The Greengage Summer

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie, 1961, 99 min

• fragre

Ten film na rok 1961 vypadá svým pojetím a herectvím náramně starodávně, jeden by čekal, že je aspoň o 20 let starší. Jinak je to takový barevný kejček, mírně alternativní červená knihovna, takže nekončí naprostým happy endem.(4.6.2016)

Výborná, naprosto neznámá záležitost, citlivě natočená, bravurně zahraná. Alternativní název filmu je Loss of Innocence, ale nemusíte se bát žádných skandálů, přestože o překvapení a zvraty nebude nouze, tvůrci si je však prozíravě schovali až na závěr. Podle stejnojmenné novely Rumera Goddena vznikl působivý film, u něhož se po celou dobu podařilo udržet potřebnou atmosféru a napětí, aniž by dialogy a zápletky sklouzla k sentimentálnímu žvanění. Děti jsou přirozené, jedenadvacetiletá Susannah York děvče jako lusk a Kenneth More jako dobrý zlý ale hlavně důležitý muž na svém místě. Jediné, co lze právem vytknout, jsou mizerně zhotovené triky zadní projekce, která je často užita i v záběrech, kdy to z technického hlediska nebylo nutné (zřejmě dotáčky, nebo rozpočet). Stejně ale rozhodně doporučuji, pro mě film měsíce a tip na klubovky ČT.(22.5.2012)