Nezměrnost noci

Trailer

Na sklonku padesátých let, v jednu osudnou noc v Novém Mexiku, objevuje mladá operátorka ústředny Fay (Sierra McCormick) spolu s charismatickým rádio DJem Everettem (Jake Horowitz) podivnou zvukovou frekvenci, která by mohla navždy změnit jejich malé město a možná i celou budoucnost, jak ji známe. (C0r0ner)

Trailer

Arsenal83

Niekto to nazve mysterióznou konverzačkou, pravdou však je, že tí herci proste neprestávajú rozprávať, nie je tu takmer ani sekundu ticho. To je trochu priveľa a v realite takéto dialógy ani neexistujú. Potom nastúpi telefonická ústredňa a v nej nič zaujímavé okrem toho, že sa podivne pozeráte na okuliare hlavnej predstaviteľky v tvare motýľa. Nasleduje telefonát s nekonečným príbehom nejakého Billyho, opäť len automatické rozprávanie určitého textu s monotónnym hlasom, ktorý svojou záhadou veľmi neupúta. Záver s čumením do nebies ma skoro rozosmial. Takéto filmy mohli mať zmysel tak pred 50 rokmi. ()

JohnCZ

Začátek mi připomněl Gilmorky, protože takovou kadenci náhodných slov jsem naposled slyšel při hádce Lorelai s Rory. A dobrých 15 minut netušil, o čem že to vlastně má být. Zajímavá stylizace mě ale upoutala hned v úvodu a posléze chytila i parádní atmosféra, která mě donutila zavzpomínat na staré sci-fi klasiky. The Vast of Night na to jde ale jinak. Není to žádný vysokorozpočťák, ale poctivě zrežírované indiečko téměř bez efektů, avšak s naprosto luxusními táhlými one-shot scénami, které jen podporují napětí a očekávání toho, co má přijít. Formálně v pořádku, byť jsem trochu zápasil se záměrně nepříliš dobrou kvalitou obrazu. Druhou a větší výtku bych směřoval ke scénáři, který jede hrozně na jistotu a v závěru nepřekvapí žádným velkým twistem. Je to jednoznačně škoda, protože takhle zůstalo "jen" u stylové, ale na delší dobu ne až tak zapamatovatelné jednohubky. ()

Abes

Povedená nízkorozpočtová konverzačka. Supr letní atmosféra, slušně vykreslené padesátky, sukně pod kolena, přitomný odér studené války, cigarety jako společenský standard, rakovina ne zcela uchopená tady pouhá sickness. První hodina by se dala sfouknout za pět minut a zpetně jako pětiminutovka opravdu působí. Na obrazovce se nic moc nestane, pravda, to důležité se ale děje před ní, a to s diváctvem, nejednou jsem si poposedl. Na poli takto profláklého žánru asi nelze přijít s něčím inovativním, Patterson to ví a jede v zažitém Vzorci, tohle 'zahnání do kouta' však přijímá a v maximální míře uplatňuje ve prospěch filmu. Stylizace Twilight zone musí za louží fungovat. Dojem Blízkých setkání taky neurazí. Chválím hudební doprovod, casting - tady pak především čtvrthodinové sólo Fay v ústředně, zakončené kilometrovým kamerovým přechodem do radioboudy, to bylo labůžo. Vast of Night nepřináší nic nového přesto svým sebejistým zpracováním a přesným uchopením podžánru, působí jako chladný vánek letní noci, a vánek je to vítaný, pokud jde o mandlovoký zas tak často nefouká. PS: Na přival slov jsem si musel chvíli zvykat, postavy melou pantem jako licitátoři, anglické titulky nejsou nic moc. ()

Johnny.ARN

Na začiatku som to chcel realne vypnúť. Je umenie sa ním prekúsať. Niekde od polky to začne byť mysteriózne a strašidelné. Potom to už ide celkom v pohode, vťahuje to do príbehu, zaujímate sa, čo sa bude diať a ako sa k tomu celému postavia hlavní hrdinovia. Rozuzlenie a samotný záver však prináša viac otázok ako odpovedí. Na jednej strane by bolo zaujímavé tento príbeh a svet rozvynúť, na strane druhej, takto si to uchováva svoje čaro a tajomno. O dvadsať rokov, keď si to pustí nejaký mľadas, polovici úkonov, čo tam robia nebude rozumieť. Pche, že ústredňa. 3 z 5 ()

PROCESOR

Začátek je strašná nuda. Prvních 20. minut si můžete v klidu přetočit, leda by vás zajímalo, co si myslí v padesátých letech o budoucnosti nějaká puberťačka se světákem co pracuje v rádiu a nahrávají to na magneták….A nuda pokračuje dááááál. No pak se to teda pomalinku rozjede. I jakáž takáž atmosféra se dostaví. Kdyby z toho udělali, ale rozhlasovou hru, tak by udělali líp. Nevím, jestli se chcete dívat na film co trvá hodinu a půl a zajímavých je asi tak 20. minut. ()

• Film se potýkal s obtížnou premiérou. 18 filmových festivalů odmítlo tento film, dokud v roce 2019 neproběhla premiéra na festivalu Slamdance. (MarLin)
  • Jméno rozhlasové stanice „WOTW“ je akronym ke jménu knihy „War of the Worlds“ od H.G. Wellse. (MarLin)