Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

Finarfin

Myslím, že tento film má pravou hodnotu především pro hluboce věřící lidi, jako je jeho režisér Mel Gibson. Řekl bych, že se jedná o až nadreálné ztvárnění, úmyslně jsou scény podány možná ještě brutálněji než by to bylo ve skutečnosti možné, aby se tak dosáhlo cíle, co nejvíc zapůsobit na lidskou psychiku. Mně se docela dost líbilo ztvárnění Satana. Jinak jsem od filmu očekával, alespoň o trochu víc děje a mytologických souvislostí z Bible, takto to podle mého vyzní dost účelově. Dávám průměr. ()

Cecilka odpad!

Kdyby měl každej tolik litrů krve, jako je z jednoho člověka v tomhle filmu, kdy by byly dneska krevní banky!!! ()

Badel

Velmi dobře natočené, pravděpodobně velice realistické. Ale příliš zaměřené na to, aby dostálo názvu filmu, což je problém, pokud chce člověk vidět příběhový film a ne dokument o starověké tortuře. ()

KOZEL84

Musím říct že po vícero zhlednutích je už to bičování,kopání,bití a padání dost nudné a prakticky nic jiného se celý film neděje a nechává to naprosto chladným.Dábel(ka) teda ale fakt neměl chybu.Jo a ještě něco: TAKHLE TO TEDA URČITĚ NEBYLO!!!! ()

Money_too

Když už zobrazení největší lži v dějinách lidstva - náboženství - tak aspoň takovýmhle stylem...! Good job Mel Gibson... ()

Socom

Reálne a veľmi brutálne podanie posledných hodín Ježišovho života na aké nie sme zvyknutí.Výborne spracovaný kúsok, Mel Gibson ukázal,že nieje len skvelý herec ale aj režisér.10/10 ()

theSaint

Několikrát jsem musel odvrátit zrak a zavřít oči. Snímek má dvě hodiny, ale mně to přišlo jako třicet minut, neskutečně rychle mi utekl. Ať si každý říká kdo chce co chce, ale...KAMERA, režie a herecké výkony jsou naprosto špičkové, rozhodně jeden z nejlépe natočených filmů, jaké jsem kdy viděl. Gibson dokazuje, že umí. Je to brutální, ale brutalita nehraje hlavní roli. Detailní ukázka trýznění je šokující, ale pravdou je, že šokující to zcela jistě bylo i ve skutečnosti. Brutalita není podle mého pohledu prvoplánová, jen věrně zprostředkovaná. Osobně si myslím, že toho mohlo být méně, ale přece jen, jmenuje se to "Umučení Krista" a Gibson dostál svému názvu doslova. Flashbacky jeho matky, dívající se na svého syna, který je tak hrozně mučen, jsou silné. Je spousta momentů, které převyšují ono násilí. Nelze jinak, po řemeslné stránce, jasná záležitost. ()

jane1106

Kéž by se celý film odehrával v duchu, jaký byl nastolen v zahradě Getsemanské. Její noční sekvence má zcela skvostnou pohlcující atmosféru, díky hudbě, kameře, Satanově zosobnění a hlavně užití autentických jazyků. Pak už to ale taková sláva není. Nevadilo by mi utápění v krvi, ale ten kolovrátek patosu utrpení a ženského štkaní se dost zajídá. Chtělo by se poznamenat, že jde zkrátka o podívanou jen na efekt, jenže to by to s blížícím se koncem nesmělo tak strašně sklouzávat ke kýči. ()

Mr. Sandman

Zaměření na naturální stránku celé události je přílliš klopýtavě propojeno s jejím historickým kontextem, avšak jako celek je film přesto velmi působivý. ()

Wardan

Velice rozporuplné pocity z velice rozporuplného filmu. Najednu stranu velice dobrý vizuál, hudba a herci a moc se mi líbí že je to natočené v aramejštině, hebrejštině a dalších dobových jazycích. Ale jsem jaksi znechucen zobrazovaným násilím. Ne že bych si neužíval kvalitní gore, ale tady mi příjde dost zbytečné a nevkusné. Navíc musím vytknou jistou nudnost a prázdnotu celého filmu, který oněch 127 minut nedokázal udržet moji pozornost. Celkem škoda, čekal jsem mnohem víc. ()

Bozvav

Velmi rozporuplné dílo. Za mne zbytečně krvavé. Ne, že by to asi nebylo až tak mimo realitu, ale v tomto případě díky maniakálnímu trvání na detailu a dobové věrohodnosti tvůrcům ušlo to podstatné sdělení poselství, které s sebou ukřižování krista nese. Po shlédnutí těchto jatek, totiž na jazyku nezůstane nic, než nepříjemná pachuť a rozhodně ne touha se nad něčím zamyslet. ()

bozka10

Velmi jednoducho nadstavil Mel zrkadlo narodu,ktorí vidal svojho boha na smrť.Drsné okno do krutej,arogantnej a úbohej duše najzakernejsiemu a najkrutejsiemu živočíšneho druhu na planéte.Hotovo. ()

Hogo Fogo odpad!

Priblblý film, nezmyselna samoucelna brutalita a nasilie bez nejakej myslienky. Je smutne ak niekto vidi v tomto zaklad krestanstva. ()

Gumby

Jako doslovná ilustrace kousku Novýho zákona, fajn - pro křesťany, budiž. Jako film pro věřící i nevěřící nekřesťany - kýč, zbytečnost a trapnost. ()

Akana

Určitě to není nuda ani o ničem. Film dokáže strhnout, jsou tu velmi sugestivní scény a záběry. Souhlasím s tím, že té brutality se mohlo ubrat, ale ne zase moc, syrovost a naturalismus beru v tomhle případě jako klad. Ale jako přesvědčený ateista mám s tímhle filmem jiný problém (i když z výše uvedených důvodů ho nemůžu a nechci odmávnout jako jiné biblické agitky). Napadá mě asi trochu nečekané srovnání: Takový Křižník Potěmkin je bez diskuse milník v dějinách kinematografie. A přece to je zároveň ryzí komunistická propaganda. Podobně Umučení Krista pro mě představuje vyjímečně zdařilé filmové dílo, ale ideově mi jde proti srsti. A jelikož tyhle dva pohledy nedokážu úplně oddělit, i moje hodnocení není jednoznačné. ()

Heavyman

Jak pravil klasik.."Jsem ateista...díky bohu"!! Ježíš ve filmu mně zaujal a opravdu skvěle natočeno a to nejsem ani obdivovatel Mela Gibsona. Mělo to svoje kouzlo a věřící z toho museli bejt úplně odvařený na obě strany. ()

merigieren odpad!

Před 5 lety jsem koukal na nějaký hloupý film o kristu, po 25 minutách jsem znechuceně odešel, bratr vydržel o 10 minut déle (má můj obdiv). Dnes jsem si pustil film a po nějaké době mi neuronová síť v mozku vyhodila jistou podobnost (výroba stolu) s mým neoblíbeným filmem. Tipněte si, jak dlouho jsem vydržel, přesně po 25 minutách 46 vteřinách jsem to přerušil a šel jíst. Skutečně jsem mněl snahu to dokoukat, ale po dalších 10 minutách utrpení přišlo na řadu prošení boha o slitování. Bože jak já se snažil, ale tohle je nad moje síly. Neskutečná (nekonečná) nuda, i nuda vám tady přijde zábavná. Tenhle film dokáže přenést utrpení na diváka, a já trpěl. Není nad Život Briana. ()

DHDV

Drsné a chvilkami hodně temné obrazy, za tu stylizaci a propracované záběry kamery dávám palec nahoru. Herecké výkony, no tady není ani co hrát. Prostě příběh „obyčejného člověka“ a jeho útrap. Nejvíce mě utkvělo v paměti ztvárnění Jidáše a jeho osudu, to bylo zajímavé… Po více zhlédnutí tento film považuji za temný a zajímavý filmový počin (občas nudný), a za jeden z těch lepších náboženských filmů. Gibson možná šokoval, ale dle mého názoru se přiblížil nejvíce realitě. Záleží už na vás, které z mnoha ztvárnění si vyberete. Já si vybral tohle, je syrovější než Poslední pokušení Krista… ()

*Colorado

Tak tady je rozhodně na pochvalu, hlavně a především, snaha držet se Bible, pak také to že se točilo v původním jazyce a to, že realizace musela být strašně komplikovaná. Co bych ale filmu vytknul je brutalita. Myslim, že i kdyby té krve a všeho okolo bylo o půlku méně, tak je všem jasné, že Ježíš v těch chvílích trpěl jako nikdo. Ale jinak silný zážitek. ()

Andronikos

Ako katolíka by ma to asi malo ohromovať, ale z celého filmu si teraz s odstupom času nespomínam naozaj na nič. Dokonca ani na Pilátovu vizáž a psychiku a to sa na jeho postavu pri rôznych "ježišovských" filmoch a filmíčkoch zameriavam. Celá vzrušená medializácia filmu bola teda búrkou v pohári vody a film je jednou veľkou nulou. Pozriem si ho asi niekedy ešte raz, ale nateraz to u mňa na viac ako hviezdičku-dve nedosiahne. Dajme tomu za odvahu natočiť film v aramejčine (so zanedbateľným prídavkom latinčiny). ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)