Príbeh nás zavedie do hladomorom zmietaného Švédska roku 1867. Chudobný a nezamestnaný Helge Roos (Stellan Skarsgård) zabije svojmu bývalému zamestnávateľovi býka, aby nakŕmil svoju rodinu, hlavne svoju malú dcérku, ktorá je kvôli hladu už na pokraji smrti. Vec sa mu istý čas darí utajiť, ale napokon náhodou vyjde pravda na povrch a Helge je odsúdený na doživotie a 40 rán palicou. Nechá tak svoju ženu s dcérou samé a nezaopatrené. Podarí sa im bez neho prežiť? Stretnú sa vôbec ešte niekedy? (misterz)

klukluka

Býk mi silně připomínal Kachyňovu Krávu. S tím rozdílem, že Kráva se mi líbila mnohem víc. Byla pro mě přesvědčivější, uvěřitelnější, poctivější. Postavy v ní měly charaktery, Býk jim nasadil masky- zlý (soused voják), zaťatý (soused chlebodárce), naivní až bláhový (kněz)... Trest pro Helgeho byl drakonický, boj s vlastním svědomím byl vykreslen přesvědčivě, čekal bych ale dramatičtější závěr. Helgeho pochopení a odpuštění přišlo na můj vkus příliš rychle. Ale dobře tomu tak. Natrápil se dost i tak a já spolu s ním. Heppáč byl téměř nutností. ()

romain vagnae

už hoooodně dlouho jsem neviděl film, který by se s tímto nenápadným a víceméně absolutně neznámým severským kouskem mohl rovnat .. hodně temná depresivní věc .. atmosféra odlehlé chudé vesnice mi připomínala některé Bergmannovy filmy, s tím rozdílem že toto není tolik existencionálně roztahané .. hlavní motiv - muž spáchá ze zoufalosti čin, kterého pak lituje a je za něj odsuzován jak lidmi, tak svou ženou .. tento čin si pak odpyká měrou vrchovatou .. je mu odpuštěno .. ale teď musí i on odpustit, neboť mezitím jeho žena spáchá rovněž zdánlivě odsouzeníhodný čin .. hlavně na konci filmu mi bylo nesmírně těžko, ta představa, že se chudák po takové době strádání dostane z vězení, běží ke své ženě a tam zjistí .. no já bych se na jeho místě zhroutil a spáchal sebevraždu .. tím ale neodsuzuju jeho ženu .. její pozice byla také neuvěřitelně strašná .. sama s dítětem, chlap na doživotí v base, nemají co do huby .. asi je logické, že se snažila jakýmkoli způsobem získat prostředky k životu, prostředky, jak zachránit své dítě .. chápu ji .. ale dokázal bych jí na jeho místě odpustit? Jsem smutný, hodně smutný, tak silný zážitek jsem neměl u filmu leta .. ()

junxi91

Opět další z edice "drsné skandinávské filmy". Tentokrát se vracíme do kruté zimy roku 1867, kdy má nezaměstnaný Helge problém uživit svou krásnou ženu a novorozené dítě, protože ve Švédsku řádí hladomor. A tak se dívá ven z okna, kde se pasou dva býci a napadne jej zoufalé řešení - jednoho z nich klepne, podřízne a zpracuje. Díky tomu mají chvíli co jíst. Jeho majitel, pan Swenning si však brzy všimne, že mu jeden býk chybí a tak se to začíná řešit. Helgeho úhlavní nepřítel má jasno v tom, že to byl skutečně Helge a jde s tím za samotným farářem, který mu moudře odpoví, ať není tím, kdo první hodí kamenem. Při společné hostině se o tom začne mluvit a Helge s Elfridou raději jen hledí do země, protože to vypadá, že byli odhaleni. Následně je Helge potrestán za to, že porušil sedmé boží přikázání - "nepokradeš" a to tím způsobem, že se mu zbytky masa zkazí a tak se rozhodne je prodat na trhu. Po cestě se čirou náhodou setkává s farářem a ten se ptá, kam má Helge namířeno a co chce na trhu prodat, a Helge se pod nátlakem raději přizná. Soud je k němu poměrně dost přísný a uloží mu trest 40 ran holí a doživotní vězení. Za jednoho býka je to ale kurva příliš, ne? Farář se za něj snaží přimlouvat, zatímco Helge dostává na galejích celkem čočku za to, že prásknul spoluvězně, který mu hodil pytel na kolečka. Proto jej také dají do kovářské dílny. Nebohá Elfrida se mezitím snaží přežít se svým hladovým dítětem, ale pomoc přijímat nechce, a to ani od faráře a už vůbec ne od nepřítele svého muže či dělníků, kteří ji nosí jídlo, ale chtějí si za to s ní pěkně zašpásovat, čemuž se nedivím, byla to fakt kost, a jak víme, hlad nezná soudnost, takže Elfrida nakonec podlehne. Helgeho naštěstí přeci jenom po pěti letech propustí z vězení, ale doma ho čeká nepříjemné překvapení - nemanželský synek! Jak se s tím chudák Helge srovná? No, naštěstí celkem dobře a seveřani mě potěšili tím, že na konec ponurého, šedivého a mrazivého filmu dali krásné letní počasí, hladomor byl pryč a vše dopadlo, jak jen nejlépe mohlo. :) ()

Pete

Dvorní Bergmanův kameraman Nykvist si také vyzkoušel režii, a nedopadlo to vůbec špatně. Od svého velkého vzoru leccos odkoukal, ale obsahově je Býk přímočařejší, jednodušší, což nemusí být nutně na škodu. Našinec si při sledování nejspíš vybaví Kachyňovu Krávu, a já tam také viděl trochu podobnosti s Malickovým Na prahu války, i když ten přirozené syrovosti Skandinávců nedosáhne ani za zlaté tele. Moralizující, až baladický příběh je zde každopádně univerzální, kamera a výprava pěkná, na herecké legendy pak radost pohledět. ()

Dvojirakri

Vysoké hodnocení a obsah filmu mne namlsal a já se začal těšit, že bych mohl vidět kvalitní severský snímek. Abych se do děje lépe vžil, pořídil jsem si několik kilo hověziny a nezatopil jsem si, abych alespoň trochu pocítil chlad severu. Rákosku ani ženu nemám, s tímto jsem manipulovat nemohl. Inu a jaký je to film? Vcelku dobrý, pokud mám ale porovnat Býka(Vola) Svena Nykvista a Krávu Karla Kachyni, nemohu se zbavit dojmu, že mě český snímek upoutal mnohem víc. Býk sice disponuje pěknou přírodou v různých ročních obdobích, zatímco u Krávy je ten pohled do krajiny vlastně jen jeden a pořád stejný, v těch místech kde se natáčelo totiž ani vykouzlit jiný nejde... Dále v Býku vidíme celkem hezké blond ženy s modrýma očima, těch se v Krávě také moc nedočkáme... Ale ted už se začne ručička pomalu otáčet na stranu pro Kachyňův film, herecké výkony jsou prakticky na stejné úrovni, hlavní role(nemyslím ten dobytek) je ale u mě uvěřitelnější, nebo možná spíše zajímavější v případě Radka Holuba. Taktéž děj, kráva představuje spíš symbol až metaforu, zatímco býk byl jen a pouze býk, kus žvance. Stejně tak hudba, ač příjemná, na mě mnohem víc funguje v českém případě. Každopádně, kdo má rád baladická dramata dějově z dob století páry, Maxe von Sydowa, blondýnky a snímky zobrazující těžký život, přijde si zde na své. ()

Joachim36

Čtyři a půl hvězdičky za velmi dobrý film. K dokonalosti nejsou dotažené jen dvě věci. Sledování časové posloupnosti po uvěznění (takřka půlka filmu zachycuje velmi krátký časový úsek, a ta druhá naopak 8 let aniž by to bylo více propracováno, či použita informačně zajímavější zkratka). A druhou věcí je ůplný závěr s tou rodinnou fotografií. Ale zase film nemůže být nekonečný :-) Jen mi to osobně neladí k vyznění filmu. Ale kdybych byl Švéd a doma bych měl fotografie strýce své praprababičky, tak by mi to smysl dávalo. ()

zucchini

Film, který má jednoduchý děj, ale skrývá v sobě silné poselství. Je to příběh o tom, co s člověkem dokáže udělat hlad. A vlastně také trochu o lidech, kteří nemají dost odvahy hledat svoje štěstí za Velkou louží a žijí svoje trochu nezajímavé životy v jedné poněkud zvláštní venkovské komunitě. Ale hlavně je to příběh o odpuštění – a to ne o nějakém rychlém a laciném odpuštění, ale o odpuštění, ke kterému se je potřeba vnitřně probojovat. ()