Leaving Neverland

USA, 2019, 236 min (Televizní verze: 2x116 min)

Režie:

Dan Reed

Kamera:

Dan Reed

Michael Jackson (a.z.), Wade Robson, Jimmy Safechuck, Stevie Wonder (a.z.), Ronald Reagan (a.z.), princezna Diana (a.z.), Karel III. (a.z.) (více)

Na samém vrcholu své slávy navázal Michael Jackson dlouholeté přátelství se dvěma chlapci ve věku 7 a 10 let. Tito dnes již třicátníci vyprávějí svůj příběh o tom, jak je Jackson sexuálně zneužíval, a jak se s tím po letech vyrovnali... Michael Jackson, jedna z nejslavnějších ikon na světě, představuje pro mnoho lidí mnoho věcí - popovou hvězdu, filantropa, zbožňovaného idola. Když byl v roce 1993 nařčen ze sexuálního obtěžování malých dětí, mnozí nedokázali uvěřit tomu, že by se Král popu mohl dopustit tak ohavných činů. V paralelních příbězích, které jsou si navzájem podobné jako vejce vejci, se Jackson údajně sblížil se dvěma chlapci a pozval je do svého úžasného a výjimečného světa. Obě rodiny, uchvácené přátelstvím svých synků se zpěvákem a zaslepené jeho pohádkovým životem, neviděly manipulaci a zneužívání, jimž byly jejich děti nakonec vystaveny. Dokument Leaving Neverland vytváří prostřednictvím rozhovorů, které svírají žaludek, přesvědčivý portrét soustavného využívání a podvodu. Zároveň poukazuje na moc uctívané osobnosti proniknout do života hvězdami posedlých dětí a jejich rodičů. (HBO Europe)

klukluka

Poctivá, precizni, ze široka pojatá dokumentární práce. Michael se k tomu neměl možnost vyjádřit, což někdo může považovat za zásadní chybu a přešlap, Michael by se k tomu ale nevyjádřil nikdy, bez ohledu na to, v jaké by byl fyzické kondici. LN má aktuálně lehce přes 50 procent, což není známka pro tento film, ale odraz fanouškovské oddanosti. ()

Kracken

Myslím že Jacksonova extrémně bliskajici uniforma odpovídá verejnemu vystupovani v mediich, na podiu a naopak. Odvracena strana jedne mince v temnem stinu zvraceneho tajemstvi o pedofilnim mužoženovi s tanečním a peveckym umem. ()

Silwer

Nabizi se otazka, zda to tak opravdu bylo..netusim proc by sam doma stale mlcel a pravdu nerekl a hajil krale popu do morku kosti,kdyby byl takove zlo.. Kazdopadne pokud to tak bylo,tak prachy prebyly vse..a maminka spokojene spinkala ve vedlejsim pokoji a sveho sedmileteho syna nechala spat se tricetiletym chlapem vedle.. ()

BoredKid odpad!

...prstene a uplakaní dementi s nacvičenými výrazmi tváre mi ako dôkaz nestačia. Úplne zbytočný nasilu dokument... ()

SpaceOdyseus

Disclaimer: nikdy jsem si sam nepustil Michaeluv track a nehodlam na tom nic menit. A ted k filmum. Prvni dil me docela zasahl. Chvilemi jde o opravdu neprijemne vypraveni a je to dramaticky velmi dobre podane, takze dobry. Pred druhym dilem jsem si trosku pogoogloval a neco precetl. A vzhledem k tomu, ze to, co povidaji, asi neni moc pravda, tak me dvojka uz moc nebavila. ()

Ezekiel1

Co k tomu říci? Člověka to naprosto pohltí a vtáhne. Kdo "Majkla" nemiloval? Na druhou stranu jeden by řekl, že zřejmě přestanu poslouchat The Beatles, protože Lennon mlátil ženy. Queen, protože infikovaný a nezodpovědný Mercury mohl nakazit své milence nemocí AIDS. Mám pokračovat? Je mi líto obětí, ale i Jacksona samotného. Když vidím poslední dobou, co se ve světě děje Kevinu Spaceymu, či Liamu Nessonovi, tak mám pocit, že do této šablony tato aféra dokonale zapadá. Nemusíme hodnotit kvalitu dokumentu, jako spíše obsah sdělení. To je více než děsivé. ()

M.I.K.E.

Neverland je fascinující psychologická sonda do dvou rodin a jedné hudební legendy. Nepamatuji si, že bych u něčeho vydržel 4 hodin jak přikovaný. Před shlédnutím jsem měl rámcovou představu o obvinění vůči MJ, velký soud v roce 2003 a nějaká mimosoudní vyrovnání. Jsem obrovský fanda hudby MJ, bohužel nedovedu si představit jak dobří herci by ti dva kluci museli být, aby to co tvrdí byla lež. Nicméně můj komentář má být o něčem jiném. Věřím, že všichni fanoušci a běžní diváci pevně ví jak ti kluci, matky a ostatní by se měli v dané situaci chovat. Avšak jak víme svět není černobílý a tato kauza a samotný dokument to potvrzuje na plné čáře. Velmi kvituji, že autoři snímku neprezentují MJ jako nějakého ďábla, ale postupně odkrývají celou část jeho osobnosti. V tomto případě vidím velkou paralelu s kauzou Lance Armstronga (spasitel, velice talentovaný a úspěšný člověk, který byl celou kariéru také podezříván). Pokud je pravda co ti kluci říkají, tak by mne zajímalo jak by uveřejnění tohoto dokument MJ reagoval, kdyby žil. Také by šel do studia Oprah Winfrey, vše by přiznal a také vše ztratil jak to udělal Lance ? Při sledování Neverlandu vás bude napadat desítky a desítky otázek a těžkých odpovědí, co by kdyby. Pro mne však vyvstává ta hlavní – kým byl MJ ? Mírumilovný člověk jak ho, mimo jiné i ti kluci popisují, s osobními úchylkami ? Dítě v dospělém těle alias Petr Pan, manipulátor, Jakyll/Hyde, anděl kterým se prezentuje ve svých klipech (Black or White, Heal the World, Earth song atd.) s odvrácenou tváří ? ()

M4Touch

Možná až zbytečně dlouhý “dokument”, (čti: výpověď dvou rodin, které měli co dočinění s MJ) který ale určitě stojí za shlédnutí. O mrtvých jen dobře.. ()

dan4815

Už jako malé dítě jsem ho považoval za úchyla. Pro mě je to o to lehčí, že jeho hudbu vůbec nemám rád a jeho fanouškem jsem rozhodně nikdy nebyl. Na dokumentu lze krásně vidět, že když má člověk moc a peníze, dokáže jeho okolí nad jistými věcmi přimhouřit oči. Na jednu stranu chápu jejich rodiče, mysleli si, že je to pro dobro jejich dětí. Na druhou stranu, musí být snad všem jasné, že spát s dětmi v posteli není jenom tak - že je to spíše něco za něco. A opět se krásně ukazuje, že se najdou stále tací, kteří jej budou slepě milovat a bránit jej za jakékoliv situace. Možná se zdá, že dokument se snaží o nějakou jednostrannou manipulaci diváka. Nemyslím si, spíše bych ho považoval za důkaz pro lidi, kteří vždy pochybovali o Jacksonovi, není to jednoduše pro jejich slepé fanoušky, kteří by klidně obětovali celou školku jenom proto, aby zase ožil a mohl zpívat. Obsahové sdělení je jasné, nesnaží se za každou cenu o senzaci, ale divák nakoukne na zneužívání i ze strany zneužívaného a jeho rodiny. Je neuvěřitelné, co úchylka divného zpěváka dokáže způsobit. ()

mkali

Viděno na HBO ve dvou částech. Dlouhá stopáž, osobně bych uvítal spíše dělení na 4 epizody. Pravdivost těžko hodnotit, 10 let po smrti Krále popu, kdy se už nemůže bránit, navíc pouze vyjádření jedné strany, je takové nešťastné. Jedno je ale jisté, MJ byl hudební a taneční génius, který rozhodně děti miloval a děti milovaly jeho. ()

bobstock

Zvláštní zážitek, který jen tak u dokumentů nemáte. Zpočátku se vše zdá perfektně nastavené, tak jak se to HBO hodí a možná i vypovídajícím postavám, bohužel tolik komplexních a velmi podrobných informací, které vám pozvolna protagonisté zdělují, spolu s video autentickými nahrávkami vás dostává do úplně jiné reality. M.J. byl vždy zvláštní, výstřední ve své profesi geniální zpěvák, který svojí obrovskou slávou mohl ovlivnit život lidí kolem sebe mnohem hlouběji a více, nežli by bylo zdrávo. Těžko říci, jak moc si to uvědomoval, jak moc se trápil ve své vlastní hlavě bez dětství, bez reflektorů a řvoucích fanoušků. Těžko říci jak silné a nekontrolovatelné chtíče ho vedli k popisovaným činům, kterými navždy ublížil psychice lidí a rozpadů rodinných vztahů. Dokument samozřejmě zajede i do opačných a nevyvratitelných představ velkých fanoušků, které toto považují za skandální pohoršení a zneužití zpěvákovi smrti a neschopnosti se bránit. Podívejte a udělejte si obrázek sami. Možná právě proto s tím Wade s Jimmym vyšli až nyní, nikdy by mu to nedokázali říct do očí, skutečně ho milovali. Bohužel svědomí a celoživotní lži vás vždy doženou. ()

Gulde

Jako dokument je to natočené skvěle, ne že ne. Nicméně, kolik moc pravdy se za tím skrývá? Spíš se klaním k tomu, že to pravda bude, ale pokud toho člověk sám nebyl svědkem, těžko soudit... Rozhodně ale nepatřím mezi ty, kteří by Jacksona kvůli tomuhle nějak pokrytecky zavrhovali. Exot to byl, ale hudební génius taky. ()

Pawlisman

Ano, kvalita pokulhává, informace šokujicí a zároveň vlastně bez překvapení, a věřit tomu všemu? Nebl bych si jist.. kluci jsou trochu podivíni. ()

Misacek22

Hodnotila jsem třemi hvězdami proto, že dokument byl “koukatelný”, a přestože má 4 hodiny, ani na chvilku jsem neztrácela pozornost. Rozhodně ale nemohu říct, že mu věřím. Netvrdím, že MJ byl jednoznačně nevinný co se týče údajných sexuálních praktik s malými chlapci, ale v dokumentu jsou věci, které jaksi nejsou důvěryhodné - však už jen to, že si pánové doslova pamatují věty vyřčené před více jak 20 lety?! Nezlobte se na mě, ale já nejsem schopná přesně citovat, co jsem říkala před týdnem! Chápu, že se mohou vracet obrazy toho, co se tenkrát ÚDAJNĚ dělo, ale přesně řečená slova? Možná v případě traumatu, nepříjemného zážitku, něčeho nechtěného - ale, tenkrát to oba tak nevnímali! Je škoda, že se protistrana nemůže vyjádřit na svojí obhajobu. Pak by nejspíš bylo možné si udělat nějaký úsudek. Protože v životě také přece nejdříve vyslechtete obě strany a pak možná dospějete k vlastnímu závěru. Je to na každém... Každopádně, já vnímala Michaela především jako skvělého umělce, a tak ho budu uchovávat v srdci i nadále! ()

rerabinka

Sledovat tento dokument je, jako když vám přepisují dětství a najednou vidíte stejné věci očima dospělého, plné traumat které se chlapcům znovu otvírají, když zakládají vlastní rodiny.. Jejich rodiče na tom mají nemalý podíl viny. ()

theSaint

Člověk nemusí být žádný Einstein, aby si dal dvě a dvě dohromady. Stačí používat zdravý a selský rozum a nepotřebuje k tomu ani čtyřhodinový "dokument" ani výsledek soudu. Tento neblahý otazník visel nad Jacksonem léta letoucí a já tento počin považuji spíše za přínosný. Nikdo MJ nebere jeho hudební a taneční genialitu, rád si jeho skladby poslechnu i v budoucnu (s rušením jeho skladeb v rádiích nesouhlasím a přijdou mi stupidní), ale osobní život tohoto "velkého dítěte" byl značně kontroverzní a dozajista "pár" svých obdivovatelů zprznil. Tvářit se, že Michael po večerech se svými kloučky pouze baštil čokošku může jen naprostý idiot s vymytým mozkem. A dokud někdo nepřinese důkazy o jeho sexuální nezpůsobilosti, tak se nad ním pedofilie bude vznášet navždy (oprávněně)- s dokumentem i bez něj. Bude zajímavé sledovat, jak se celebrity a média postaví "k novým" obviněním- jak známo, zrychlená spravedlnost je v kurzu, takový Timberlake, podporovatel snad všech možných hnutí, mě velmi zajímá, když je jeho modla napadena. No nic, jdu si pustit 'In the closet'. ()

EclecticGuy odpad!

Nevím, co si od toho HBO, Dan Reed nebo přímo Wade Robson s Jamesem Safechuckem přesně slibovali. Pokus o dodatečné fatální očernění Michala Jacksona? O to vytřískat z toho co nejvíce peněz, protože teď je podle nich ta správná doba? Leaving Neverland se může tvářit jako dokument, ale nikdy nemůže působit věrohodně skrz veškeré nesrovnalosti, které v něm Robson se Safechuckem říkají a vůbec nesedí. To, že jim to lidi žerou i s navijákem, je opravdu smutné. MJ je hudební bůh. A to, že mohl být podivín, ještě vůbec neznamená, že sexuálně zneužíval děti. Stydím za Robsona i Safechucky a za jejich snůšku keců... ()

barteca

Rozhodně ho nešetří. Emdžej byl prostě divný pták, traumátek habakuk a nějaký ventil si tydle věci najdou.... ()

Aleister

Dokument-zpověď. Detailní psychologická studie o manipulaci a jejím vlivu na rozpad osobnosti a rodinných vazeb. Odpověď na to, jak se neakceptovatelné pod vlivem charismatického jedince a kultu osobnosti stává skutečností. ()

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

Fuqua natočí film o Michaelu Jacksonovi

19.01.2023

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

Tvůrci Rhapsody plánují film o Jacksonovi

23.11.2019

Jeden z producentů megaúspěšného hudebního filmu Bohemian Rhapsody Graham King oznámil, že chystá životopisný snímek o zpěvákovi Michaelu Jacksonovi. Se scénářem by mu měl pomoct scenárista třikrát… (více)