Autoři komedie Na samotě u lesa, Zdeněk Svěrák a Ladislav Smoljak, humornou formou popisují různé typy tzv. chalupářů. Většinu postav napsali přímo pro jejich představitele, mezi nimiž vyniká především Josef Kemr v roli dědy Komárka. Manželé Lavičkovi, půvabně ztvárnění Danielou Kolářovou a Zdeňkem Svěrákem, jsou sváděni touhou po získání chalupy dědy Komárka, kterou však majitel, jak se zdá, jen tak neopustí. Vše nakonec vyřeší jejich děti, které si starého Komárka zamilují a začnou ho považovat za svého skutečného dědu. (Bontonfilm)

Skylwalker42

Kdo by neznal tuto českou komediální klasiku. A čím jsem starší a poznal naplno humor Svěrák/Smoljak aneb Járu Cimrmana, tak prostě jsem na té nejvyšší úrovni líbivosti tohoto českého filmu. Stejně jako u Marečka zde máme zlidovělé hlášky - "Chčije a chčije...."To jsou blechy psí, ty na člověka nejdou." či SaS humor jako "Tatínek už dojil Zuzanko, teď budu dojit já" :-))))))) ()

allegria

Překrásné, milé, laskavé, lidské, a ještě vtipné. Skvost, který se mi neomrzí, ani kdybych ho viděla dvacetkrát. Nemám jedinou sekundu filmu, kterou bych vytkla, navíc hlášky mnoha postav se už staly naším národním kulturním bohatstvím :-) ()

Syndrom

Ten nucene satirickej divadelni kus na zacatku je na zaliti rozkroku vietnamskou pho polivkou, pak se muzete podivat jak vypadal Sverak kdyz to jeste nebyl Sverak. Jo a Menzel dela zase hovno. ()

alca_falcon

„Václave, proč nejsi moje žena.“ Já bych teda Lavičkovou ženou rozhodně byla a metelesku blesku bych se do chalupy nastěhovala. Žít v chalupě s dědou Komárkem a společně s ním zasývat, sklízet, dojit krávu, chodit do hospody, prát se s Toníkem, náhánět Kanálii, pít kávu, poslouchat pohádky z rádia, vybírat ze sebe blechy psí, ba i pozorovat déšť, byla bych štěstím bez sebe. A kdybych spolu s tím mohla z úst pana otce Radima poslouchat pověst o vodníkovi, a to pořád a pořád dokola, dyť, to by nešlo odmítnout! ()

PTuranyi

Krásna svěrákovsko-smoljakovská rodinná veselohra o vzťahoch medzi ľuďmi, medzi mestom a vidiekom a o "mamone". Film rozpráva príbeh mestskej rodinky a túžbe po chate na vidieku, ktorá vzklíči pri návšteve mlyna a zároveň vidieckeho sídla rodinných priateľov. S jemnou satirou príbeh paroduje pokrivené medziľudské vzťahy, no zároveň vyzdvihuje tie pozitívne.   Produkcia je síce jednoduchá ale plne funkčná a nikde nevytvára zbytočný tlak na zábavu či dramatizáciu. Herci sú ostrieľaní profesionáli a hoci nikto z nich nie je vyslovene komik, postavy sú samé o sebe také komické, že vyvolávajú úsmev na tvári tak ako je pri dielach Svěráka a Smoljaka zvykom. 90% ()

Dvojirakri

Věčný souboj muže snílka kterému nevadí blechy, cizí děda, absence elektřiny nebo načuhující soused, a racionální ženy která chce mít všechno dokonalé. Děda Komárek, na kterém byste nepoznali že jeho protagonista byl typický Pražák, podává velký výkon ve stylu Rudy Hrušínského, to znamená málo slov, mimiky, gest, ale maximální sdělení a sdílení jeho symbiózy s místem kde snad od narození žije. Tento snímek patří do velké Menzelovy čtyřky kterou tu zanechal pro obyčejného českého diváka - krom tohoto i Postřižiny, Slavnosti sněženek, Vesničko má středisková. ()

mnaucz

Zatímco "Jáchym a Mareček" byli více komedií, zde už to dostává i jistou nekomediální část. Možná to vysvětluje i fakt, že zatímco dva předchozí zmiňované snímky natočil režisér Oldřich Lipský, zde se režie chopil Jiří Menzel. Také jedna z hlavních úloh byla svěřena Svěrákovi, což bylo též zcela nové. Musím říci, že tento film má zase svoji hvězdu z profesionálních herců. Před tím to byl Sovák, teď je to Kemr, potom to bude Hrušínský. Ač je tato komedie z všech filmů Smoljak-Svěrák pro mě asi nejméně oblíbená, pořád jde o film na pět hvězd. Přeci jenom... kdo z nás nikdy nepoužil ona slavná slova "chčije a chčije". ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 4/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

shinlove

Klasika našeho filmu. Jaký jiný film byl lepší než tehle? Prostě žížala je had, trabant mě nikdy nepředjede, chčije a chčije, to bude klekání, zvoník jede, Jitko, krávo....to jsou hlášky, které miluji a jen při jejich vyslovení se mi tvář rozjasňuje a já se směju :D Svěrák a Smoljak, nejlepší duo, co kdy u nás tvořilo film! 5* ()

Cycake

Dala bych pět, kdybych mi tento film jako naschvál rodiče neposlali do Norska a já jej potom viděla během toho roku asi desetkrát. Znovu jsem se k tomu odhodlala až loni na podzim a naštěstí to už šlo. ()

red.rhino

Velmi těžko (zda vůbec) překonatelná klasika české komedie. A "Každý komu jsem to vyprávěl, to chce slyšet ještě jednou" ()

stooper

Uvezu to pane Lorenc?...NE...a teď?...teď jo! :-D....klasický film svěráka a smoljaka, který je v českých luzích a hájích povinnost vidět ()

FireBlader

"Ty neznáte, dědečku!" "Pros!" "Jitko! Krávo!" "Dneska bych tě nepřepral." "Vejš, Radime!" "Klekání se nemůže blížit." "Dědeček je moc hodný, ale překáží nám." "Dáte si s námi kafíčko?"... Ještě vás nehřeje u srdce? Tak to chce skouknout Na samotě u lesa! ()

Jan Tříska (1936 - 2017)

Jan Tříska (1936 - 2017)