Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

jopal

TheMaker, opat musim s tebou suhlasit. To bol masaker! Film, ktory sa mi hlboko vryl pod kozu a to sa radim medzi ateistov... Brutalne a realisticky natoceny film, o cloveku, ktory to podla mna s tou laskou prehanal. Ale preco nie? ()

KillMe

Pro mne je to nejhorší interpretace příběhu Ježíše Krista. Naprosto plytký a kýčovitý snímek, který o víře či Kristu samém neřekne absolutně nic. Pokus o naturální autenticitu přerůstá v nesmyslnou "přehlídku masa", a působí opravdu jako výplod radikálního fanatika. Příliš omezené a primitivní na to, jak velké téma je nám servírováno. ()

lisma

Velice těžko hodnotitelný film spadající patrně do škatulky 1) ano, líbí se mi nebo 2) ne, je to naprostá špína a zaslouží si být zatracen. Zde je navíc celá situace zásadně ovlivněna jednak přesvědčením respektivě vírou diváka v daný druh náboženství a dále jeho vztahem k Ježíši jako historické postavě. Velká míra explicitního utrpení je dalším liminujím faktorem oblíbenosti. ()

Ilus

Všichni tu mluví o "zbytečné brutalitě", ale pochybuji o tom, že by se bez ní na film podívalo tolik lidí a vzbudil takovou veřenou diskusi. Žádný jiný film s touto tématikou toho zatím totiž nedosáhl, brutalita zde je tedy naprosto účelná. ()

Dana1926

Nejznámější příběh světa o Ježíši Nazaretském, který zemřel na kříži. Mel Gibson geniálním způsobem převedl na plátno posledních 12 hodin Kristova života dokonce v původním jazyce, což velice ocenuji. Poutavá hudba, dokonalé vizuální efekty, dialogy střih a kamera. Užasně vyjádřené postavy Jidáše, Marie a Dábla. James Caviezel svou roli nehraje, ale žije až bych mu věřila, že on je opravdu syn Boží. Dechberoucí scéna ukřižování, nesení kříže tohle je jistě jeden z nejzásadnějších filmů novodobé historie a jeden z nějlepších co jsem kdy viděla. ()

MFJD

Prorok Izaiáš už v r. 700 p.n.l zvestoval toto proroctvo o Mesiášovi, plné bolesti, utrpenia a brutality. Všetko sa vyplnilo a pritom veľa ľudí stále pochybuje. Nevedomosť je satanove najvyššie víťazstvo. Izaiáš 53 1- Kto uveril našej zves­ti a na kom sa zjavil zásah Hos­podinov? Vy­rás­tol pred nami ako výhonok a ako koreň z vy­pra­hnutej zeme. Ne­mal po­stavu ani dôs­toj­nosť, aby sme ho ob­divovali, ani výzor, aby sme po ňom túžili. Opo­vr­hnutý bol a opus­tený ľuďmi, muž boles­tí, ktorý po­znal choroby, ako nie­kto, pred kým si ľudia skrývajú tvár, opo­vr­hnutý bol, a ne­vážili sme si ho. Ale on niesol naše choroby, vzal na seba naše boles­ti. My sme sa naz­dali, že je za­sia­hnutý, Bohom bitý a strápený. Ale on bol pre­bod­nutý pre naše prie­stup­ky, zmučený pre naše ne­právos­ti. On znášal trest za náš po­koj, jeho jaz­vami sa nám do­stalo uzdravenia. My všet­ci sme blúdili ako ov­ce, všet­ci sme chodili vlast­nou ces­tou. Hos­podin spôsobil, aby ho za­siah­la ne­právosť všet­kých nás. Strápený po­kor­ne tr­pel, a ne­ot­voril ús­ta ako baránok vedený na za­bitie, a ne­ot­voril ús­ta ako ov­ca, ktorá umĺk­ne pred svojimi strihačmi. Väzením a súdom bol od­stránený, ale kto sa stará o jeho údel? Lebo bol vy­ťatý z krajiny živých, pre vinu svoj­ho ľudu bol zbitý. Dali mu hrob s bez­božník­mi a so zločin­cami, keď zo­mrel, hoci ne­spáchal násilie a nebolo ľs­ti v jeho ús­tach. Ale Hos­podinovi sa za­páčilo raniť ho chorobou. Ak položil život ako obeť za vinu, mal by vidieť po­tom­stvo a dlho žiť, skr­ze neho podariť sa má, čo chce Hos­podin. Pre námahu svoj­ho života uzrie svet­lo. Svojím po­znaním môj spravod­livý sluha dá spravod­livosť mnohým a ich ne­právos­ti sám vez­me na seba.Pre­to mu dám podiel s veľkými a s moc­nými sa bude deliť o korisť, pre­tože obetoval svoj život na sm­rť a počítaný bol s prie­stup­ník­mi, hoci on zniesol hriechy mnohých a za­stúpil prie­stup­níkov. Priznám sa že až po videní tohto filmu som precitol a mal som pocit ako keby ma niečo osvietilo a ja som zrazu pochopil o čom všetkom to vlastne je. Nepripadal som si predtým ako pevne veriaci aj keď som chodil a počúval tie rozprávky stále dokola každý rok a nič nové mi to nedávalo. Prišlo mi to normálne že niekoho zabili a pribyli na kríž a teraz robia z toho niečo úžasného. Nikdy by ma nenapadlo že tomu nerozumiem, čo majú potom povedať tí čo vôbec o ňom nevedia. Bude to chyba podania človeku pravdu rovno pred nos, nech si čuchne ako to fakt je. Nikdy som nemal pocit milovať Boha viac ako seba, alebo svoje chuťe. Veď mi nič v živote nechýbalo, mohol som si robiť čo som chcel voči nikomu som nemal povinnosť sa mu za moje skutky ospravedlnovať alebo ich vysvetlovať. Mal som všetko v p..! Kašlal som na všetko, všetko šlo bokom okrem môjho pohodlia, lenivosť, smilstvo, lakomstvo, pýcha, hnev, závisť boli mojimi každodennými priaťelmi v priebehu niekoľko rokov. Boh pre mňa neexistoval, prišiel diabol a vnúkol mi myšlienku byť lepší ako on. Nastala doba pochmúrna, sex, drogy a zásť boli priroity, ktoré mali spasiť moju dušu. Bolo mi to jedno ako skončím, mal som bujaré a rýchle obdobie aj vo vzťahoch. No zrazu sa mi to všetko začalo vracať. Začal som prichádzať o blízkych, o to čo som doteraz miloval alebo si myslel že milujem. Zrazu ma zarazil fakt prečo sa to všetko deje, veď som bol tak spokojný a mal všetkého čo len chcel a nepotreboval preto ani prstom pohnúť. Dostal som facku a padol na dno, bolo to na pol roka v maturitnom ročníku. Hrozilo že ma vyhodia zo školy, prepadol som na plnej čiare aj pred frajerkou aj s rodičmy. Bolo to najhoršie obdobie, keď sa na to tak pozerám spätne. Práve v tej dobe prichádzal do kín nový Gibsonov film, nevenoval som tomu až takú pozornosť, veď čo už môže byť na ukrižovaní také zaujimavé. Mali sme hodinu a profka zohnala pašovanú verziu na VHSke, ktorú nám premietala cez tri hodiny. Obraz a zvuk mizéria, bolo očividné že šlo o internetovú frašku natáčanú z kina, ale to v tej chvíľi nebolo podstatné. Podstatné bola tá sila a pocit ktorý sa ma zmocnil cez obrazovku a video pri tridsiatich spoložiakoch, som sa neudržal a začal pomali srkať. Slzy na kraji, bolesť na hruďi, niečo neopakovateľného čo sa to dialo. Poznal som Boha a všetko okolo toho čo mi jeba.i do hlavy od detstva, ale nič mi to nedalo ale zrazu stačili necelé tri hodiny a ja som pochopil. Vtedy sa mi otvorilo srdce a pochopil som čo pre mňa Ježiš a nie len pre mňa, obetoval, obetoval z lásky. Pochopil som konečne, že bojoval s diablom, nie s človekom o postavenie, moc a slávu. Nesmierne som sa hambil za svoj doterajší život, aký som bol len sprostý, že som to nevidel, to že mi Lucifer zalepil oči a ťahal ma za guľe po celý ten čas. Mrzelo ma to, ale odvtedy sa to všetko obrátilo a možem smelo povedať že ma to zmenilo že Ježiš zmenil môj život a to som v neho neveril ale on veril vo mňa a za to mu zo srdca ďakujem, že na mňa nezanevrel. Tento film mi ukázal pravdu, je to veľkolepé dielo, ktoré ukazuje pravdu vo všetkej svojej kráse a brutalite. Dnes dostávame na tanier všetko skoro pod nos a nevidíme čo do seba pcháme, otvorme oči aby sme sa toho všetko raz neprejedli. Film ktorý je vo všetkom autentický. Či spôsobe podania brutality (v tej dobe to nebolo tak), či v podaní jazyka. Pretože neboli moje zaujímavosti k tomuto filmu viackrát nepridané, dávam ich aspoň do podvedomia takto. Neviem či to bolo účelne či dáko inak. Osobne mi to je ukradnuté. Symbolizmus : 1. Obraz Satana s dieťaťom pri bičovaní - Ide o anti-obraz božej matky (Madony) s Ježiškom na rukách. Dieťa predstavuje budúce prenasledovanie Cirkvi a Ježišových vstúpencov (ranných kresťanov). Dieťa je škaredé čo je protipól krásy. Dieťa hladká tvár Satana lebo zlo je úchylne. Hladkanie symbolizuje lásku ku zlu( podobne ako keď dieťa hladká matku z lásky), ale zvrátením spôsobom. Obraz je vsunútý pri bičovaní Ježiša, keď je jeho telo zraňované (prenasledované). Mel Gibson poukazuje Satanov budúci plán prenasledovania Cirkvi tvárou tvár k obeti Pána. 2. Obraz Satanovho hada v Getsemanskej záhrade - Gn 3,15 Nepriateľstvo ustanovujem medzi tebou a ženou, medzi tvojím potomstvom a jej potomstvom, ono ti rozšliape hlavu a ty mu zraníš pätu." 3.Obraz Ježiša padajúceho cez most, stretávajúci sa s Judášom - Judáš zaprel Ježiša v záhrade, symbolizuje každého z Nás ktorý sa stretne s pravdou a popiera to. A nemôže od nej utiecť. Mel Gibson ukazuje že pred pravdou nemôžme utiecť, že ona si Nás vždy nájde. 4. Obraz bielej holobice pred súdom - symbolizuje vzťah Syna (človeka) a Otca 5. Mária Magdaléna si pri utieraní ježišovej krvi po bičovaní spomína - Jn 8, 3-8 Tu zákonníci a farizeji priviedli ženu, pristihnutú pri cudzoložstve, postavili ju do prostriedku a povedali Mu: Majstre, túto ženu pristihli, keď cudzoložila, a Mojžiš (nám) v zákone prikázal takéto ukameňovať; čo povieš Ty? Ale to povedali, aby Ho pokúšali a mohli obžalovať. Ježiš sa zohol a prstom písal po zemi. Keď sa však neprestávali spytovať, vzpriamil sa a riekol im: Kto je z vás bez hriechu, nech prvý hodí po nej kameňom. A zase sa zohol a písal po zemi. Mel Gibson túto udalosť zakombinoval bez slov, vizuálne. 6. Obraz Satana pohybujúce sa davom - Keď Ježiš berie na seba kríž a začne ho niesť mestom, tak vidieť ako Satan ho spoza davu následuje. Jediný kto ho vidí je Panna Mária, iba ona sa mu môže pozrieť do oči. Lebo aj ona má podiel na jeho porážke. 7. Satan sa pýta Ježiša v Getsemanskej záhrade - ,,Kto si? Kto je tvôj otec? Satan si nie je istý či je Ježiš naozaj boží syn. Keby si bol istý, dal by Ježiša skôr zabiť ako by mal docieliť jeho ubetovaniu. Príklad : Vnukol Herodesovi - Mt 2, 16-20 Keď Herodes zbadal, že ho mudrci oklamali, veľmi sa rozhneval a dal povraždiť v Betleheme a na jeho okolí všetkých chlapcov od dvoch rokov nadol, podľa času, ktorý zvedel od mudrcov. Vtedy sa splnilo, čo povedal prorok Jeremiáš: „V Ráme bolo počuť hlas, nárek a veľké kvílenie: Ráchel oplakáva svoje deti a odmieta útechu, lebo ich niet.“ Po Herodesovej smrti sa Pánov anjel zjavil vo sne Jozefovi v Egypte a povedal mu: „Vstaň, vezmi so sebou dieťa i jeho matku a choď do izraelskej krajiny. Tí, čo striehli na život dieťaťa, už pomreli.“ 8. Pri scéne kde si Pilát Pontský umýva ruky nad ježišovou nevinnou je vidieť ako veľkňaz Kaifáš a všetci Židia ukazujú na Ježiša a kričia (scéna je bez titulkov) - Mt 27, 24-25 Keď Pilát videl, že nič nedosiahne, ba že pobúrenie ešte vzrastá, vzal vodu, umyl si pred zástupom ruky a vyhlásil: „Ja nemám vinu na krvi tohto človeka. To je vaša vec!“ A všetok ľud odpovedal: „Jeho krv na nás a na naše deti!“ Mel Gibson nemal v pláne film vôbec prekladáť, či titulkovať a však toto je jediná scéna ktorá je v originály bez tiulok aby film nespôsobil náboženské nepokoje a nevyvolal antisemitizmus. Za ktorý ho židovská obec aj tak odsúdila. Tak o čom to je! Tento film má skrytý význam a je ťažký na pochopenie či veriaceho, či neveriaceho človeka. Mel si dal tú namáhu a vytvoril dielo ktoré nemá obdoby medzi filmami zachytávajúce umučenie Krista ako práve tento film. () (méně) (více)

kacer4

Tak kruté zaobchádzanie s človekom som ešte asi nevidel. Nerozhodí ma hoci čo, ale po tomto filme som bol riadne rozcítený. Caviezel sa do role úplne vložil. Výborné masky, réžia, herci. Film donúti ateistu pozrieť si o živote Krista viac. Podľa mňa sa ťažko hodnotí tento film hviezdičkami, niekto v ňom vidí viac, iný menej. Vo mne, ako v neveriacom, zanechal silnú stopu. Dal by som päť hviezdičiek, ale Gibson príliš priamo obviňujem zo smrti Ježiša židov. Mohlo to byť trochu neurčitejšie. ()

MartinReno

Niesom síce po kresťansky veriaci,ale tento silný príbeh Gibson velmi emotívne rozkmital a dal dovod k zamysleniu.Po tomto filme je Ježiš spolu s Terminátorom , Rambom a Dalailamom mojim najoblúbenejším hrdinom :-).O to viac,že existoval a naozaj zmenil svet...i keď plameň jeho posolstva sa zjavne vekmi zdeformoval a dohasína. ()

Facik.

Pro nás, fanaticky věřící, co máme bibli přelouskanou skrz na skrz http://files.prodarky.webnode.cz/200000003-5df5361266/bible-s-placatkou.jpg byl tento film velmi očekáván. No film, spíše mi to příde jako hraný dokument kde hlavním motivem je stříkání, cákání nebo chlístání krve. Určitě se našlo mnoho lidí, kteří u těchto scén s nadšením užírali popcorn a uchlastávali coca colu, já mezi ně nepatřím. Film mi přišel poněkud nudný, než donesl Ježíš kříž na určené místo trvalo na můj vkus opravdu dlouho. Po 127 minutách plných čekání na konec filmu, jsme se s Ježíšem konečně dočkali a naše utrpení skončilo. HURÁ! ()

kolly13

Kdo by řekl, že se dá využít zápal náboženského fanatika k tam dobrém filmu. Gibsen, jakožto sám extra herec, má v sobě i režisérský um a ne úplně běžnou zálibu v mučení. Ať tak či tak, film je to jedinečný a divák trpí s Kristem skoro fyzicky. ()

Magi90

Ačkoliv jsem tento film viděla, nevím jak přesně ohodnotit..Více se mi líbila ta starší verze (Jesus of Nazareth) z roku 1977. Na mě je tohle moc krvavé, drsné a bolestivé. Zřejmě tak nějak to v té době bylo.. Klobouk dolů hlavnímu herci. Můžu říct, že mě to dost zasáhlo a už to nechci vidět. ()

Tristesse

Krvavý bezobsažný film. Zaujala mě pouze kamera a nápad použít ve filmu aramejštinu. Poslední pokušení Krista je zcela jiná liga... ()

fafejt001

JÁ JSEM MÍSTY TRPĚL , A TO JSEM SE NA TO JEN DÍVAL . ALE ON TO MUSEL PROŽÍT ! ! ! STRAŠNÉÉÉÉÉ !!!! MUSÍM UZNAT , ŽE SE TO MELOVI POVEDLO . Výborný James , výborná režie i hudba a dialekt ve filmu . Osloví jak ateisty , tak věřící . Mel je prostě geniální . Takže plný počet * * * * * ! ()

Dino13

Chybí expoziční část, film začíná v kolizi - což posouvá celý dramaturgický oblouk, jehož funkčnost tak pochopitelně mizí. Těžko odhadnout, kde je krizový lom oblouku - bez expozice je to prostě celé posunuté, film nemá absolutně žádný úvod. Na brutalitě Gibson rozhodně nešetří, pokud to tak bylo, není důvod to neukázat, ale dle mého názoru divák nedokáže onu brutalitu zcela využít v prožitku během filmu, což je kámen úrazu. 67% ()

Merenre

I jakožto zatvrzelý pohan musím říct, že tenhle film se mi líbil a nebylo to ani tak škodolibou radostí nad cizím utrpením, ale spíš opravdu pěkným technickým zpracování, autentičností (za kterou film vděčí i latině a aramejštině), atmosférou a dalším pozitivům. ()

LencaN

Nejsem věřící, nemám o tom takový přehled, takže nedokážu ocenit, jak moc to kopíruje skutečné výjevy z Bible a co je přidáno filmaři pro větší dramatičnost. Každopádně to bylo silné, citové, mělo to charisma a nádech důležitosti toho, co Ježíš dělal. Je to div, když ten film byl tak surový a krvavý, ale ani mi to nepřišlo jako 127 minut. Možná to bylo tím, že jsem nevnímala čas, což u filmu beru jako největší plus. Když jsem si zpětně četla o Křížové cestě, o těch zastávkách, tak je vidět, že se filmaři snažili držet předlohy. Začátek v mlze a tmě byl trochu mystický, až skoro jak z nějaké škaredé pasáže pohádky. Ale co Ježíše dopadli, jelo to z kopce a to myslím v dobrém smyslu. Divák je vtažen do děje, jednak proto jak je to reálně natočené (všechna ta krev, rány, okolí, drsné praktiky Římanů...mimochodem ti byli na zabití, arogantní, sebestřední machírci) a jednak proto jak jsou všichni herci úžasní. I jako pro ateistku to byl pro mě silný zážitek, Gibsonovi a celému štábu posílám poklonu a hodnotím plným počtem. ()

Scaevola

Vypjatě katolické a ani zdaleka tak krvavé, jak jsem podle novinových recenzí a pokřiků očekával. Proti obojímu nic nenám, nesnadněji jsem však přecházel vkrádající se nudu (přeci jen ten příběh už známe) a předlouhé, nic nepřinášející scény s určením naplnit titul snímku. Na druhou stranu tleskám jazykovému provedení, jež je z mého úhlu pohledu to nejzajímavější na celém Gibsonově počinu. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)