Historický velkofilm je inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka. Zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění. (Pilot Film)

FuLister

Bohužel pouze za dvě hvězdičky. čekal jsem tak nějak více. Co určitě můžu pochválit je samozřejmě hudba, kostýmy a lokace a celkový dojem. Bohužel to kazí naprosto šílená délka vzhledem k ději. Prostě pokud si už v půlce člověk říká, kdy už bude konec, tak je něco špatně. ()

Slida79

Ano jako národ milujeme Vojtu Dýka o jeho herectví tu se nejde jde o pro mne velmi slabou "dějovou zápletku" zvláště v první polovině filmu. Moje maminka byla spokojená, prý měl ze začátku nudnější život a tomu odpovídal i tón filmu. No svižnější střih a kratší stopáž by možná film o něco vytáhly. Přesto zůstává nejspíše v zorném úhlu milovníků barokního umění. Za mne 65-70% ()

Korsak

Po prvním shlédnutí bez dabingu: Měl jsem velká očekávání a bál jsem se, že je film nesplní. Nesplnil je, nýbrž překonal, protože byl z úplně jiného těsta, než jsem čekal. Je to pohled do doby doznívajícího baroka se vším všudy. Zbožnost si podává ruku s Neřestí, Prudérnost s Vulgárností, Vitalita se Smrtí. Film nesedne každému, je komorní, civilní. Když ale znáte aktéry a víte, kdo byl Mysliveček, jak se žilo kastrátům a co byl zač král Ferdinand, naskakují vám během něj různé historky a příhody, které se k tomu kterému okamžiku pojí. Třeba příčina zranění Leopolda Mozarta a možná souvislost téhle události s Wolfiho smrtí... Dal bych filmu čtyři hvězdy, ale za uvedení Mozarta jeho rytířským titulem musím dát i tu pátou. ()

Slepejsek

"historický velkofilm zavede diváka do slunné Itálie, kde Mysliveček žil, tvořil, stal se legendou, ale také zemřel v zapomnění" Bohužel ze sálu jsem odcházel s dojmem, že film mi nic z toho neukázal." Historický velkofilm" skončil u kostýmů a interiérů - nutno podotknout, že volba dobového osvícení svíčkami sice správně uvrhla interiéry do tmy, ale zároveň také zakryla polovinu snahy o historickou věrnost či okázalost. "Slunná Itálie" se neobjevila - drtivá většina filmu se odehrává v interiérech a ty lze prodat stejně dobře jako mlhavý Londýn či chladné Bavory. Zůstává trocha "žil a tvořil", ale blíže nepolíbený divák si může připadat jako na dovolené u moře, kterou tráví u hotelového bazénu - dění okolo mu přijde pořád stejné a film se strašně "vleče". "stal se legendou"? V tom salónním koketování každého s každým se to tu tak nějak ztrácí - rozhodně nemám pocit, že by tu o samotného skladatele byla nějaká velká bitva (na pódiu ani v posteli). Spíš z toho vychází jako chudák, který se snaží každému posloužit. A "smrt v zapomnění"? Tu si představuji rozhodně jinak než dirigováním v divadle (byť se znetvořeným obličejem skrytým pod maskou)... A ještě dvě poznámky: 1. Absolutně nejhorším zážitkem z filmu byl český dabing malého Mozarta 2. Odmítám jakékoli srovnávání s Formanovým AMADEEM. Ty filmy jsou úplně jiné zázemím, pojetím i cílem. ()

domeniqeue

Za mě tedy ne. Kdyby nebylo Myslivečkovy hudby, je film naprosto o ničem, zcela doslovně nechutné scény, které chtějí šokovat, či znechutit? Zbytečně přehnaná stopáž. ()

katakomb

Abych měl čistý svědomí, šel jsem na film do kina podruhé, protože první promítání s dabingem jsem spíš přežil, než abych si ho užil. V originálním znění to bylo lepší, ale pořád nic, co by mě rozbrečelo. Musím rozhodně ocenit výpravu, kostýmy a hudbu, ačkoliv i kamera byla dobrá a dialogy vlastně překvapivě taky. Film mě ve výsledku ničím výrazně nezvedl ze židle a jakýs takýs normálně dobrý dojem totálně zabily závěrečné titulky na červeném pozadí. To, že šel film trochu mimo mě, je čistě věc osobního vkusu a kvůli tomu nemůžu srážet hodnocení za jinak řemeslně provedený film. ()

Triginal

Vzhledem k obsazení a obsahu filmu jsem měla skutečně velké očekávání, těšila jsem se, že konečně zas uvidím nějakou seriózní a dobře odvedenou práci - to poslední se zjevně stalo, ovšem ne v intencích, které jsou mému estetickému cítění libé... Spousta scén bylo silně provokativních/explicitních a ne, prosím, neschovávejme to za označení, že daná doba byla krutá nebo těžká (neříkám, že ne...). Je ale přeci vždy na tvůrci, jak s tím naloží... (To, jak se na skladateli podepsala nemoc, ovšem na mysli nemám.) Václavovi šlo zjevně o to, zaujmout přesně to publikum, které má takové zobrazení rádo (což nebude těžké, když žijeme v době, kdy morálka upadá a veřejné házení exkrementů kolem dokola - bohužel ne každý používá nočník, není ničím neobvyklým), když jsem však já pochopila, jak je dílo koncipováno, děsila jsem se každé další scény. (Chvála Formanovi, že tyhle blitky nechával na domyšlení diváka, chvála mu hlubokáááá.) Roden pro mne už navždycky bude podivínem, co vylízal nymfomanskou paničku ;) a fakt si neumím představit, jak na to kouká dítě, které právě oslavilo 12 narozeniny - viz přístupnost filmu. Z herectví Vojty Dyka byl Mysliveček (ačkoliv těžko říct, když o skladatelově charakteru nevíme zhola nic) občas znát, ale spíš jsem tam cítila častěji Vojtu a jeho gazelí pohled, který často říkal, "Co to vlastně dělám?" Respekt mu ovšem patří za italštinu, kterou se kvůli filmu začal učit. (Viděla jsem originální verzi.) Příliš dlouhá stopáž filmu také nijak nenahrávala. Od někoho jsem zde četla, že šlo o jakýsi slet obrazů - s tím souhlasím. Jediné plus patří kostýmům a výpravě, dál také celkem zajímavé kameře. Bez komentáře by neměla zůstat ani hudba, ta ovšem ve filmu zas tolik nevynikne - snad to zachrání zpětný poslech z youtube ;) ()

Spike86

No nevím. Mám z toho rozporuplné pocity. Na jedné straně cenné přiblížení Myslivečkova života a jeho tvorby - hudby,oper a na druhé občas naprosto  stupidní dialogy, nesmyslné detaily typu scény s hovnem v nočníku a natahování děje. ()

Dandirion

Zručně a dobře udělanej životopis. Kulisy, kostýmy i celkový vykreslení 18. stoleti je parádní. O Myslivečkovi jsem nevěděl víc, než to že existoval. Ale působí to takovým líným dojmem. Dyk mi připadal takovej bez života, minimum projevených emocí, i na vzdory životním tragediím. Jestli takovej Mysliveček byl, nebo to tak chtěl rejža neposoudim. Ale celý se to táhlo jak med. Nechci říct že by to byla nuda, ale vlastně trošku asi jo. ()

Josef K

Jen bych přidal malou výtku!  :-)  Nezaznamenal jsem ve filmu tu nehodu kočáru, při kterém si zranil nos a následkem infekce byl znetvořen. Běžný divák může nabýt dojmu, že na to měl vliv pouze postup venerické choroby. ()

hanca.uh

Tohle mi teda bohužel vůbec nesedlo. Nuda, nemastné a chybělo filmu...vlastně všechno. Bod dávám za kostýmní přehlídku:-) ()

Thalin

Tohle bylo tak utahaný a nevýrazný. Je to škoda, kostýmy, lokality i obsazení bylo dobré, ale diváka to vyloženě nutilo klimbat. Nebylo možné si kohokoliv oblíbit, charaktery byly ploché a opět použiju to slovo, které už tu taky padlo, nevýrazné.  Dvě hodiny o ničem. Dyk ho hrál tak nějak nijak a ty ženské co se kolem něj točily působily spíš jako otravné běhny. Přitom jeho život byl zajímavý. Z pozice syna mlynáře se dostat až mezi přední italské skladatele a umělce. To je přeci jen úspěch. Ale podaný tak, že divák je pokrčí rameny s myšlenkou "No a co?" nebyl tam jediný moment, který by mě dostal, možná až na Dyka bez nosu. Není to zajímavé pro českého diváka a to jde o rodáka, proč by to pak mělo zaujmout  cizince, který o Myslivečkovi pravděpodobně nikdy neslyšel? Z historického hlediska je to sice zpracované dobře, ale dějově ne. A to skákání v čase mě taky nejednou zmátlo, chvíli mi trvalo, než mi došlo, co se děje a proč. ()

julie_mie

Velmi jsem se těšila na film o Josefu Myslivečkovi a jsem, bohužel, velmi zklamána. Kostýmy jsou krásné, scénicky jsem spokojená, ale mít příběhu se trhá a šmodrchá jak bavlnka z Činy. Skoda. Tak silný příběh a hudba, a tak zahozená příležitost. Doufala jsem v druhého Amadea, marně. ()

slamic5

Ach jak já se nudil......ale abych nekřivdil, nemám rád operu, takže to je taky důvod nižšího hodnocení. Vlastně jsem se na to podíval jen protože to získalo lva. ()

JCS

Amadeus z Wishe, ne Myslivecek, ale film. Geniální český tvůrce o kterém se příliš nemluví, člověk ze kterého čerpal i Mozart. Nutno brát v potaz, že to není životopis, ale spíše část života Myslivecka. Dobře, že to vzniklo a dobře, že se o něm mluví. Za délku dávám 3* ()

koval45

Pro mně zajímavá exkurze do operního světa, kterou bych si bez účasti Vojty Dyka asi odpustil. A možná bych i dobře udělal. Ono by asi celému dost prospělo, kdyby si režisér ujasnil co vlastně chce točit. Film především ze zákulisí, doopravdy životopisný snímek a nebo o tom kde všude Mysliveček prcá jak smyslu zbavenej? Mimochodem porno - jak se nám snažil nakukat autor jistého článku - to není ani omylem. Jen docela unylá erotika. A asi to zrovna tady ani nepotřebuju vidět, daleko víc by mně zajímalo Myslivečkovo putování do Itálie, důvod, případně Myslivečkův (asi) komplikovaný vztah s bratrem, zde jen tak lehce načrtnutým... Nejvíc mně nakonec bavila samotná hudební čísla a taky setkání s malým Mozartem. ()

Kamil111

Příbuznost s Formanovým Amadeem (1984) nelze popřít – žánrovým a dobovým zařazením, strukturou vyprávění, podobou formy, a nakonec i krátkou účastí mladičkého Mozarta v ději. Snímek ale působí intimněji, ne tak intenzivně a barevně, probíhá v tlumenějším tempu a jeho vrcholem se staly scény z oper – skvěle zahrané Luksovým Collegiem 1704 a zazpívané především Simonou Šaturovou, jež oživila hlas jevištní hvězdy osmnáctého století, koloraturní sopranistky Caterine Gabrielli. Hlavním pozitivem celého projektu – který letos získal šest Českých lvů, avšak žádnou z Cen české filmové kritiky – je znovuobjevení hudby Josefa Myslivečka pro současné generace. Právě poslední dva důvody přidávají hvězdičku navíc. Grade 6/2023 ()

30. Český lev - výsledky

30. Český lev - výsledky

04.03.2023

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

Na cenách kritiky zabodovaly Arvéd i BANGER.

04.02.2023

Cenu filmových fanoušků získaly Devadesátky