Umučení Krista

• USA The Passion of the Christ (více)

Film Mela Gibsona nás zavádí do Jeruzaléma v době před více než 2000 lety a nebývale působivou, místy až šokující formou popisuje posledních dvanáct hodin života Ježíše Nazaretského (James Caviezel) před jeho ukřižováním na hoře Golgota. (Magic Box)

rigby

Kolem tohoto filmu toho bylo napsáno už dost, takže si myslím, že je zbytečné přidávat další názor. Ztvárnění se mi líbilo, i když bylo místy až moc naturalistické. Ale jediné, co bych opravdu vypustil, je to zbytečné zobrazení ďábla v pozadí děje. Se zbytkem bez výjimky souhlasím a rád se podívám znovu, až budu mít chuť. ()

Jimmoris

Jedno z nejpravdivějších zpracování Ježíše. Pamatuji si, když se tento film uváděl do kin na GALAXII(hÁJÍCH) - Z 60-ti lidí jich 10 zkolabovalo(při scéně na Golgotu). Musím říct, že ať už se Mel pustí do jakéhokoliv filmu, postav - VŽDY z nich vymáčkne maximum. ()

NikaIn

odchadzala som s kina uplne sokovana a to mi staci aby som dala 5 hviezd.Ano je to do detailov prepracovane mucenie,ale tak to aj bolo naco to zakrivat nejakym klise.Film do ktoreho sa mozes vzit a aspon dusevne citit to co citil on hrozu, smutok,ponizenie,zradu,bolest. ()

Kalda69

Hodnotim po asi dekade, kdy jsem to videl a musim rict, ze po uvodnim prekvapeni nad brutalnosti vetsiny scen, jsem upadl do takovy apatie a spis se k zaveru filmu i nudil. Holt moc nasili najednou je kontraproduktivni nez primerene davkovane po stejnou stopaz. ()

HellsAngel

Masterpiece! Vizuálne úchvatné dielo, ktoré s neskrývanou surovosťou a brutalitou zobrazuje posledné hodiny Krista. Že to nepracuje s postavami? S ich vývojom a vzťahmi medzi nimi? A je to ozaj nutné? Každé malé dieťa pozná tento príbeh. Gibson vzal do ruky Bibliu a natočil to 1:1 podľa predlohy so všetkými slovnými formulkami a dokonca aj v originálnom jazyku. Takúto poctivú filmársku prácu treba oceniť. Jeho vízia a odvaha nechala vzniknúť tomuto jedinečnému počinu, ktorý po remeselnej stránke musí zaujať aj ateistu. ()

Benjo

Pod heslem co největší reálnosti a "věrnosti" vznikl strašně umělej kýč (a navíc špatně zahranej a plnej nesmyslů - třeba ta smrt/ďábel? slow-motion při každým pádu, Ježíšovy žlutý oči wtf?) Navíc to ukazuje že hodně evangelijních obrazů má obrovskej literární vyznam, a když se přenesou na plátno, tak působěj jenom trapně. Pár silnejch momentů to má, ale jako celek fakt nic moc ()

Marsijeta

Po tomhle filmu jsem u dojáků přestala brečet! Někdo by mohl říct, že je to přehnaně drastický a násilný film, ale já si myslím, že každá věc v něm má své místo. Dnešní člověk musí vidět věci trochu "zveličeně", aby to s ním vůbec hnulo. Když si vezmete, že takto se to doopravdy v realitě stalo, nemůže to nechat chladným sebezatvrzelejšího člověka. Moc se mi líbily střihy do minulosti, které pokaždé přímo souvisely s tím, co se právě dělo. Neuvěřitelně silně na mě působila Ježíšova matka Marie a její role v příběhu. Jim Caviezel, herec Ježíše Krista, na sebe vzal obrovské obrovské břemeno, když se rozhodl vzít tuhle roli, vzdal se pro ni své herecké kariéry a i když se při natáčení filmu několikrát těžce zranil a lékaři ho přesvědčovali, že má natáčení ze zdravotních důvodů ukončit, rozhodl se stejně jako Ježíš pokračovat a zvládnout to! Některé filmy musíte vidět několikrát, abyste ho vůbec pojali, tenhle je jeden z nich. 100% nejlepší zpracování Umučení Krista! A že jich bylo požehnaně. Tento komentář, jsem se rozhodla psát s odstupem a po druhém zhlédnutí a i teď je pro mě těžké vůbec vyjádřit všechny myšlenky, které mě ještě pořád napadají! Ne má, ale tvá vůle se staň! ()

Mtytjouda

Krev, nuda, krev, nuda ... Co bylo dál ? Jo, krev ... A tak jsme všichni čekali až ho pověsí na ten kříž. 2 hvězdy za kameru a jedna za hudbu. Víc ani prd. 50% ()

bonovox

Neskutočne silný zážitok ponúka Gibsonov snímok o posledných hodinách života Ježiša Krista. Film ktorý zasiahne brutálnym zobrazením násilia na Ježišovi aj neveriacich. Spojenie hudby, výpravy, skvele zvolených hercov s použitím dobového jazyka dáva tomuto filmu status dokonalosti. Videl som min. 5 krát a vždy ma neskutočne emočne zasiahne, v čase veľkonočných sviatkov povinnosť. ()

MrKrahujec

Taky by to šlo nazvat "Hořické pašije dle Gibsona", případně "Moderní oficia". Rozhodně je vidět, že Gibson zná nejen Evangelia, ale i "Jesus Christ superstar" a nakonec možná i (trošku) "Mistra a Markétku". To je všechno asi pravda, ale přece jen... něco tomu chybí. Snad možná trochu víc Bohuslava Reynka (kterého ale Gibson na sto procent nezná ani trochu) a o to méně řezničiny a filmové krve. Pak by to snad nemuselo být až takové "křesťanské BDSM". A taky jsem ne úplně pochopil, proč Gibson ztotožnil kamenovanou nevěrnici s Maří Magdalenou. Že by jen z úsporných důvodů? ()

PTuranyi

Perfektne namiešaná zmes utrpenia a náboženského vytrženia. Mel Gibson s celým štábom sa postaral o perfektnú produkciu, takže atmosféra nešťastia a bolesti, výborne podfarbená hudbou, neprestáva tlačiť na diváka a je prerušovaná len krátkymi spomienkami, ktoré kontrastne ukazujú svetlo evanjelia. Násilie začína takmer od začiatku a trvá až do konca. Prerušujú ho len už spomenuté spomienky a scény, naťahovania farizejov s Pilátom a zdesenia apoštolov. Môžem namietať, že zobrazenie Krista lieta z extrému do extrému, alebo že Petrovo zapretie je odbité v jednej scéne. Nedá sa však uprieť, že je to výborne natočené a zahrané. Zopár spomalených sekvencií by sa dalo vypustiť, ale na druhej strane oceňujem odvahu celý film odrozprávať v hebrejčine/latinčine a výborne zakomponovanú postavu smrti/diabla, ktorá príbehu dodáva energiu. Šliape tak na päty Scorseseho Poslednému pokušeniu Krista. ()

Igy007

Židi zamordovali dokonce i Ježíše Krista. Není divu, že pan Gibson považoval za pro nás lidstvo užitečné jim to připomenout. Udělal to skvěle. ()

Nakor

Ve chvíli, kdy píšu tenhle komentář, je kolem celkem sedm přísvěvků, které film vyzdvihují a dávají absolutní hodnocení. Jsem přesvědčen, že všechny ty popisované emoce však nepramení z filmu, ale z obecného povědomí o Kristovi. Tahle krvavá ilustrace bible není plnohodnotný film. ()

Sublog

Od Gibsona, který natočil takovou bombu jako je Statečné srdce, jsem čekal mnohem více a Umučení Krista je pro mě a mnohé mé známé obrovským zklamáním. ()

Joee

Bezúčelné násilí ve stále opakujících se záběrech... což mě akorát s*alo. Nulová myšlenka. Ve fimu se opravdu toho moc neděje, velmi jednoduchou střihovou skladbu: Ježíš, agresivní vojáci, plačící matka a tak stále dokola jen občas protne flashback. Nesmyslné chování lidí, kteří neví co chtějí, jednou řvou "na kříž", pak zase brečí a pak se zase radují, že je na kříži. K tomu bláboli jako "milujte nepřiítele, protože když budete milovat jen ty, kdo vás milují, co z toho budete mít" (nebo něco v tom smyslu), či: "synu nech mě zemřít s tebou" s odpovědí na to, kdo koho vidí: "hle ženo, tvůj syn, hle synu tvá matka"... měl jsem co dělat abych to vůbec dokoukal a už se nemohl dočkat závěrečného titulku: režie Gibson. Navíc co se filmu jako takového týče: několikero viditelných chyb ve střizích, žádný dramatický vývoj postav, žádný příběh. Šel by z toho udělat 5min sestřih a nevynechalo by se nic, co se ve filmu "stalo". Jediné, co bych mohl najít pěkného, je pár zajímavě provedených záběrů. (ad viz komentáře uživ. pjotr76, Tetsuo, Hogo Fogo, Davson) ()

kollik

Podľa mňa je to naozaj vynikajúci film. V tomto filme jednoducho nešlo o zobrazenie života Ježiša, jeho skutkov a zázrakov. Aj mne, ateistovi, sa začali tisnuť slzy do očí, keď som videl, čo všetko zrejme musel vytrpieť ()

Kundil

Jsem ateista ale tento film mě velmi vzal. Někdo říká, že film je brutální, krvaví, ostatní mají jiný názor. Myslím si, že Gibson, chtěl, aby si divák představil, jak Kristus trpěl a co asi prožíval. U mě Gibson obstál a já si nejen, že představil, jak asi Ježíš trpěl, ale navíc ve mě některé scény dokonce vzbuzovali dojetí, lítost, zlobu. Dalším kladem filmu je, že diky dialgům v pozadí v latině a hebrejštině, film budí ještě větší dojem. ()

kajo48

Kristov pribeh je jednym z najsilnejsich pribehov ake ludstvo pozna, ale Mel Gibson to podla mna nezvladol. Prva polovica filmu je fajn, aj ked reziser nespravil ziadne intro, takze je potrebne poznat uvod do pribehu. Film funguje tak ako ma, skoro dokumentarne ukazuje co sa dialo a je to vykreslene celkom vierohodne. Podla mna sa Mel Gibson podielal na prilis mnoho heroickych filmoch a zostalu mu to. V druhej polovici Jezisa prezentoval ako hrdinu, cim v istom zmysle aj bol, ale nie tak ako Mel vykreslil. Ked Jezis musel znasat mucenie, bol podla mna skorej trpitel ako hrdina. Takze tie zabery, ktore funguju v hrdinskych hilmoch (zbicovany Jezis na lezi na zemi, ale ruka priputana na klate, pevne zovreta v past) tu nie su na mieste. Reziser sa mohol radsej viac ako fyzickemu utrpeniu a heroickym gestam venovat psychickemu utrpeniu, ved ako sa musel Jezis citit, ked ho 3x zaprel naj kamos Peter a ludia ho potom radsej vymenili za psycho vraha Barabasa? Skorej by som prijal zaber na tvar skyvenu bolestou, ale s odhodlanym vyrazom v tvari a pevnym pohladom. To by vyznelo vierohodnejsie, ako to, ze skoro na smrt zbicovany este drzi ruku vo vitaznom geste. Ale to by reziser musel zmenit celu schemu druhej casti filmu, ktora bola postavena na fyzickom utrpeni a surovej brutalite, ktoru ukazal. Rovnako mi tam obcas nesedelo spravanie sa niektorych postav, ale to je len drobny detail. Film je urcite jednym z najlepsich spracovani Jezisovho pribehu, asi aj preto ze mal dostatocny rozpocet, ale vedel by som si predstavit este o cosi lepsie zrezirovany. Zasluzi si poctive 3*. ()

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

Dočkáme se pokračování Umučení Krista?

23.09.2020

Dle čerstvých slov herce Jamese Caviezela (Lovci zločinců, Frekvence) se na pokračování ke snímku Umučení Krista režiséra Mela Gibsona nadále pracuje. Původní film z roku 2004 vydělal celosvětově… (více)

Caviezel se vrátí jako Ježíš

Caviezel se vrátí jako Ježíš

31.01.2018

V Hollywoodu se u každého velkého hitu přemýšlí nad pokračováním. Když tedy Umučení Krista vydělalo 611 milionů dolarů (při rozpočtu pouhých 30 milionů!) a stalo se jedním z nejúspěšnějších eRkových… (více)

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

Mel Gibson chce vzkřísit Krista

11.06.2016

Nejvýdělečnějším eRkovým filmem všech dob bylo ještě nedávno Umučení Krista. Koncem března se ale přepisovaly historické tabulky, protože rekordních 611 milionů překonal Deadpool. Mel Gibson si to od… (více)

Ježíš zachraňuje Londýn

Ježíš zachraňuje Londýn

17.11.2008

Samozřejmě je řeč o Jimu Caviezelovi, který si od Umučení Krista nezahrál v ničem pořádném (třeba jeho aktuální film, sci-fi/fantasy řežba Outlander, nakonec půjde rovnou na DVD). Možná se mu zadaří… (více)