VOD (1)

Bratr a sestra nabourají Santovy sáně a pak musí celou noc zachraňovat Vánoce. Ještě že si Santa vždycky umí poradit. (Netflix)

Trailer 2

DaViD´82

V zásadě jde o americkou variaci na vánoční speciály Doctora Who. Je to hravé, má to solidní dravé tempo a na správných místech je to akurátně vánočně jímavé oním specifickým způsobem, který funguje pouze o Vánocích. Ostatně jindy si to ani nemá smysl pouštět. Snad jen je to ke své vlastní škodě neopodstatněně dlouhé a nejlepší scénu (v restauraci) si to vyplýtvá záhy, ovšem Kurt si "macho" Santu natolik užívá, že těch pár (desítek) minut nad rozumnější stopáž zase až tolik nevadí. Tedy až na pasáže s otravně infantilními "mimoňovskými" elfíky, kteří do zvoleného stylu padnou asi tak stejně hladce jako nožka Haliny Pawlowské do Popelčina střevíčku. ()

silentname

"The Christmas Chronicles" sa podľa mňa môže stať o pár rokov novou vianočnou klasikou. Takto energický, vtipný, akčný a dobre spracovaný film s čarom Vianoc som nevidel už dlho. A už len preto mu dávam plný počet hviezd. Nemôžem povedať, že by film nemal problémy, no k tomu sa dostaneme. Povedzme si v prvom rade tie pozitíva filmu. V prvom rade má absolútne vynikajúcu vianočnú atmosféru. Už len úvod nám ju dobre navnadí. Samozrejme, že sa to nezaobíde bez nejakých klišé, no zase to vytvára konflikt na to, aby sme sa mohli posunúť ďalej. Decká sú v tomto filme veľmi schopné a dávajú do toho skutočne všetko čo môžu. No kto je tu podľa mňa kráľom celého filmu a vzal si všetku pozornosť pre seba je Kurt Russell, ktorý priniesol úplne nového Santa Clausa. A musím povedať, že je to jeden z najlepších Santov, čo som za posledné roky videl. Je energický, je náladový, je vtipný a pritom sa nebráni aj nejakým tým lumpárnam. To je skvelé vidieť. Plus mám pocit, že do tejto role schválne zarástol. Pôsobí absolútne prirodzene a užíval som si ho každý moment. A dokonca zariadi aj Vianočný koncert v base. A je to sranda. A práve ten humor tento film robí skvelým. A akcia. Občas to musí mať nejaké to klišé, ktoré to trošku vie zakopať a miestami vieme odhadnúť, čo sa stane, no nepôsobí to vyslovene rušivo, aby som teraz film nejakým spôsobom zakopal. Animácie elfov je trošku iná story. Je to lacnejšie spracované, no mohli sa s tým viac vyhrať. Tak ako skutočne vyzerá všetko ostatné, tak elfovia moc nie. Ale to sú pre mňa detaily, ktoré môžem vyčítať. Osobne by som mal asi to reálne hodnotenie dať nižšie, no čaro Vianoc, Kurt Russell a ten humor ma natoľko pozitívne naladili, že tomu ten jeden bod navyše pridám a preto bude výsledné hodnotenie o niečo lepšie. Ak chcete vidieť energický Vianočný film, ktorý vie byť vtipný, tak podľa mňa to oceníte. Hodnotenie: A- ()

Fiftis

Čakal som úplne niečo iné, ale až také sklamanie to zase nebolo. Nečakal som že to bude až tak veľmi pre deti. A navyše tí malí elfovia sa nemohli páčiť ani malým deťom. Neboli ani roztomilí ani smiešni. Miestami sa mi zdalo že niekto kopíruje mimoňov. Tento film sa nezaradí medzi vianočné klasiky, ktoré si pozriete každý rok, ale Kurt Russell to u mňa vytiahol svojim výkonom dosť vysoko. Lepšie stvárneného Santu ste nikdy nevideli, skoro sa pre túto rolu narodil a páčili sa mi tiež detaily ako napríklad že Santova brada nebola typicky biela, nalepená lepidlom, ale pravá prešedivelá, rovnako ako jeho vlasy a tiež červený - tentokrát kožený - kostým robil z Kurta poriadneho frajera. Veľká škoda že ako som písal vyššie to bolo pre deti, miestami to bolo trápne, hlavne keď sa človek díva na dospelých ľudí ktorí veria v Santu. K tomu sa proste dobrý scenár napísať nedá. ()

Olík

Říkal jsem si, dost možná nazrál čas pro novou Vánoční klasiku. Svátky rodiny Griswoldů už jsem viděl stokrát, Allanova Santa Clause možná taky, třeba neholený Kurt Russell převezme nabízenou štafetu. No, bohužel se tak zřejmě nestane. Nic proti této štědrovečeronoční jízdě, ale v pointě nepřináší nic nového, než Xtou variaci záchrany Vánoc na poslední chvíli. Očividná snaha oblažit svět novou Christmas classic končí někde na půl cesty. Dospělé narážky střídají infantilní skřítci po předškoláky, nekočírovanou jízdu rodinné klišé. Russell je bezesporu fajn fresh Santa, ale když se k nám příští rok komínem nenacpe, hlavu si z toho dělat nebudu. ()

Spiker01

Christmas Chronicles přišlo zčistajasna a ještě více mě překvapilo, jak je to povedený feel good film na libovolný zimní večer. Samozřejmě člověk nesmí mít přilišná očekávání, tohle je prostě takový ten film na vypnutí myšlenek a užívání si vánoční atmosféry, ovšem s vyloženě geniálním Kurtem Russelelm, jež si netradičního Santu s chutí užil a na place se evidentně vyřádil. Bude letos dvojka? ()

• Na konci závěrečných filmových titulků je věnování pro Peggy. (Rominator)