Císař a vrah

Fei Zhao

Jiping Zhao

Scénografie:

Juhua Tu

2) Po 2. zhliadnutí som si potvrdil plný počet (ľahko nadhodnotený - 4 1/2). Kaige Chen sa pozrel na príbeh prvého čínskeho cisára z inej stránky ako Yimou Zhang vo fantasy Hero. Tento film je čistokrvná historická dráma bez akéhokoľvek wire-fu. Čo sa týka akčných scén - na 163 min. ich tu nie je veľa, ale napriektomu, že v žiadnej z nich sa nekonajú nejaké prevratné bojové exhibície, sú nesmierne pôsobivé. Dominujú najmä opulentnosťou a najviac mi pripomínali majstrovskosť Akiru Kurosawu. Absolútne top scény sú najmä apokalyptické obrazy dobývania kráľovstva Zhao (kostol, deti). Príbeh má miestami slabšie miesta, ale famózne sú herecké výkony - spomeniem najmä trojlístok - Xuejian Liho, ktorý bravúrne zvláda všetky polohy neskoršieho prvého cisára Ying Zhenga (od majestátnosti až po scény neistoty), krásnu Gong Li, ktorá so svojským šarmom zvláda princeznú Zhao a Fengyi Zhanga, ktorý pôsobivo stvárnil ´´atentátnika´´ Jing Keho (od polohy vandráka až po samurajskú vznešenosť - vynikajúca je jeho osudová scéna s dievčinou či záverečná s atentátom). Chen Kaige nakrútil fascinujúci historický film, ktorý svojím štýlom nemusí vyhovovať každému, rovnako ako interpretáciou prvého čínskeho cisára ako posadnutého zjednocovateľa za každú cenu, ale v každom prípade si zaslúži pozornosť a odo mňa je to absolútny typ na ako pozerám pre väčšinu stále neznámy film.(8.4.2005)

Už první polovina opusu Chena Kaigeho obsahuje téměř všechny esence, z kterých je uhněten aktuální Yimouův biják Kletba zlatého květu, a přestože je výrazově střídmější a o hodinu delší, má co do rozmáchlosti a působivosti jasně navrch. Demonstrovat to lze na nádvoří císařského paláce. Tam, kde Yimou nahnal na žlutými květy zaplněnou plochu tisíce vojáků v blyštivích zbrojích a uspořádal přeplácanou a podivnou řež, Kaige si vystačí pro větší dojem s pár stovkami bojovníků a pustými prostorami bez karnevalových barviček. Méně je někdy více. To však neznamená, že Emperor and the Assassin není poctivé a velkolepé historické drama. Vystavět úchvatný tříhodinový epos o sjednocování Číny především na hereckých výkonech a s jediným větším fragmentem bitvy je obdivuhodné. 9/10(10.9.2007)

Děj je zasazen do stejné epochy (sklonku Období válčících států) jako novější Hrdina a zabývá se i stejnou ideologickou otázkou: Je ospravedlnitelné obětování části pro dobro celku, asimilace malých ve prospěch všech, když jen silná centrální vláda dokáže překonat věčné boje o nadvládu mezi jednotlivými státy a konečně nastolit mír? Ve srovnání s Imouovým eposem ale po všech stránkách pokulhává; co Hrdina řekne jedním gestem či slovem, na to zde padne mnoho vět a film trochu ztrácí spád. Kaige Chen je vizuální mág, což prokázal v Konkubíně i Svůdném Měsíci, zde je však, i přes od pohledu poměrně nákladnou výpravu, obrazově dost nevýrazný. E&A je orientován více realisticky, neobsahuje drátové triky a soubojů obecně je poskrovnu, sleduje spíš politické intriky probíhající u dvora a mezi státy, postrádá však náboj a eleganci špičkového Hrdiny. Velmi silné ***.(27.4.2008)

Tak toto bolo utrpenie. Ani nie tak z pohľadu príbehu, akcie či obsadenia, ale stopáž 163 minút zväčša komornej atmosféry otupí odhodlanie sebeväčšiemu fanúšikovi čínskych historických filmov. Z filmu by sa kľudne mohli spraviť dva diely, alebo vystrihať niektoré nudné pasáže, ktoré aj tak príbeh neposúvajú ďalej. Priam naopak robia ho ešte viac neprehľadným. Väčšinu filmu tvoria zákulisné machinácie, intrigy, konšpirácie a plánovanie, avšak nachádzajú sa tu aj bojové scény, pri ktorých si Kaige Chen nieje absolútne istý. Jeho neistota sa odzrkadlila nad naivnosťou, akým štýlom sú točené. Zaiste môžeme to zahliadnuť aj pár silných momentov, no aj tie postupom času otupia v nasledujúcich sterilných scénach. S veľkým sebazaprením som film dopozeral, no ani vyvrcholenie nestálo za to. Porovnanie s posledným cisárom je v tomto prípade dosť na mieste. Priemerný film, ktorý pre už spomínanú prehnanú stopáž a často nezaujímavý dej sa dá pozrieť, len pre zaujímavosť. Opätovné zhliadnutie však neprichádza v úvahu.(16.2.2011)

Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach!(1.7.2012)

• - Natáčení bojových scén probíhalo na náhorní plošině Bashab poblíž Vnitřního Mongolska. (Pavlínka9)