Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Mistr119

Dneska už klasika. :) Ale přesah jsem v tomhle filmu neobjevil. Snad jenom kouzelný Svěrákův a Smoljakův humor. :) ()

Pythonator

Lehký humor, který zahřeje. Zvláštní je, že zde opravdu nejsou vyloženě dobré vtipy, ale přesto vás ty průpovídky pobaví a stanou se kultovními. Konstelace se sešla velmi příznivě při vzniku tohoto skvostu českého filmu. ()

evangelik

Z nějakého důvodu mě tenhle film nechytil. Sledoval jsem ho jednou, nepozorně a už si ho asi nepustím. 10/22 - opravuji, zkusil jsem ho zhlédnout podruhé - zase neúspěšně.  Nechytil mě. ()

finkie

Skvělé. Jedna z nejlepších komedií co znám. Na několik místech mám pocit, že se zde trochu tluče scénář S+S - který si dělá legraci z kýčové měšťácké idealizace venkovského života - a Menzelova režie, která této idealizaci sama mírně podléhá (například usmívající se, záhonky okopávající Kolářová zalitá slunečním svitem, děda Komárek sečící trávu za doprovodu jímavé hudby), ale nemohu říct, že by mi to nějak překáželo. ()

kotrlak

Tak jsem konečně na starý kolena zkouknul tuhle socialistickou ikonu. Hezká příroda, a to je tak všechno co se mi líbilo. Natvrdlej svěrákovskej humor mě vůbec neoslovil, děj to prakticky nemá žádnej. Podle hodnocení na čsfd to vypadá že lidem ten socialismus schází. ()

Skylwalker42

Kdo by neznal tuto českou komediální klasiku. A čím jsem starší a poznal naplno humor Svěrák/Smoljak aneb Járu Cimrmana, tak prostě jsem na té nejvyšší úrovni líbivosti tohoto českého filmu. Stejně jako u Marečka zde máme zlidovělé hlášky - "Chčije a chčije...."To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou." či SaS humor jako "Tatínek už dojil Zuzanko, teď budu dojit já" :-))))))) ()

Nataniel73

Rozhodne jedna z lepších českých komédií v zlatých sedemdesiatych rokoch. Aj keď nedosahuje kvalít takých klenotov akými boli "Marečku, podejte mi pero" alebo "Což takhle dát si špenát" vždy si ju rád aj opakovane pozriem. Výborným a úsmevným spôsobom sú tu podané rôznorodé ľudské charaktery, ktoré sú myslím typické pre väčšinu populácie a nejeden divák sa v nich určite našiel. Dobrák od kostí v podaní Zdeňka Svěráka (asi jeho najlepšia rola čo sa týka hlavnej postavy), Jozef Kemr ako svojrázny děda Komárek, starostlivá a triezvo zmýšľajúca manželka, či ukecaní dedinčania. Má to skrátka svoje čaro hlavne pre tých skôr narodených, ktorí nevyrastali s mobilom v ruke, ale prázdniny trávili na dedine. A kopec skvelých hlášok, ktoré vznikli vďaka výbornému scenáru. "A chčije a chčije."... Ale je tady krásně. Jo tady jo." ...A múžem ji říkat Jitka? Múžete. Tí je to jedno." Akurát nevieme ako to celé dopadlo. Napsal už tomu synovi na Slovensko nebo nenapsal? Byla už sepsána poslední vúle? 80% ()

Marcus_Aurel

Česká klasika, u které si myslím, že neexistuje Čech, který by ji neviděl. Můžeme zde vidět zátiší přírody, která je krásná a dalo by se do ní utíkat každý den za vyčistěním myšlenek. Nesmíme zapomínat na geniální herectví tehdejších špičkových herců, u kterých humor nechyběl. Je tam základ českého humoru. ()

Starby

Jedná se o skvělou rodinnou komedii v režii oscarového Jiřího Menzela, která už přes 40 let baví napříč generacemi. Duo Josefa Kemra a Zdeňka Svěráka je v ohledu tohoto filmu nenahraditelné. Především herecké výkony světového Svěráka v roli tatínka se snad nikdy neokoukají. ()

remotrumpet

"To bylo, minulou... válku." - "Kam jsi dal ten pekáč?" - "Sto korún měsíčně za takovou, za takovou vlhkou díru." Zabehnem do dielne, zoženiem si "hoblík, svěrák, pilník..." - "To je ten s tou trumpetou?" a som zvedavý, kto toto globálne oteplenie ked "piva tu nejsou" pre"chčije"? ()

nudlis

Dnes už nezapomenutelná a neopomenutelná klasika. A kdo to nepochopil, je tupější než vozejk pana Lorence. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)