Geniální přítelkyně

• Itálie L'amica geniale (více)
Itálie / USA, (2018–2023), 30 h 46 min (Minutáž: 43–74 min)

Tvůrci:

Saverio Costanzo

Předloha:

Elena Ferrante (kniha)

Hudba:

Max Richter

Elisa del Genio, Ludovica Nasti, Luca Gallone, Fabrizia Sacchi, Antonio Milo, Antonio Pennarella, Vittorio Viviani, Gennaro Canonico, Gaia Girace (více)

Série(4) / Epizody(32)

Když nejdůležitější přítelkyně v jejím životě jednoho dne beze stopy zmizí, Elena Grecová, nyní již postarší žena ponořená v domě plném knih, zapne počítač a začne sepisovat příběh jejich přátelství. Raffaellau Cerullovou, které vždycky říkala Lila, potkala v prvním ročníku základní školy v roce 1950. Jejich příběh, odehrávající se v nebezpečné a fascinující Neapoli, pokrývá více než 60 let jejich života. Elena se pokouší popsat tajemství Lilliny osoby, své geniální přítelkyně, která je pro ni svým způsobem nejlepší kamarádkou i nejhorším nepřítelem. Osmidílný seriál Geniální přítelkyně je inspirován stejnojmenným mezinárodním bestsellerem z pera Eleny Ferranteové. (HBO Europe)

VLADEK

1. sezóna - Pro mne příjemné osvěžující překvapení letošní sezóny. Ano, rozjíždí se to pomalu a "z ničeho dělá tajemství a věda" - ale není zrovna tohle příznačné pro náctileté dívky. Výborný casting a také český dabing, až na pár dialogů, které tahaly za uši, pokud se tak měly bavit děti v 50. letech./2. sezóna - bohužel jakmile má dojít na hraní, tak je to u dvou hlavních ženských postav velmi slaboučké. ()

bonovox

Kvalitný seriál, ktorý vznikol na motívy knižného bestselleru. Výborná výprava a hlavne herci sú do poslednej úlohy perfektne obsadení. Jedinou vadou je vláčne tempo v niektorých epizodách a tým pádom strata koncentrácie pri pozeraní. seriál odporúčam pozerať v originálním znení v ľúbozvučnej taliančine. ()

ariari

najskôr som samozrejme čítala knihy, až potom hľadala sfilmovanie... prekvapila ma snaha zachytiť chronologogicky dej knihy aj atmosféru polonacistického ,bláznivo škrupulózneho a biedou poznačeného temného Neapola 60 rokov. . knihu nikdy nenapodobníš, najmä zvláštny druh opisného vyjadrovania, ale aspoň to sprevádza kvázi hlas spisovateľky .... slušne natočená predloha 4lógie  asi najzáhadnejšej a bezosporu najúspešnejšej spisovateľky Talianska od roku 1992. ()

Jitomirka

První díl mi přišel zmatený a o ničem, ale díly dva až osm jsem pak slupla během jednoho dne. Samozřejmě jsem občas přetáčela zdlouhavé scény a nic neříkající pohledy na nicneříkající tváře hlavních hrdinů. Příběh mě ale pohltil a bavil mě až do konce první série, i přesto, že Lila je tak trochu nesympatická mrcha a Elena se pořád tváří jako by se zrovna posrala (a i přesto ji všichni kluci chtějí, what?). ()

Lillyilly

Za mě woow, já jsem se fakt cítila jako bych tam byla, v 50 letech. Ty herci to je úžasný, chvílema jsem si říkala, kde je vzali, že ty tváře naprosto sedí k těm postavám. Díky seriálu jsem přečetla všechny knihy a musím říct, že i když obvykle to bývá, že kniha je lepší, tak tady ten pocit nemám. Zatím i další serie jsou skvělé. ()

DrifterSoul

Simply "brilliant/geniální". Nemyslím zrovna ani jednu z obou dívek, ač obě jsou, každá svým způsobem, velmi sympatické. Mám na mysli způsob, jakým je první řada seriálu natočena. Je to něco jako světlo ve tmě - v současné záplavě filmů, zaměřených na efekty, akci, majících tendenci každých 20 vteřin ohromovat, šokovat. Tenhle skvost z dílny HBO, viděný na STV2, který se do ČT bohužel ještě nedostal, stojí opravdu za sledování. Pomalé tempo, úsporné dialogy, důraz na nonverbální komunikaci postav, věrné ztvárnění atmosféry jižní Itálie a mentality jejích lidiček... To vše dává prostor ponořit se, přemýšlet, intenzivně vnímat. Vzácná příležitost, v dnešní hektické době - alespoň pro tu část divácké populace, která to ještě dokáže opravdu ocenit. ()

planetta

Veľmi dobrý seriál s atmosférou ktorú vám neponúkne žiaden iný seriál súčastnosti. Má v tom prsty HBO a to je plná záruka kvality. Dej je podávaný pomalším tempom a každou časťou vás to viac a viac vtiahne do deja. Krásny pohľad do minulosti Talianska. ()

slatkakuca

První série je pomalá a trošku nezáživná stejně jako první díl knižní série. Myslím, že se to filmařům podařilo zadaptovat naprosto věrohodně a zhruba takto fungovala moje fantazie při čtení knih. Asi by mě teda víc potěšilo, kdyby exteriéry nebyly kulisy, ale reálné ulice a domy, na druhou stranu to podtrhlo atmosféru a dobovost seriálu. Těším se na druhou sérii, která už bude o dospělosti a jsem zvědavá, jak dopadne zbytek. ()

Veronika_.._

Kdo nečetl knihy, asi těžko ho může nadchnout seriál, protože divákovi plno skrytých významů a krásy této tetralogie unikne :) Já se už hrozně těším na další řady, i když vím, jak to dopadne. ()

zonoro

Úžasný seriál! A úžasná spisovatelka - její první díl (jsou čtyři) Geniálních přítelkyň je trvale už delší dobu na pořadník. Když jsem tedy viděla, že je k dispozici seriál, hned jsem si ho stáhla. A...konečně se odhodlala a požádala v knihovně o rezervaci...kdy na mě dojde řada netuším, ale ráda si počkám. Atmosféra, herci, hudba a i pro někoho kdo to nepochopil "uřvaná" Elena - TOP! ()

Mermaidee

Je to dobře natočené, ale stejně si vždycky říkám, proč se na to dívám?! Ona geniální Lila je totiž jen sebestředná mrcha, což asi přitahuje pozornost, ale jinak na tom není nic sympatického. Snad v každém díle Lenu (vlastně kohokoliv) nějak podrazí, ale když vidí, že by jí to třeba už konečně nemuselo projít, začne si přízeň kupovat zpátky. Manipulátor v praxi, bohužel i v reálu jsou lidé, kterým to přijde normální, protože "je to silná osobnost". Nikdy bych si nemyslela, že to řeknu, ale trochu se mi při sledovani poupravil pohled na domácí násilí, protože já bych jí musela mlátit taky :-D Její kámoška Lenu je mnohem sympatictejsi, ale protože Lilu stále není schopna odstrihnout, nežije naplno svůj život, spíš jen hraje stínohru. Třeba se to s další sérii zlepší, koukatelne to určitě je, jakkoliv pro našince ažmocitalské. Pokud bude serial kopírovat knihy, tak by série mely byt 4. ()

Zeuska

Příběh vypráví spisovatelka Elena. Je už stará a její kámoška Lila z dětství zmizela. A Elena vzpomíná....Neapol 50 léta, drsná čtvrť kde se všichni navzájem znají. V rodinách vládnou otcové, uvnitř občas panuje skrytý matriarchát. Život je tvrdý. Lila a Elena se začnou kamarádit. Obě jsou velice chytré. Lila je přirozený talent, s lehkostí jí všechno jde. Je ctižádostivá, tvrdohlavá. Studovat však nesmí, což jí otec dost důrazně vysvetlil a ona je z toho zoufalá. Elena má otce osvíceného a svým způsobem jí rodiče podpoří. Ona je však nejistá, zakomplexovaná a připadá jí, že se Lile nikdy nevyrovná... Vyprávění nikoho nesoudí, prostě život pomalu plyne a my sledujeme jak se holčičky mění ve slečny, osudy se proplétají, přichází první lásky a sex. II. řada - z dívek jsou ženy, manželka Lila a studentka Elena. III. řada 70. léta - utíkají rychleji a na pozadí se odehrávají konflikty mezi fašisty a komunisty. Elena stále není schopná se ozvat když je potřeba, je tichá a unylá až moc, držkuje jen na manžela. Lila se taky nezměnila, stále nevyzpytatelná. Obě ženy jsou stále v kontaktu, možná se mají i rády a navzájem se obdivují, ale ta závist a děsivá žárlivost mezi nimi je už hodně zjevná a člověk si uvědomí, že taková podivná zloba je tam vlastně už od začátku,a že bych nechtěla za kámošku ani jednu z nich. Ale to je úplně jedno, ten seriál mě prostě strašně baví svou "jinakostí" a jsem zvědavá na závěr, kam se na konec Lila poděla. ()