Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

De.lilah

"Zuzanko, dýchej zhluboka, ať se ti roztáhne hrudní košíček!" Naprosto zbožňuju (tedy mimo jiné) Když Lavičkovi zastaví na křižovatce "Pros!" ()

P@\/EL

Vydařená česká komedie, která se do paměti diváků vryla díky svým legendárním hláškám, jež používáme i v hovorové mluvě. Za zmínku dále taky stojí několik povedých situací, jako třeba ta v místní hospůdce, a v neposlední řadě nádherně autentické ztvárnění venkovkého života. ()

prometheusll

Moje nejoblíbenější česká komedie. Nevím kam se hrabou na léta 1976 a víš do roku 1999. Filmy roku 2000 až 2012 už jsou prkotiny. ()

worknroll

úžasnej kemr, několik dnes již kultovních hlášek a super role rozumprda Lavičky....nicméně do mýho osobního žebříčku "nejlepších" a "nejoblíbenějších" filmů to má daleko... ()

Alekks80

Trochu poetičtější film než (skoro se mi chce říct bláznivá) ve stejném roce natočená komedie Marečku, podejte mi pero. Přesto je plná nesmrtelných hlášek a smát se budete od začátku do konce. Evergreen (zcela po právu) českých televizí se jen tak neokouká (zvlášť tu historku o vodníkovi si budete chtít poslechnout ještě alespoň jednou). ()

demovka

Poprvé jsem film viděla a nudila jsem se. Pak jsem se mu kvůli tomu dlouhou dobu vyhýbala. Dnes se na něj nahlížím z jiné stránky. Nejdůležitější je, že je o obyčejných věcech z obyčejného prostředí a stejně je zajímavý. Je ironický a ukazuje nám obraz nás samých. Proto může promlouvat k nám i dnes. Všichni tvůrci dstávají jedna plus, možná kromě maskérky, ktará dělala vlasy panu Třískovi. ty bych oznámkovala dvě minus. Ale to není předmětné. Kromě pana Kemra a pana Třísky sluší vyzdvihnout Danu Kolářovou, mně se její herecký projev velmi líbil. Nepřípomínala mi ani Léto s kovbojem ani Lucii, postrach ulice. Za to pan Svěrák mi svým hereckým projevem připomínal pana Louku z Kolji. Hraje sice film od filmu lépe, ale stále zůstává něco na jeho hereckém projevu neměnné. ()

valinka

Úžasná komedie se skvělýmyi herci....aneb jak mít chaloupku.Nezapomenutelné hlášky.U nás doma hojně kdykoli se čuba podrbe "to jsou blechy psí ty na člověka nejdou" ()

zeromen

Jedna z nejlepších komediích, které byli kdy natočeny. Takové filmy se už dneska netočí. Docela velká škoda. ()

montel

Manželé Olda a Věra Lavičkovi (Zdeněk Svěrák a Daniela Kolářová) touží koupit chalupu na venkově. Známý jim poradí aby přemluvili starého dědu Komárka (Josef Kemr), který se netají tím, že by se na stará kolena přestěhoval, protože je kolem chalupy mnoho práce. Rozhodnou se tedy pronajmout si u něho pokoj a strávit u něj dovolenou. Zatímco děti a Olda si s dědou rozumí, Věra je na všechny naštvaná, vše jí vadí a zejména tedy děda Komárek. Když dovolená končí a manželé zjistí, že děda se jen tak chalupy nevzdá, rozhodnou se z nápadu koupit chalupu odstoupit. Komárek však poté náhle onemocní...Legendární film s kultovními hláškami, který se pro mnohé nikdy neokouká. Mezi mé oblíbené filmy ale rozhodně nepatří. Uznávám, že hlášky jsou zde luxusní a navíc miluju Zdeňka Svěráka a jeho humor, vždycky si ale raději pustím Pelíšky, Vratné láhve nebo Občanský průkaz, protože mě prostě baví o dost víc, proto nemohu dát vyšší hodnocení. 60% ()

Sansnom70

Skvělá komedie ze které mezi lidmi funguje abnormálně mnoho hlášek. Od hlášky pana Kemra: Chčije a chčije...až po slogan: to jsou blechy psí, ty na člověka nejdou. Takové filmy by se měli natáčet i v dnešní době. Ale bohužel, už se asi nerodí autoři ani režiséři, kteří by to dovedli. ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)