Havran

• Francie Le Corbeau (více)

Malé provinční městečko St. Robin žije poklidným tichým životem do té doby, než jeho obyvatelé začnou dostávat anonymní dopisy podepsané pisatelem Havran. Jedním z prvních adresátů je doktor Germain, který má poměr s manželkou svého kolegy a nelegálně se věnuje potratům. Když jeden z Germainových pacientů spáchá sebevraždu, městem začne prorůstat atmosféra podezírání, nervozity, vzájemného obviňování a strachu...
Druhý film slavného režiséra Henri-Georgese Clouzota HAVRAN (Le corbeau) byl mistrovským dílem, k němuž si Clouzot sám napsal scénář (ve spolupráci s Louisem Chavancem), přičemž vycházel ze skutečného případu ze dvacátých let ve městě Tulle. Příběh prostoupený atmosférou podezření a strachu, v němž vynikají nelichotivé portréty obyvatel maloměsta, kde se moudrost provokativně snoubí s cynismem a nepřímo se v něm útočí i na církev, byl velmi silný a pečlivě realizovaný. Na jeho výsledku se podíleli slavní herci té doby jako Pierre Fresnay nebo Micheline Francey, zaujala i Ginette Leclerc v roli lékařovy milenky, poctivou práci odvedli ale i umělci v menších úlohách.
Film se natáčel na jaře 1943, exteriéry byly pořízeny ve městě Montfort L'Amaury nedaleko Paříže, premiéru měl 28. září 1943. Zaznamenal značný ohlas a okamžitě byl napaden jako nemorální. Titul vyprodukovala společnost Continental Film, která pracovala pod německým dohledem a osobně německý ministr propagandy Goebbels podporoval jeho distribuci v zahraničí, ale překvapivě německá společnost Tobis odmítla uvést film v Německu právě pro jeho příliš temné vyznění. Zatímco za války se náhled na HAVRANA odehrával pouze v mezích halasné kritiky a odmítání, po osvobození byl přímo zakázán. Mimo jiné proto, že levicoví kritici v něm viděli odkazy na Hitlerův Mein Kampf, ale především s ohledem na vlastní nelichotivou nedávnou historii, kdy anonymy a strach dotvářely atmosféru v okupované Francii. (argenson)

Rozjimatel

[3,5*]     "People don't change. A decent man remains a decent man, and a..." "...whore remains a whore, eh?"     Tretí film, ktorý som od režiséra Henri-Georgesa Clouzota videl a zatiaľ ma ani jeden vyslovene nesklamal. Tuším sa začnem o jeho tvorbu viac zaujímať (aj keď nie je príliš rozsiahla). Tento v podstate psychologicky thriller so zaujímavou kriminálnou zápletkou je nakrútený veľmi zručne, a tak sa mu darí po celý čas udržiavať výborné napätie a tiež tajuplnosť príbehu. Má zaujímavé a rozmanité postavy, ktorých je inak celkom slušná kôpka, takže sa mi tu a tam stávalo, že sa mi niektoré mýlili. Za najsilnejšiu považujem scénu pohrebu (list na ceste!, útek Marie). ()

Deleatur

Výborný thriller se stupňující se paranoiou, že pomlouvačem, který rozsévá strach a nevraživost mezi obyvatele městečka, může být kdokoli a může se zaměřit na kohokoli. Trochu to ale srážela postava dr. Vorzeta, tu jízlivě komentující, tu hlubokomyslně filozofující. I když k tomu měl důvod a lze si představit, že by se takto někdo snažil odlehčit čím dál pochmurnější atmosféru. // 78% ()

Véronique

Prekvapeni radu prijemnych a pozitivnich ! K filmu me vlastne "prinutilo" psani me diplomove prace, ale jsem rada, ze k tomu doslo. Jinak bych asi tento skvost pochazejici z francouzske valecne kinematografie nepoznala. Detektivka, predchudce znameho "film noir", a jeste neco vic. V nelehke dobe nacisticke okupace H.G. Clouzot profituje z temer absolutni umelecke svobody (diky statutu produkcni spolecnosti La Continentale ktera film zastituje) a predstavi divakum syrovy pohled na francouzskou spolecnost te doby; bez servitku, bez slitovani ukazuje celou skalu postav a postavicek, kterym chybi jedno jedine - dobrota a laska k bliznimu. Clouzot nam je vykresluje spise v negativni podobe, kdy se pote, co se mesteckem siri epidemie anonymnich dopisu podepsanych mysterioznim "Le Corbeau", odkryvajici (ne)pravdive pomluvy na snad kazdeho z nich, jejich charaktery projevi v plne sile. Film, ktery se mel ve Treti risi promitat pod nazvem "Petite ville française comme les autres" (francouzske mestecko jako ostatni) vzbudil brzy nevoli; reziserovi bylo vycitano, ze se filmem snazi zavdecit nacistum, kdyz ukazuje Francii a jeji lid v tak horke a negativni podobe. Jeden z kritiku dokonce nevahal dilo prirovnat k Mein Kampf ... Nicmene, po samotnem shlednuti filmu jsem zajedno s povalecnou rehabilitaci filmu (pravo byt znovu promitan obdrzi v r. 1947). Navzdory absenci doprovodne hudby, dynamickeho strihu; ve zcela ordinernim a thrilleru nekonvenujici prostredi (skola, hospic, pokoj domu), s pro me do te doby neznamymi herci aj. musim filmu za jeho poutavost udelit to nejvyssi hodnoceni, protoze behem stopaze jsem se vubec nenudila. Prave naopak, s pribyvajicim casem jsem sice nebyla vice a vice vystrasena, jak to u podobnych filmu byva, ale natesena, JAK to vlastne dopadne, a KDO je onim Corbeau. 86% ()

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

Noir Film Festival 2015 startuje již 20. 8.!

11.08.2015