Uzly a pomeranče

Orangentage

Uzly a pomaranče

Scent of Oranges

Drama / Romantický

Česko / Německo / Slovensko, 2019, 92 min (Televizní verze: 87 min)

• hygienik

SPOILERY! Zohratá autorská dvojica Procházková - Pokorný natočila ďalší (žiaľ iba) TV film. Uzly a pomeranče Ivy Procházkovej boli síce nudná knižka, ale vinikajúci námet na film, lebo obsahuje veľa dejových liniek, ktoré sa dajú ľubovolne rozvinúť či upravovať. Naopak kniha Karolína alebo už raz sfilmovaný Únos domů sú priam hotové scenáre, netreba nič upravovať. Úpravy prevedené scenáristkou tu, ostali žalostne nevyužité. (Presun zo Sliezska na hranice s Lužicou.) Napr. tam mohli dať aspoň do 1 záberu lužickosrbský ženský kroj, vyzerajú super :) Samotný fakt, že scenáristka ponemčila časť postáv, vyznel tiež naprázdno. Casting nemastný - neslaný, postava Hanky bez štipky charizmy. Jedine Ewa Farna ako "macocha" stála zato. Lenže dali jej tam málo miesta. Ťažisko príbehu nešťastne osciluje nie len na nedefinovateľnej hrane, (Je pre baby či pre chalanov?) ale fokus sa mierne posunul zo vzťahu Darek - Hana, skôr na os Darek - Ema, čo z toho robí ešte väčšiu nudu. Vzťah medzi H a D potreboval nutne dopracovať a najzabitejšou postavou sa stal Roman. Ak by som bol scenáristom ja, Romana vymením za dievča a pred onú kľúčovú voľbu postavím Darka, aby to filmu dodalo väčší konflikt. V kontexte umeleckých záberov na lúku a kone, ktoré boli super, pôsobí záver s pomarančom strašne pateticky. Vo výsledku sa obávam, že ak knižka oslovovala teenagerov, tak cieľovkou tohto filmu sa nechtiac stali deti do 10 rokov.(14.6.2019)

• Ewa Farna

• - Ewa Farna dostala nabídku na roli ve filmu přímo od režiséra Ivana Pokorného. Jedná se o první opravdovou hereckou zkušenost zpěvačky. [Zdroj: magazín Právo] (Teringer)