Uzly a pomeranče

• Německo Orangentage (více)
Trailer 2

Emotivní příběh o dospívání, zasazený do horské vesnice blízko německých hranic. Spojuje rodinné drama s dobrodružným příběhem a něžnými náznaky prvního milostného vztahu. Nad vším dominuje silná touha dorůstajícího kluka odstranit krutost páchanou na lidech i na zvířatech... Po smrti mámy to Darek vůbec nemá lehké. Starost o lehce postiženou osmiletou sestru Emu leží především na něm. Táta má obě děti rád, ale se starat o ně i o celé hospodářství je v této tíživé situaci leckdy nad jeho síly. Navíc přišel i o práci. Co bude s Emou, kdyby ji úředníci otci odebrali? Pak se objeví Uli – německý obchodník, tátův kamarád – s lákavou nabídkou zapojit se do jeho byznysu. Jeho firma vykupuje zraněné koně, a když se dají do pořádku, znovu je se ziskem prodá. To ale Darek netuší a je z koní nadšený, za pomoci souseda Havlíka se o ně pečlivě stará, rozmlouvá s nimi a taky na nich jezdí. Vidí v nich svou budoucnost. Svět narůžovo přemaluje i fakt, že začíná chodit s o rok starší Hannou. Najednou má navrch dokonce nad Hugem, svým dlouholetým nepřítelem. V den, kdy se Darek dozví o osudu koní pravdu, se jeho iluze o světě zhroutí. Bude schopen přijmout, že realita má mnohem víc odstínů, než jen černou a bílou, odpustit otci a vykročit do světa dospělých? (Česká televize)

Trailer 2

Malarkey

Po mnoha letech jsme se po propitém a propršeném nedělním odpoledni s Enšpíglem domluvili, že dáme smskový online u nějakého filmu. Ten den se nabízela Česká televize s nedělní večerní premiérou a rovnou film z produkce Kinderfilm. No, co Vám budu povídat. Hned od začátku film vypadal podezřele. To jsem ale netušil, že zábavnější bude diskuze s Enšpíglem na téma, jakou krásnou a masitou měl k obědu kachnu. Takovej dějovej blázinec jsem dlouho nezažil. ()

Anderton

S odretými ušami, uzlami aj pomarančami za tri. Vzhľadom na úžasnú prírodu a krásnu kameru som si ale film dokázal vychutnať. Čím menej som sa ale sústredil na dej a dialógy a sledoval radšej mizanscénu, tým sa zážitok rapídne zvyšoval. Niekotré dialógy veľmi bolia, herci občas nezvládajú, postsynchróny a dabing nemeckých hercov sú tragické. Množstvo dejových liniek, z ktorých žiadna nedostáva poriadny priestor a paradoxne aj napriek mnohým témam film nakoniec aj pri 90 minútach proste nudí. Ide totiž skôr materiál pre jednu sezónu nejakého feel good seriálu, kde by sa mohli v kľude všetky dejové linky elegantne ukončiť. ()

Enšpígl

Sledování tohoto filmu přecházela konzumace výborný kachny, několika piv a to vše za účasti uživatele malarkey, kde jsem se domluvili že po letech zase dáme nějaký film on-line a padla volba na tento festivalový šlágr, zcela zjevně byla volba ovlivněna tou konzumací piva, protože tohle byla mučírna. Čistě z fotografickýho hlediska jsou tam nádherný kompozice krajiny, ale ten příběh, natáhlej jak žužu, vůbec neměl nějakou koncepci skákal od čerta kďáblu, fakt pomatený na entou. ()

Marze

Linka s dětmi, které se trápí s rodiči, s prvními láskami nebo kamarády má snímek přirozené kouzlo. Další linka - schematické sociální drama ze zapomenutého kraje jako ztráta práce, pochybný podnikatel nebo striktní úřednice už je méně zajímavá. Herecky mě příjemně překvapila zpěvačka Farná. Přírodní lyrikou se dost plýtvá a není zde mnoho humoru. Věcně vyprávěný film si uchovává romantickou duši, například když svobodu v sedle doprovázejí motivy westernové harmoniky. Konec je bolestný, konec dětství hrdiny, kdy hrdina zjistí, že mu dospělí lhali – a pochopí je. ()

Slarque

Mechanický film, ve kterém sice jednotlivé scény fungují a (většinou) jsou i slušně natočené. Jenže pak je tu příběh, který se honí za tolika tématy, až nakonec selhává skoro ve všech. Je mi to celkem líto, protože filmů o mladých se tu točí minimum, a když už se do nich někdo pustí, skončí to podobným nepodarkem. ()

• Film podpořil Státní fond kinematografie částkou 2 miliony korun. (SONY_)
  • Natáčení probíhalo v Mařeničkách, Horní Blatné, v Praze, Oldřichově a v Německu, přesně ve městech Johanngeorgenstadt, Žitavě a v Grossschönau v Sasku. Točilo se od srpna do listopadu 2018. (Stoka)