Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

pollstro

Velice diskutabilní téma a vůbec zpracování, kterého se Mel Gibson ujal a ačkoliv jsem ateista, tak i přes to se mě tento snímek dotknul a probudil ve mě hned několik emocí. The Passion of the Christ není zrovna snímek o tom, kde by se vyprávěl příběh o Ježíši Nazaretském, takže s obohacení vašich vědomostí rozhodně nečekejte. Stručněji řečeno se jedná o vcelku brutální vyobrazení jeho smrti a tady Gibson rozhodně neustupoval a opřel se do toho pořádně. Samozřejmě, že kouzlo tohoto filmu netkví v násilí, které je praktikováno na samotném Ježíši, i když je to vcelku věrohodně sestrojené, ale spíše se jedná o samotné téma a vůbec to, že se Gibson rozhodl natočit snímek na tak ošemetné téma a bezpochyby tento snímek vzbudil v mnoha lidech pohoršení. Audiovizuální stránka je úchvatná, o tom se nedá diskutovat a mnohé biblické odkazy, které jsou do filmu vloženy jsou opravdu úžasné, bohužel ale musíte o Bibli něco vědět, aby jste si tyto malé detaily daly společně s příběhem dohromady. Mnohdy je to bohužel velice utahané a sledovat neustále dokola zpomalené záběry pádu Ježíše není nikterak zábavné a ohromující. Scéna ukřižování je dle mého názoru nejsilnější částí celého snímku a zde jsem si uvědomil velkolepost tohoto snímku. The Passion of the Christ není rozhodně o příběhu, spíše nabízí vizuální podobu toho, jak celé ukřižování probíhalo, ale i přes to se jedná o zásadní snímek kinematografie, protože Mel Gibson dokázal něco neuvěřitelného a na tak diskutabilní téma vytvořil ještě více diskutabilní film a to je dle mého názoru to kouzlo celého filmu. ()

RipperTM

Myslím, že film byl zpracován geniálně, přestože sklidil velké množství kontroverzí. Prostě si na nic nehraje, ta opravdovost a brutalita na mě zapůsobila. Skvělá režie i výborně vybraný James Caviezel. ()

jungewolf

Mrazivě naturalistická, velice přesná rekonstrukce. Římský (tj. katolický) papež , svatý Jan Pavel II. po jeho zhlédnutí řekl : Takhle to bylo . Není třeba nic dodávat ... . Dávám 5 * a 96 % . ()

eMeMko

Pro mě osobně více než 12 let odhodlávání a ve výsledku drobné zklamání. Šokující a kontroverzní však tento snímek rozhodně je. Režijní stránka Mela Gibsona je prostě nekonvenční, naprosto odlišná od mainstreamu a samozřejmě taky ne pro každého. Film je, podobně jako ostatní tohoto režiséra, plný symboliky, extrémně reálného násilí, malého množství dialogů a to ještě (z důvodů autentičnosti) v jiných než anglickém jazyce. Zabavit však diváka na 2 hodiny není žádná legrace a zde se to úplně nepovedlo. Měl jsem co dělat, abych toto dílo dokoukal a to obvykle tento problém nemám. Finální hodnocení: jako filmový experiment zhlédnutí neuškodí, nicméně pokud hledáte ideální film na večer při sklence vína, sáhněte jinam. ()

AndrewNewman

Nedokážem Umučenie Krista hodnotiť ako iný bežný film, pretože to on ani nie je. Ako kresťan to považujem za dokument, ktorý všetkým vykreslil ako to v skutočnosti bolo a čo musel Ježiš prežiť aby sme tu dnes my mohli byť. Škoda, že mnohí v to neveria a majú vlastnú teóriu, alebo si z neho robia srandu, čo nikdy nepochopim a vždy budem tým pohrdať. Ďakujem ti Mel, týmto si si ma získal najviac. ()

W.Goldfinch

Krásná kamera a hudba, jak je u Gibsona zvykem. V tomhle případě je to ale jediná zajímavá věc. Herci jsou tu vlastně loutky bez života. Celý film je tak přestylizovaný, že na mě neměl žádný emoční dopad. ()

Mikecat

Najlepšie podanie aké kedy bolo vytvorené Veľkonočného mučenia a zabitia Spasiteľa vychádzajúce z najpravdepodobnejších známych faktov.  Pre niektorých sklamanie iba originálny jazyk vtedajšiej židovskej oblasti ktorý ale zväčšuje autenticitu príbehu. ws ()

Skrivan

Pašijový příběh je zkrátka surový a hluboký. A to se obojí podařilo přenést i do tohoto filmu, i pomocí různých symbolů. Přesto scéna bičování byla bohužel jen samoúčelně brutální a některé nebiblické scény byly podle mě zkrátka navíc. Ježíšových pádů pod křížem bylo nepočítaně a některé z nich byly spíš komické držkopády. Líbí se mi, že, ač to má v názvu, není tento film jen o utrpení - příkladem budiž závěrečná scéna, která do toho všeho vnáší naději (i když díra v ruce je podle mě až trochu moc teatrální). Celkově vzato myslím, že tento film má i přes pár svých much (křesťanskému) publiku co nabídnout. ()

hrumsrt

Ačkoli nejsem věřící ve smyslu víru v Ježíška Kristů, tak již od útlého věku, kdy jsme poprvé uslyšel příběh, toho jenž jiní nazývají spasitelem, mě nepřestával jeho osud překvapovat a toužil jsem vidět to na velkém plátně.. Že je Mel Gibson skvělý herec, kterého mám nejradši v takové akčně komediální póze, asi nikoho nepřekvapí, ale on je i vynikající režisér. Umučení Krista je jeho třetí film, kdy sedí za kamerou, ale taky první v němž nemá nějakou, ba hlavní, roli.. Film se drží veškerých známých faktů, které sebou příběh nese, do Jidášova zrazení, trnité koruny atd. Ovšem než aby šlo o nějakou velkolepou oslavu okamžiku, ke kterému se každý rok křesťanská společnost třeba jen Velikonočními svátky vrací, jde především o "umučení". A James Caviezel, který tu jinak nemá kromě smutných ztrhaných očí moc co hrát, je tady skoro ty dvě hodiny všelijak trápen. Film si více než v nějakém příběhu libuje v násilí a brutalitě, až se můžete ptát, zda to už nestačí, zda to už není moc. Ovšem taková je i Bible, plná utrpení, zla a násilí, které nebere konce. Tvůrci si drží od celého děje až chirurgický odstup a o nějaké emoce na plátně takřka nejde zavadit, což jen podporuje nehumánnost všech činů.. I když se některé další postavy divákovy představí, tak pořád jde jen o takové figurky v pozadí, které jinak nemají větší význam.. Neskutečně opulentní podívaná, která sice zvedá lidi ze židle, ale to že nakonec dokáže médium bouřit diváky a vařit emoce je ta nejlepší vizitka.. Co je trestem za vraždu syna božího? Věčné zatracení v životě jiných smrtelníků, kteří si týden co týden ukrajují ze svých chvil poctou, tomu jehož jste ze světa sprovodili.. Stačí vědět, že něco takového existuje, ale šance, že bych si tuhle sadomasochystickou seanci ještě zopakoval, není největší. 70% ()

casyy

K samotnému zpracování filmu se vyjadřovat nebudu, na to je tady dost jiných a hlavně pestrých komentařú. Ale co zde musím říci, je, že se mě příběh prezentovaný v tomto filmu hluboce dotkl a zasáhl. A stále, již pěkných pár hodin z kina, o něm přemýšlím. Tento filmový počin se mi dostal totálně pod kůži, ať už jsou pro to mé důvody jakékoliv. ()

nash

Po tom, co jsem četl vesměs lehce negativní recenze na Umučení Krista, jsem velmi příjemně překvapen. Ať si říká kdo chce co chce, Gibson se stává velkým režisérem, ne-li přímo umělcem. Vizuálně dokonalý snímek, kterému na působivosti přidává skvělá hudba a také dialogy v aramejštině a latině. Každý kritizuje, že herci nemusí hrát, že nejsou propracované postavy atd. , ale účel tohohle filmu je přece úplně někde jinde. Každý kdo má srdce, musí vyjít s kina úplně ochromen. Jo jasně, chápu že to není ve všech směrech dokonalý film, ale jako celek přece funguje skvěle. ()

bobor

Velmi sa mi tento film nepacil kvoli pribehu. Nebolo tam skoro nic o tom ako zil pred tym nez ho chytili. Len polovicka filmu bola o tom ako niesom svoj kriza ako ho bili. Gibson to mohol spravit aj lepsie. ()

Skeevee

Dve hodiny totalne o nicem. Uz jenom fakt, ze jsem se na ty dve divala pres 3 hodiny, protoze jsem to nemohla rozdejchat na jeden zatah - cti, unudila bych se k smrti; o necem vypovidaji... BTW kdyby ty kaluze krve byly doopravdy jeho, asi by to tak dobre nerozdejchal =))) ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)