Císař a vrah

Fei Zhao

Jiping Zhao

Scénografie:

Juhua Tu

2) Po 2. zhliadnutí som si potvrdil plný počet (ľahko nadhodnotený - 4 1/2). Kaige Chen sa pozrel na príbeh prvého čínskeho cisára z inej stránky ako Yimou Zhang vo fantasy Hero. Tento film je čistokrvná historická dráma bez akéhokoľvek wire-fu. Čo sa týka akčných scén - na 163 min. ich tu nie je veľa, ale napriektomu, že v žiadnej z nich sa nekonajú nejaké prevratné bojové exhibície, sú nesmierne pôsobivé. Dominujú najmä opulentnosťou a najviac mi pripomínali majstrovskosť Akiru Kurosawu. Absolútne top scény sú najmä apokalyptické obrazy dobývania kráľovstva Zhao (kostol, deti). Príbeh má miestami slabšie miesta, ale famózne sú herecké výkony - spomeniem najmä trojlístok - Xuejian Liho, ktorý bravúrne zvláda všetky polohy neskoršieho prvého cisára Ying Zhenga (od majestátnosti až po scény neistoty), krásnu Gong Li, ktorá so svojským šarmom zvláda princeznú Zhao a Fengyi Zhanga, ktorý pôsobivo stvárnil ´´atentátnika´´ Jing Keho (od polohy vandráka až po samurajskú vznešenosť - vynikajúca je jeho osudová scéna s dievčinou či záverečná s atentátom). Chen Kaige nakrútil fascinujúci historický film, ktorý svojím štýlom nemusí vyhovovať každému, rovnako ako interpretáciou prvého čínskeho cisára ako posadnutého zjednocovateľa za každú cenu, ale v každom prípade si zaslúži pozornosť a odo mňa je to absolútny typ na ako pozerám pre väčšinu stále neznámy film.(8.4.2005)

Děj je zasazen do stejné epochy (sklonku Období válčících států) jako novější Hrdina a zabývá se i stejnou ideologickou otázkou: Je ospravedlnitelné obětování části pro dobro celku, asimilace malých ve prospěch všech, když jen silná centrální vláda dokáže překonat věčné boje o nadvládu mezi jednotlivými státy a konečně nastolit mír? Ve srovnání s Imouovým eposem ale po všech stránkách pokulhává; co Hrdina řekne jedním gestem či slovem, na to zde padne mnoho vět a film trochu ztrácí spád. Kaige Chen je vizuální mág, což prokázal v Konkubíně i Svůdném Měsíci, zde je však, i přes od pohledu poměrně nákladnou výpravu, obrazově dost nevýrazný. E&A je orientován více realisticky, neobsahuje drátové triky a soubojů obecně je poskrovnu, sleduje spíš politické intriky probíhající u dvora a mezi státy, postrádá však náboj a eleganci špičkového Hrdiny. Velmi silné ***.(27.4.2008)

Uf, sledování tohoto bijáku bych přirovnal k divokému zápasu s býkem, který se ne a ne vzdát; ten film se místy tak strašně táhnul, všechno tam bylo pomalé, od pohybů kamery po mluvení herců, bože! Celkovou bilanci nedohlédnu, ale trvalo mi několik dnů, než jsem to dokoukal do konce, musel jsem si dávat i několikadenní pauzy, vypil jsem u toho něco přes dvě láhve vína, a na konci jsem byl tak vyčerpaný a schvácený, že jsem příchod závěrečných titulků uvítal s úlevou zmoženého toreadora. Současně jsem žasnul nad tím, jak je to megalomanské, a přitom to na mě vůbec nezabíralo, všechny ty litry krve, velkolepé scény, hromady zabitých, včetně dětí... říkám si jen proč?! Bylo to jako sledovat něco s odstupem pod skleněným poklopem - jo, odstup, to je to správné slovo, ten film mě nedokázal vtáhnout a celou dobu tam byl odstup, jaký si udržujeme u někoho, koho nechceme pustit do své intimní zóny. Celé to navíc totálně zabil ten strašlivý český dabing, ve kterém to ČT2 odvysílala - místy jsem se bezděčně musel uchechtnout nad tou debilní intonací dabérů, která byla v naprostém nesouladu s chováním herců. Asijské filmy miluju, ale právě jen v původním znění, tady dabing nefunguje a celé to jen zprasí. Vidět tenhle film v kině v původním znění, asi by to bylo na 4*, ale v telce v děsivém dabingu je to na 3*, a to jsem ještě vrcholně shovívavej. Za takovéto filmy nedík. Mimochodem, Li Gong je kus, to se musí nechat. Mít tak taky takovou konkubínu, která by si kvůli vám dala i vypálit cejch do tváře... ach!(1.7.2012)

V roce 1987 zfilmoval Bernardo Bertolucci život posledního čínského císaře. O dvanáct let později ho následoval Chen Kaige svým příběhem prvního císaře čerstvě sjednocené Číny. Přednímu čínskému reřisérovi se tu vyvedla detailní historická freska a zároveň poutavý, obrazově bohatý "akční epos". Na filmu nezaujme jen opulentní inscenace, nýbrž i uchvacující herecké výkony: Li Xuejian září v roli vizemi posedlého Ying Zhenga, stejně tak přesvědčivě ztvárnila svoji roli konkubíny Zhao Gong Li.(3.4.2005)

Kaige Chen je filmový mág. Jeho filmy dokážu preniesť do dávnych časov s takou ľahkosťou až to vyráža dych. Formálna zložka týchto filmov postupne vťahuje do deja a postupne ukazuje nie len historický kontext ale obohacuje celú historickosť o ľudský aspekt. Hlavné postavy cisára, jeho milenky a nájomného vraha sú skvelo napísané a zahrané - hlavne výborná Gong Li. A rovnako to má množstvo silných scén - skoky detí z hradieb aby sa zachránili pred uväznením, príbeh nájomného vraha a mučiacich metód a tiež šialenstvo cisára. Chen predostiera silu národných dejín v čínskom kontexte a za pomoci množstva komparzistov a skutočných reálií. Pritom si udržuje tempo a dynamiku, akčné scény sú priehľadné a tie konverzačné zase obrazovo rozmanité. Možno nie tak dokonalé vo vyvrcholení ako jeho predchádzajúce filmy, ale rozhodne je to dielo, ktoré sa oplatí vidieť. Hlavne aj vďaka skvelej Zhaovej hudbe.(23.4.2016)

• Li Gong

• - Natáčení bojových scén probíhalo na náhorní plošině Bashab poblíž Vnitřního Mongolska. (Pavlínka9)