Voda, krev, rakije a zombie epidemie

• Chorvatsko Posljednji Srbin u Hrvatskoj (více)

Oproti počátku 21. století doznal celý svět zásadních změn. Vlivem globálního oteplování se voda stala dražší než ropa. Bohatství bohatých tedy plyne zejména z obchodu s vodou. Ten, kdo ovládá vodní zdroje, má i moc a neštítí se ničeho, aby zlikvidoval konkurenci. Klidně infikuje obyvatele státu, na jehož území se nachází dobrá voda (v tomto případě malého, ze světového hlediska zcela bezvýznamného Chorvatska) smrtícím zombie-virem! Chorvatsko, sedm let po bankrotu. Malá skupina bohatých je stále bohatší a chudí jsou den ode dne chudší. Záhřebský bonviván Mića patřící mezi chorvatskou smetánku se toho dne věnuje svému obvyklému dennímu programu. V červeném kabrioletu objíždí drahé restaurace, v luxusních obchodech upgraduje svou garderobu, navštěvuje masážní salony, pečuje o svůj zevnějšek a balí holky. Nejvíc se ale těší na návštěvu kina a další díl populární fantasy série o chrabré spasitelce chorvatského národa, kterou hraje jeho tajná láska Franka Anić. V té chvíli ještě netuší, že právě s ní bude záhy zachraňovat celé Chorvatsko před zombie epidemií. A Mićo není zdaleka jediný, kdo bude v následujících dnech překvapený vývojem událostí. Všemocná korporace ovládající světové zdroje vody brzy zjistí, že na Balkáně fungují poněkud jiná pravidla než ve zbytku světa... Voda, krev, rakije a zombie epidemie není jen další obyčejný zombie film. Je to zároveň akční a napínavá road-movie, řemeslně skvěle zvládnutá postapokalyptická science fiction, komedie plná svérázného balkánského humoru, ale především je to chorvatsko-srbský film, který se vysmívá všem balkánským nacionalismům... (Balkanfilm)

misstake

Správný film na léto. Zombies meet Emir Kusturica a dopadlo to tedy daleko lépe, než když si daly šouravé dostaveníčko s Jimem Jarmushem a chtěly nás unudit k smrti. Zběsilá zábavná jízda plná ztřeštěných nápadů a jugoslávského národnostního guláše. Ano, dobrodošli. ()

Renfield

Kdyby pro některé neplatilo, že "zombies are people too", mohla všechno mnohem dříve vyřešit obyčejná nelidsky lidská bomba. Je to až do vesmírných výšin dobře rozehrané, ale nedohrané. Zkrátka se namísto řádné apokalypsy zůstane u takového lehkého jugoslávského popichování, na pozadí pandemie. Hlavní postavy zprvu pocitově zajímavě vybrané mají však jen málo silnějších momentů a naprosto postrádají jakýkoliv vývoj. Samozřejmě krom zrození Novosrba, tam je vývoje až až. 50% ()

Telemachus

Často tomu docházel dech, ale až na samotný závěr se tomu dařily pravidelné resuscitace. Zombies jsou tu v podstatě čistě na pozadí nádherně nekorektního humoru o prakticky každé jugoslávské zemi včetně bonbónku v podobě napůl proměněného chorvatského nácka, který se na půl dne dezombifikuje, protože maminka byla Srbka :-D (Název "Poslední Srb v Chorvatsku" by asi přilákal i víc lidí, ale ne, český distributor stvořil krkolomnou sázku na jistotu. Je to až úsměvné.) ()

brasek

Toto ide mimo mňa. Je to taká hlúposť s miernou bolesťou šije a preto mi nevadí v tomto prípade mix žánru horor a komédia. ()

vinducha

O té řevnivosti mezi četniky a ustaši navíc okořeněné zombý nákazou , na kterou zde funguje jen jediný lék (možná) a tím je Serbum... ()

Miroslav.Zac

Slovanská vzájemnost je nesmyslem, což vám dokáže (nejen) tenhle film. Srbové a Chorvati jsou stejní jako my, nenávidí každého, všechny a sami sebe stejně, a zombie apokalypsa je pro ně jen dobrým důvodem, jak si beztrestně vyřídit účty. ()

Kaylar

Měla jsem takové tušení, že se mi film bude líbit, ale že tak hodně, to bylo překvapení. Žánr hororové komedie dokáže být záludný a ne vždy se potenciál podaří využít. Film se v nezanedbatelné míře zaobírá nacionalismem Chorvatů a Srbů, což však není žádný jeho "politický doplněk", ale neodmyslitelná součást samotné zápletky. Prostě je to zombie tématika zase z trochu jiného úhlu, osvěžující a okořeněná mnoha rázovitými postavami a scénami, které divákovi utkví v paměti, Zcela jistě se nejedná o žádný mainstream, nicméně své obdivovatele si tento film nepochybně najde. Já se k nim zařadím také. ()

zonglik

Filmu nemám co vytknout.. v kině nás velice mile překvapil kvalitou, jak filmu jako takového, tak neuvěřitelně čistou a dokonalou kamerou. ()