Diego Maradona

• Velká Británie Diego Maradona (více)
Dokumentární / Sportovní
Velká Británie, 2019, 130 min

Diego je usměvavý kluk z předměstí, který miluje fotbal a svou velkou rodinu. Díky obrovskému talentu plní sny sobě, svým blízkým i stovkám milionů fanoušků po celém světě. V Neapoli, kde by i ďábel potřeboval bodyguarda, se Diego stává Bohem. Fanatický obdiv a slávu je těžké ustát a Diego skrývá svou lidskou tvář čím dál víc pod masku Maradony. Tomu nejsou cizí divoké večírky, nevěry, podvody, kokain ani pletky s mafií. Zničující spirála se roztáčí. Strhující portrét jedné z nejslavnějších a nejvíce kontroverzních osobností vůbec poskládal držitel Oscara Asif Kapadia (Senna, Amy) z více než 500 hodin záběrů z Maradonova soukromého archivu. (Aerofilms)

milwaukee

Diego ten fotbal prostě uměl. Spadl bohužel do sraček a už se z nich nedokázal vyhrabat. A krásně bylo vidět, jaký jsou italští fanoušci tupani. A obávám se, že se to netýká jen těch italských. ()

G3orgig

Shodou náhod se jedná již o druhý snímek o Maradonovi, který jsem měl možnost ve Varech vidět. Prvním bylo povedené road movie Cesta za svatým Diegem. V zásadě nemám mnoho, co bych tomuto dokumentu vytknul. Zpracování bylo chytlavé jak pro mě, jako někoho, kdo je s jeho příběhem celkem detailně seznámen, tak pro laiky, kteří ani netušili o koho se jedná. Informace byly podávány vyváženě, takže byla zdůrazněna jak jeho fotbalová genialita, tak problémová osobnost a drogová závislost. Snad jen stopáž 130 minut byla poněkud přehnaná vzhledem k tomu, že byla prakticky úplně vynechána 90. léta, která také přinesla v Marodonově životě nejeden zajímavý skandál. ()

majky19

Tento snímek se opravdu režiséru Asifu Kapadiovi velmi povedl. Na světě není snad nikdo, kdo by neznal jméno slavného argentinského fotbalisty Diega Maradony. Tento snímek zobrazuje stěžejní momenty bohatého života od jeho narození, přes největší úspěchy v dresu Neapole, dvě finále Mistrovství světa v dresu argentinské reprezentace až po neslavný konec kariéry, který byl spojen s jeho závislostí na drogách, velmi odvázaným způsobem života, nevěrami a samozřejmě spojením s neapolským podsvětím. Je podle mého názoru docela smutné, jak se jeden z nejlepších fotbalistů planety nedokázal s tou slávou a obrovským respektem i očekáváními fotbalové veřejnosti srovnat, jakou oplýval postupem času sebejistotou, že si může dovolit všechno, co se mu zamane, a že se už vlastně nemá ani kam dál posouvat. Svým způsobem měl z jedné strany pravdu, protože za svou kariéru skutečně vyhrál všechno, co se v podstatě vyhrát dalo, z provinčního italského klubu hrajícího pravidelně na samém chvostu tabulky udělal tým, který dokázal dvakrát vyhrát italskou Serii A, dále Italský pohár a samozřejmě, a na to se také nesmí zapomínat pohár UEFA. Velmi silné zážitky snímek nabízí zejména v roce 1990, kdy se koná Mistrovství světa ve fotbale v "Maradonově" Itálii, kde argentinská reprezentace nastoupila v semifinále MS proti domácí Itálii a ještě k tomu na neapolském stadionu San Paolo. Z milovaného a obdivovaného Maradony se rázem stal psanec, kterého v Itálii najednou fotbalová veřejnost nenáviděla a tato nenávist a averze kulminovala ve finálovém utkání Argentiny proti Západnímu Německu, kdy fanoušci byli vůči Maradonovi nesmírně vulgární, a pískali na něj i při státních hymnách. Bohužel, žádný strom neroste do nebe, a Maradona, který figuroval v řadě kontroverzních situacích na svůj nezřízený způsob života nakonec velmi tvrdě doplatil. Silný zážitek bezesporu přinesl i záběr, kdy Maradona v roce 2004 přišel do televizního studia na rozhovor, kde otevřeně mluvil o svých problémech, kterých nebylo za dobu jeho kariéry zrovna málo a které se velmi negativním způsobem podepsaly na jeho zdravotním i psychickém stavu. Je neoddiskutovatelné, že Maradona byl vynikající fotbalista, troufám si říct, že ve své době možná ještě daleko lepší než je dnes Messi, Ronaldo nebo Neymar, ale bohužel nedokázal tu slávu a popularitu ustát a správně s ní naložit a nejen fotbalový život si tím pádem úplně rozvalil. A přitom, když uvážíme z jakých poměrů Maradona pocházel a jaký byl inteligentní hráč na fotbalovém place, by se dalo předpokládat, že určitou dávku pokory a respektu mít bude a že se životem dokáže naložit daleko lepším způsobem.Tento snímek nelze hodnotit jinak než stoprocentně a doporučuji ho nejen milovníkům fotbalu, ale i mimofotbalové veřejnosti. ()

Zembitch

Neuvěřitelná cesta fotbalového génia z nebe do pekla. Emočně hodně silný příběh. Kromě úžasných záběru, výborný výběr hudby a práce zvukařů. Povinnost pro každého fotbalového fanouška ()

kubilov

Velmi dobrý sportovní dokument s velmi vhodnou vypravěčskou kompozicí, která dělá snímek velmi zajímavý a atraktivní jak pro Maradonovy fanoušky, kteří jeho výstřelky i fotbalovou genialitu znali a vyrůstali s ní, tak pro nefanoušky Maradony či vůbec fotbalu, pro něž může jít o velice zajímavý příběh o vzestupu a pádu mimořádného člověka, osobnosti a podle mnohých nejlepšího fotbalistu historie. Takto kvalitních dokumentů je velmi poskrovnu. ()

MyrnaAlec

Občas mi ho bylo i líto, ale když se kamarádil s camorrou a myslel si, že koks vše vyřeší, tak zjistil, že to tak nebude. ()

ostravak30

Diego Mraradona. Jedna z nejslavnější a zároveň nejkontroverznějších osobností nejen fotbalu, ale sportu jako takového. Diega jsme nezažili na hřišti, přesto se tvrdí, že se nejspíš jednalo o nejlepšího fotbalistu všech dob. Úplně s tím nesouhlasím, ale jeho buldočí výdrž, vytrvalost a odhodlání by měla být vzorem pro mnoho dnešních fotbalistů ať už si o něm jako o osobnosti myslíme cokoli. K samotnému dokumentu musím říct, že byl natáčen velmi netradiční metodou. Všechny osobnosti, které promlouvaly přímo k filmařům ve filmu nebyly vidět. Ani jedna. Dále mě zarazilo, jak moc se mluví o úspěších Neapole v lize, ale málo o tšch v pohárech. Respektive o neúspěších, protože Neapol Evropu vyhrála jen jednou. Pro mě šokující věcí bylo jeho přiznání, že ve středu šňupal a v sobotu se hrálo. Dnes naprosto nemyslitelná věc. Je vidět, jak tehdejší antidopingová kontrola fungovala. Z celkového pohledu mi vůbec nevadila více než dvouhodinová délka monstrózního dikumentárního díla. O Maradonovi se dozvíme dost. Nebudu přidávat názory na jeho osobnost jako takovou. Jen dodám, že Diegovi k jeho stavu hodně lidí okolo pomohlo a dost jim to hrálo do karet. Například prezidentovi Neapole. ()

subic

2hodinový dokument o ptáčkovi, který snášel zlatá vejce, na který by mě vážně ani nenapadlo jít do kina, protože... Asif Kapadia už natočil 2 skvělé dokumenty, božský Senna (2010) a Amy (2015). Tohle je vlastně velmi smutný příběh Maradony, byť byl plný drog a bujarých večírků. Nejdál to ve fotbale dotáhl v Neapoli, kde hrál v letech 1984/85-1991/92, kde byl tím uzavřeným ptáčkem ve zlaté kleci a zároveň vazalem drogové mafie. Ano vyhrál v Mexiku 1986 MS, ale jinak byl bohužel evropský a světový fotbal do roku 1990 v těch komunistických médiích dost zastřený. Jeho kariéra se rázně začala propadat po mistrovství světa v Itálii 1990. Pak už z něj byla velká smažka. A to je to, proč jsem ho nikdy dřív neprožíval, protože tohle jelo v médiích na začátku devadesátek furt a tehdy jsem si udělal svůj, byť špatný obrázek o něm. No stalo se. Ale pak ještě na stará fotbalová kolena působil ve Španělsku, o tom už tu není ani zmínka a jeho druhých v podstatě 30 let života je to shrnuto do několika minut. Škoda no, proto nedám všech 5 frček. 8/10 ()

oasismanik

Maradona podľa mňa nikdy nepatril k nejako extra zaujímavým osobnostiam. Chudobný chlapec, ktorý sa dostal k sláve a peniazom ostal skromný, čo sa týka náboženstva a vzťahu k rodine, všetko ostatné mu skrátka, ako mnohým ľudom pred ním a aj po nom, prerástlo cez hlavu. Jediné, čo bolo na ňom zaujímavé, je jeho rozpoltenosť, ktorú dokonale demonštruje jeho zápas proti Anglicku, keď dal, dnes už absolútne legendárny, gol božou rukou a o tri minúty na to dal, dnes už taktiež legendárny, jeden z najkrajších golov v historií futbalu, keď prešiel sám cez skoro celé ihrisko. Diabol-podvodník a boh-génius v jednom. Dokument síce neprináša nič nové, ale je to dobre zostihané, ponúka objektívne pohľady, obsahuje obrovské množstvo dobových záberov a to najhlavnejšie: pripomína mi, prečo som kedysi mal tak rád futbal. Dnes už nemám... ()

Vojteco

Omílané klišé, a sice, že fotbal je „náboženství“, nabývá konkrétní podoby v nejnovějším snímku oscarového režiséra Kapadii. Sociálně-psychologická studie zkoumá ambivalenci a křehkost několika dramatických vztahů: jedince a davu, pravdy a fikce, slávy a bolesti. Nejdůležitější souboj ale – skrze vnější i vnitřní faktory – probíhá v samotné osobnosti fotbalového génia: jeho životní zápas mezi Diegem a Maradonou. Na první pohled neinvenční narativ, sestavený výhradně z autentických materiálů (domácí video, televizní archiv) sílí s průběhem děje. Maradona prakticky nezmizí z plátna, je snímán zepředu, zezadu, na trávníku, na balkoně, v kabině, na ulici, v nočních klubech i v porodnici. Díky tomu přichází hypnóza dvojznačného tvaru: konzument (dobový i současný divák) je přítomen podmanivé, takřka antropologické komfortní studii, která je ale díky Kapadiově zvolené kompilaci bezpodmínečně svázána s hyenismem jejich zprostředkovatelů, respektive žurnalistickou praxí 80. a 90. let. Pro sílící kvalitu narativu hovoří i postupná vrstevnatost, která vedle explicitních reálií pracuje například i se sugestivní sílou davového šílenství a jeho cesty od vřelost přes fanatismus až k pokrytectví. Gradace příběhu je přímo úměrná okolnostem – koncové „dno“ fotbalové ikony v podobě slz v přímém přenosu se skrze předchozí děj nepohybuje ani v kritice, ani v patosu, neboť Kapadiův Maradona není provázán s křečovitou ideologií, pomocí níž na něho máme coby diváci nahlížet (vrcholná "tichá scéna"). 85% ()

JenYu

MFF KV 2019: Může být dokument strhující, dojemný, nervydrásající a lidský? Ano, může - i přesto že se odehrává v 80. letech, kde vládly kudrnaté hřívy a slipy s vysokým pasem. Jako neznalce Diegova života mě snímek naprosto pohltil a já žasla nad tím, jaké výšky a pády může jedinec prožít. Film je rovněž zajímavým nezamýšleným (nebo ano?) zprostředkovatelem fotbalového světa napříč kontinenty, který v některých zemích hraničí s fanatismem. ()

Karlos8

Celým jménem Diego Armando Maradona. Člověk, který vše zasvětil tomu jedinému - fotbalu. Příběh se začíná vyprávět ve chvíli, kdy je na odchodu z Barcelony a své útočiště hledá jinde v Evropě. Nakonec volba padne na italskou Neapol, která je význačná svými burácejícími fanoušky, kulturou a modrou vášní pro fotbal. Zdálo by se, jako kdyby tohle prostředí mělo být jako dělané pro jednoho z nejlepších fotbalistů všech dob. Na začátku určitě. Je až neuvěřitelné, co se tomuto hráči povedlo. Bohatá sbírka trofejí mluví za vše. Jedním slovem legenda, která je monitorována na každém kroku. Máme proto k dispozici dokonalý přehled života celebrity, na kterou jaksi postupem času začne dopadat nekalost italského prostředí. Vše se náhle začíná točit ohledně neblahého užívání si, drogách a ženách. Informace o narození jeho dítěte je nezapomenutelná. Další nezapomenutelnou scénu tvoří jeden z prvotních rozhovorů, kdy je Diego oblečen do huňatého kožichu. Vše je jinak vhodně doplněno o místy až dramatickou hudbu, která všemu dává větší dramatičnost. Z těchto záběrů snad nešlo udělat brak, na druhou stranu dostanete přesně to, co očekáváte. Žádný zázrak se nekonal, nicméně i tak dobrá práce především ve střižně. ()

Elephant13

Výborný! Složeno pouze ze záběrů z 80tých let s komentářem legendárního rebela Diega Maradony. Už jsem pár sportovních dokumntů viděl, ale tohle je naprosto odlišné. Nahliží na Diega naproto upřímně. Není to ten typ oslavných dokumentů jako například dokumnty o Alim. Diego měl své problémy a jak to bylo se slavnou ,,Boží" rukou na MS? Pokud jste fotbalový fanoušek, máte povinnost si to pustit. PS: Nebudete litovat. ()

solisoli

Keď Pelé prehlásil, že Maradona nebude nikdy lepší, ako on, Maradona mu odpovedal. Ja budem v Argentíne navždy jednotka, ale ty, v Brazílii, len dvojka, pretože pred tebou jednotka bude bude Ayrton Senna. Maradona je fenomén futbalu a inak to ani nebude. Sláva, prachy, drogy a morálka učinili svoje. Kvalitne podané svedectvo o Maradonovi a jeho vnútornom živote, ktorý aj napriek obrovskej sláve nebol jednoduchý. Bolo to na ňom, pretože sa rozhodoval vždy spontánne a nekoordinovane. Aj keď by Pele nemal byť jednotkou v Brazílii, bude neprekonateľnou futbalovou jednotkou na svete s tým najvyšším kreditom. Nikomu sa nepodarí doviesť krajinu k trom titulom majstra sveta a byť pri tom, vždy obyčajným človekom, pri zemi, čo potvrdzuje vysokým intelektom. Ani novodobé moderné futbalové roboty na peniaze, Messi, Cristiano Ronaldo nedokázali ani raz doviesť svoju krajinu k najvyššej méte vo futbalovom svete. ()

Bajo.

"The bigger they are, the harder they fall". V případě Diega Maradony platí snad stokrát víc,než u kohokoliv jiného. ()

Blazis34

Kontroverzní fotbalista, který byl buď milován nebo nenáviděn. Nebyl to typ dnešních hráčů jako Messi, Ronaldo či Mbappé. Tento dokument je správně namířený, nesnaží se udělat z Diega hrdinu, ani ho zničit. Vyobrazil realitu, tak jak byla. Těžko říct, jak byl jakýkoliv člověk zvládal onen tlak na svoji osobu, umění i soukromí. Jsem rád, že tento dokument vznikl, dávám čtyři hvězdy - 80%. ()

JohnCoffe

Neříkám že jsem po shlédnutí dokumentu začal mít Maradonu v oblibě. Rozhodně jsem však více pochopil jak těžké to v životě měl. Malý kluk ze slumu se ocitl v záři reflektorů a po čase se mu to znelíbilo natolik, že začal blbnout a zkazil si hlavně život ( ne kariéru) drogama. Skvělé nahlédnutí až do kuchyně. Vynikající dokument, který mi o Diegovi řekl mnohem více než všechno co jsem o něm doposud četl nebo viděl. ()

koza3

On byl vlastně chudák. Sice si zažil cp většina z nás si nedokáže ani představit, ale v dobrém i zlém. Další osobnost, kterou zničily média a stádo ovcí, které mají v hlavě piliny. Mrzí mě to, jak lidé uvažují a jsou schopni rychle zapomenout. ()

Marcas

Diego Maradona je obrovsky kontroverzní postava. Úplně vlastně nevím, co si o něm mám myslet. Líbí se mi, že tento dokument vysvětluje zákulisí toho, proč se takovým vlastně stal. A v určitém smyslu tomu i rozumím, protože nevěřím, že by si s takovým tlakem, láskou a následně nenávistí, dokázal někdo poradit lepším způsobem. Na jednu stranu je to vlastně tragický příběh jednoho z nejlepších fotbalistů historie. Na stranu druhou je pravda, že z nemalé míry tomuto osudu přispěl on sám svým bohémským stylem života a svými pletky s mafií. Mnoho rozhodnutí v jeho životě nechápu a mnoha rozhodnutím v jeho životě svým způsobem rozumím. Přeji mu, aby se z toho co nejdříve úplně dostal a prožil aspoň nějakou část života normálně a v poklidu. ()