Uzly a pomeranče

• Německo Orangentage (více)

Láska k dívce vonící po pomerančích, zauzlovaný vztah k otci, síla a něha věnovaná malé sestře a stádo koní. To je Darkův svět, to je příběh o šťastném i bolestném dospívání v odloučenosti a kráse Lužických hor. Koně tu nejsou drahé exempláře dostihových stájí, ale bytosti, o které je třeba pečovat a mít je rád. Jenže ani to nestačí, jak Darek pozná na sklonku léta, které je tečkou za jeho dětstvím. Tak jako každá tečka i tahle znamená nejen konec, ale zároveň nový začátek. (Bontonfilm)

Tonula

Uzly a pomeranče jsou novým, nepříliš zdařilým pokusem o film (asi) pro mladé a o mladých. Celé se to točí okolo vztahu Darka a německé dívky Hanny. A tady začínají problémy. Nepochopil jsem, proč němečtí herci hovoří dokonalou češtinou s podivným německým akcentem. Všichni přeshraniční spolu vycházejí ohromně, čeští mladí fotbalisté dokonce jezdí na týdenní bezplatné fotbalové soustředění do Zittau. Až na pár výjímek je ale celý film jaksi plochý a nedotažený. Nudná režie nedovolila jednu vtipnou epizodu, všechno je pesimistické a hlavní hrdina Darek je naprosto nepříjemný a protivný na lidi okolo sebe, kromě malé postižené sestřičky Emy. Při každé příležitosti se porve s Hugem, nadává otci, potenciální maceše Ewě Farné (hrála nad očekávání dobře), "rajťákovi" Nohovi, žárlí na svou dívku a milý je jen na sestru. Mimochodem postižená Ema (Hana Bartoňová) nakonec vyzněla ze všech herců (včetně profesionálů) jako nejlépe zahraná postava filmu. Darek je v některých scénách zuřivě hysterický, aniž by k tomu byl důvod. Mnoho situací mi připadlo nelogických. Například Farná zabalí směnu na poště, vyžene klienty a odjede k sociální pracovnici - tím ale scéna končí a o tom, že vše dopadlo dobře, se dozvíme o chvíli později ze dvou vět mezi Darkem a otcem. Není mi jasné, proč se otec schovává před sociální pracovnicí, nic ve filmu to nevysvětluje. Jako by nevyšly peníze na dotočení celého filmu. Podobně první rvačka Darka a Huga je zdánlivě bez příčiny, kterou vykreslí Darek později. Občas mi připadlo, že se film točí v různých obdobích roku nějak na přeskáčku, ale to je možná jen dojem. Film tak na mne působí jako nedodělek. Je to škoda, protože krásná krajina, koně i příběh mohly být zachyceny lépe. Stačilo přidat 10-20 minut, propojit děj, ubrat na extrémních emocích a přidat trošku vtipu i romantiky. Vidím to tak na 50%, takže s výhradou 3* ()

Lesik

Kamera a lokace jsou skvělé. Hudba je falešná westernová romantika, stejně jako celá koňská rovina filmu a dabing cizích herců jako vždy v poslední době bezpohlavně odpudivý. Teenager v titulní roli je ale dobrý a uvěřitelný. No a slavná Eva Farna herecky je velmi marná. ()

T.E.Elf

Tao mohl být tááák hezký film. Kamera byla výborná, krásné obrazové kompozice. Příběh fajn. Herecké výkony si myslím, že na základě scénáře docela dobré a jednotlivé obrazy také dobré. Celé to bylo ale takové nekompaktní něco jako špatně poskládané jednotlivé obrazy. Jen bych trochu vypíchnul Ewu Farnou. Ano, byl to naprosto přesný obraz holky s rozseďatou prdelí z pošty, co má názor na všechno. ()

adaben

Slušný a přívětivý film, jistě ne dokonalý. V závěrečných dvou třech scénách poněkud klesl do přílišné upovídanosti i doslovnosti až televizních inscenací, ale jinak se na to dalo příjemně koukat a hlavní hrdina se mi zdál herecky tvárný a dobrý, a nevadili mi ani další představitelé, včetně třeba pošťačky E.Farne. ()

Karel321

Proč se točí takové sračky. Komparz v hlavní roli, nikomu není pořádně rozumět co říká. Příběh debilita. ()

Korpy22

Melancholické prostředí pohraničí, plné luk a rančů. Krásná dvojice Tomáše Deleckého a Emilie Neumeisterové vytváří nádhernou chemii a tvoří tak důležitý pylíř filmu. Film nemá až tak důležitý a námět, ale je prostě hezký a estetický. Má krásný vizuál a barvy a člověka chytne u srdce. ()