Ochránci

(neoficiální název)

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

Rusko, 2017, 89 min

• Fredy176

znáte ten díl přátel, kde se do Pheobe dostane duch staré paní a na lesbické svatbě ji opustí se slovy: "Ted už jsem viděla všechno ... " Začnu pozitivními stránkami filmu. 1. audiovizuálně to nebyl marné, třeba takové filmy od Asylumu tomu nešahají ani po kotníky. 2. mladá krásná hubená zrzka co se mihla v pár scénách. A proto dávám 2* Nejvíce mi během filmu rval uši EN dabing, který absolutně neseděl postavám po pohybu úst. Být to v ruštině, tak bych musel číst titulky, ale asi by to tak bylo lepší. Největší průserem je scénář, herecké výkony a závěrečné klišé. Po chvilce dumání jsem usoudil, že scénář je vítězná slohová práce studenta 5 třídy na základní škole. K hereckým výkonům napíšu jediné - v okamžiku, kdy proti sobě běží maník obalený šutry a hlavní záporák - tak zde jsem záporákovi nevěřil ani to, že běží. Další průser je tempo - spousta lidí kritizovala Batman vs. Superman v tom, že se pokouší dohnat Marvelovských x let během jednoho filmu. No tak zde to zvládnout během úvodních titulků. A co je nejhorší - nebyl tam žádný Ivan :((23.4.2017)

Pokud z nějakého blíže ne(s)pe(cifi)kovaného důvodu ignorujete comicsové adaptace, X-Men a Fantastická čtyřka vám nic neříkají, můžete to vzít oklikou a stavit se v Rusku na Ochránce. V ruských pokusných laboratořích už bylo vyvinuto za totalitního režimu leccos, třeba hokejová sborná a Viktor Tichonov. A jiný koumák jménem August Kuratov stvořil v dobách Studené války čtyři nadlidi, disponující superschopnostmi. Ve skutečnosti bylo stvořeno více takových subjektů, nicméně jen kameňák Ler, ninja Khan, píchačka Kseniya a medvěd Arsus jsou k dispozici, zbytek se někde zatoulal. A tihle čtyři mají zastavit svého stvořitele, který má choutky, jak jinak, ovládnout svět. Film se příliš nezabývá filosofickými výlevy postav, které by byly nějak mimořádně zkroušené a sužované traumatem z jejich jinakosti. Postavy jsou se svým osudem poměrně smířené, jen Kseniya si nepamatuje své felační schopnosti z dob Brežněva. Film šlape především v akčních a trikových pasážích, kterých je přehršel. Technické zázemí se určitě nedá porovnávat s americkým, ovšem došlo v této oblasti k několika příjemným překvapením. Triků je takové množství, že si z nich vybere každý, leckteré jsou videoherního rázu i stylu, mnohé z nich překvapí svojí troufalou rozmáchlostí ve snaze konkurovat západní produkci. Nejmarkantnější je propracovaný vizuál. Tahákem filmu, alespoň po mě, je účast Aliny Laniny, jejíž půvab mně byl znám, ovšem nic netušíc, že se v druhé polovině hodí do latexu, dostal film sexy rozměr. Pojem "ruský sexappeal" platil i pro Valeriji Škirando, která celé akci velela a postupně se zbavoval\a své "sovětské" komisní upjatosti. Filmu chyběl nadhled, bral se mnohdy smrtelně vážně, odlehčených pasáží je jen zanedbatelné minimum. Finále to také nevytáhne moc do výšin. Celou dobu film diváka připravuje na bombastický závěr, jenže ten se nedostavil. Sarik Andreasjan je velice progresivní režisér, co už má zkušenosti se zámořským stylem natáčení, v jeho filmografii se najde i takový počin, jež není obsazen ruskými herci. Celkově se dá napsat, že se nejedná o nic originálního, film se zřetelně inspiroval comicsovými předlohami, které jsem zmínil v úvodu, z nichž nepokrytě po celou dobu čerpá. Jde ale také o srovnání, že čeští tvůrci to nejdále v oblasti comicsů dotáhli na Čtyřlístek, což by splácal i pětiletý retard. V tom případě jsou Ochránci vrcholným počinem ruské kinematografie. 7/10(15.5.2017)

Odstřelit ruskou snahu o velkolepý superhrdinský blockbuster je strašně snadné, ale když ono na tom přecejen něco je. V naprosto v žádném ohledu nelze srovnávat s Hollywoodem, nějaké herecké výkony tu jsou na úrovni pralesních lidí a ačkoliv jsou na tom vidět peníze, ty triky občas působí i tak poměrně zoufale. Jako trikový klip by to zřejmě obstálo, beztak je ta nejlepší scéna už v traileru, kde funguje. Má to ale 90 minut a stále se tu hraje na emoční strunu, potažmo polidštování všech hlavních humanoidů a ačkoliv jsem po 20 minutách přemýšlel o dvou rudých hvězdách, v dalším průběhu to už na mě fungovalo více...(2.8.2017)

• Gogo333

Trailery mě docela zaujaly a říkal jsem si, že by mohlo jít o pěkné akční guilty pleasure. Bohužel akce tam moc není, někde v půlce filmu jsem se dost nudil a trochu přeskakoval. Hlavní hrdinové docela fajn, ale škoda, že tam neměli víc prostoru. Celkově hodně slabé a za kouknutí nestojí, škoda. 30%(20.1.2018)

Russia - CIS si povedali, že čo vedia amerikanskja, to vieme my ľavou zadnou. Ich odpoveď na X-Menov ( alebo Avengers, či Fantastickú štvorku ) predstavuje všetko, čo v takýchto filmoch chcem. Obludné akčné scény ( najlepšie v slow motion ) plné prestreliek, výbuchov a hrútení sa všemožných budov a objektov, superbadass superzáporáka, a popieranie všetkých vesmírnych zákonov vo fyzike a chémii. Lenže rusi sa veľmi točili okolo patetickosti a dodali produkt, ktorý si zaslúži odo mňa horšie hodnotenie, aké som mu udelil. Zisťujem, že určitý druh ( žáner ) filmu je proste záležitosť len tej a tej krajiny, pričom tie ostatné ( v oblasti netalentované ) ,,vyrábajú,, už ba instantné náhražky. Samozrejme existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo. Nie však v tomto prípade.(9.8.2017)

• - Zbraně použité ve filmu byly útočné pušky AK-74 a kulomet PKT. Ve filmu se objevily tanky T-72, vrtulník Mi-24, Mi-17 a Mi-26. Dále stíhačky MiG-29 a raketomety Smerč. (K98)