Ochránci

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Rusko, 2017, 89 min

• verbal

V probíhající teplé válce pocítil Východ nutkání předvést Západu, že i on umí zfilmovat Věsjolyje kartinki. Tak se Sojuzmultfilm vypravil na lup a výsledkem je něco, co svou totální pičiditou klesá v žumpě debilit pro náctileté retardéry hluboko pod nejdementnější počiny Mrvelu a Dislektický Cigán Homixu a působí kokotsky i jako nepovedená parodie. Posuďte sami, než se rozhodnete audiovizuálně trpět, vůbec nic v následujícím bojleru nevynechám: Dozvídáme se, že také v Sovětském Svazu v padesátých letech probíhal mutační program, nazvěme ho pracovně třeba KS-Maladcy, jenž měl za následek vydegenování pěti supersoudruhů, z nichž jeden, konkrétně profesor Ksuratiér, neudržel stranickou linii, sešel na scestí a zmutoval ve staticky sršící mongoloidní mimino se šlauchem v hlavě, jemuž radioaktivita skvěle vyrýsovala pekáč a vysteroidovala šedesátky bicáky, načež se jal ohrožovat matičku Rus, ba i celý svět, galaxii a kdovíco ještě. Naštěstí pro Rusáky, lidstvo i ufony je zde pateticky hrdinná a uvědomělá majorka Jekatěrina Nilsenovič Ksichtokundovská, která neváhá, sesbírá zbývající nadnormativně schopné soudruhy, stále mutující na straně dobra ve složení Kapitán SSSR, Medveděrin, kazašský Brambor Lí aka Býstryjserebrjenyj a pubertální poluce taváryš Mýstyčnaja. Semknuti v jedno se Zashitníci, hnáni vpřed neoddiskutovatelně květnatým a originálním scénářem, vypraví zashitovat si a zatočit po bolševicku se zlem a jeho armádou klonů (patrně partička najatá za vodku z Rudé armády ve škraboškách s nalepenými objektivy vyřazených fotoaparátů Lomo a Zenit). Poprvé se to nepovede a jsou ukrutným profesorem, při pohledu na nějž se prostě musíte pořád smát, zajati. Pro major Ksindokundovskou je však jejich osvobození kus pirohu, se třemi mantáky se samopaly pronikne kýmkoliv nepovšimnuta na přísně střeženou základnu a odvleče si je zpět, zatímco ten záporný soudruh kdovíproč uřízl u paty Ostankinskou věž a půl filmu ji stěhoval na druhou stranu Moskvy. Ale podruhé, podruhé už je plán splněn na 120 procent! Poučena z předchozího nezdaru naše milá Liga superkokotů zashituje na výbornou, naběhne k relokovanému Ostankinu přes stíhačkami neprůstřelné silové pole, vole, zkratuje ho a všechno včetně padoucha udělá bum v ne zrovna dvakrát povedeném digitálním mrdníku. A já doufám, tedy spíš zoufám, že Západ brzy vrátí úder a natočí třeba Frostmena s Orlado Blůmem v roli Ivana a Setem Rogenem jako Babou Jagou.(10.4.2017)

Komiksovek se dnes točí tolik, že bombastickými efekty a našlapaným dějem už neohromí. Cení se originalita. A pokud je v ní zabalená i myšlenka, tím lépe. Ruská verze X-menů proto měla luxusní startovní pozici už kvůli zemi původu. Tu bohužel promrhala hned na začátku. Místo aby režisér sáhl do hluboké tradice sovětské kinematografie, okopíroval Hollywood. Nebo se o to přinejmenším pokusil. Zápletka je prostinká. Rusko nemá jen skupinu magických a všemocných hackerů, ale zdědilo i program Patriot. Totiž, co v USA zařídila příroda tak nějak sama, na to měli v SSSR plány a tabulky. A výsledek něho je parta nadlidí s nadpřirozenými schopnostmi. Neviditelnost, nezranitelnost, superrychlost, však to znáte. Novinka je medvědodlak, jakási východní kopie Wolverina, která mi pořád evokovala potrestaného Ivánka z Mrazíka. Pochopitelně nechybí ani zlý superpadouch, kterého ti hodní chtějí porazit. A to je všechno. Jestli je děj přímočarý, dialogy jsou rovnou stupidní. A aby toho nebylo málo, herci jsou od prvního do posledního příšerná dřeva. Sice můžete mít tisíc námitek k druhým Avengers, jenže ti jsou pořád o třídu kvalitnější film. Tomuhle chybí úplně všechno. Hvězdičku navíc dávám za to divné co se ve filmu objevilo. Jak říkám, originalita se cení.(23.6.2017)

Medvěd sice nemá Mášu, ale zato má největší bouchačku v celém Rusku a dostatek prostoru ve výtahu směrem vzhůru, vzhůru a jenom vzhůru. Přijde mi tak natolik sympatický, že dokáže většinu negativních dojmů spolehlivě vytlačit daleko za jím vytyčené pole zábavnosti. Skoro mi pak přijde škoda, že se z Ochránců dělá nejbizarnější podívaná široko daleko, protože kromě nebetyčně zabitých hláškovacích pokusů jsem se žádného odstrašujícího ani dosud neviděného diváckého pekla vážně nedočkal. Jakkoli jsou obrysy východní kultury občasným vtipem samy o sobě, tohle byl naštěstí zcela bezbolestný a jaksepatří odlehčený případ.(8.7.2017)

• luka4615

Film se tak moc urputně snaží přiblížit komiksovým filmům ze západu, že to celé ve finále v působí zkratkovitě, zmateně a scénáristicky nedotaženě. Zashchitniki téměř ve všech momentech působí jako prvoplánová amatérská práce, u níž všechny dramatické či vážné scény způsobují spíše výbuchy nevěřícného smíchu nežli slz a zatajeného dechu. Příběhová linie je mizernou napodobeninou z vod MCU či DC, která obsahuje tak nehoráznou nálož "WTF" dialogů, že by se za ní styděl i žák třetí třídy. Bohužel, celý film se bere tak neuvěřitelně moc vážně, že se nedá brát ani jako zábavné a oddechové "béčko". PS: Scéna s transportem vysílací věže pomocí helikoptér patří k "higlightům" celého filmu!(22.4.2017)

• JohnCZ

On by to nemusel být nutně tak tragický film, kdyby ho napsal a zrežíroval někdo kompetentní. Ty prachy tam jsou vidět, efekty jsou většinou dost dobré a některé akční sekvence nejsou k zahození. Jenže je to celé úplně hrozně nudné, protože origin postav je absolutně nezvládnutý, nedovysvětlený a vlastně i nezajímavý. Záporák je neskutečnej trapák, který, krom toho že si kdo ví proč staví uprostřed Moskvy nějaké věžičky, má akorát plnou hubu keců. Dialogy jsou na úrovni slohu netalentovaného žáka střední školy - normálně fakt dokážou způsobovat až fyzickou bolest. Takhle slabé dialogy jsem neviděl snad ani v amatérském filmu. I film jako celek je režijně absolutně nezvládnutý a nedodržuje ani základní filmové klišé postupy pro to, aby to mohl být alespoň průměrný a neoriginální superhrdinský film. 2/3 stopáže zahrnuje vata, kdy tvůrci stejně nejsou schopni představit postavy, nepokrytě a neschopně vykrádají všechno možné (ten odkaz na Star Wars lel) a pak přijde závěrečnej bossfight, kterej ani není bossfight, protože se superhrdinové s hlavním záporákem vlastně ani přímo neutkají. Ta jedna hvězda je čistě za efekty, medvěda s rotačním kulometem a některé souboje, ale upřímně řečeno, je to spíše na odpad!. Mrzí mě to, protože jsem Ochránce s nadějí sledoval už od prvního slibného traileru...(27.4.2017)

• - Zbraně použité ve filmu byly útočné pušky AK-74 a kulomet PKT. Ve filmu se objevily tanky T-72, vrtulník MI-24, stíhačky MiG-29 a raketomety Smerč. (K98)