaný v Liberci a jeho okolí. (dyfur)