poster

Léto roku 1942

 • USA

  Summer of '42

Drama

USA, 1971, 103 min

Režie:

Robert Mulligan

Scénář:

Herman Raucher

Kamera:

Robert Surtees

Producenti:

Richard Roth

Scénografie:

Albert Brenner
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Big Bear
  ****

  Válečná Amerika roku 1942. Většina schopných mužů dostává na prdel od Japončíků kdesi u Šalamounových ostrovů, nebo válčí v Evropě. V jednom z městeček však dny dál plynou svým poklidným tempem a válku připomínají jen letáky Buy War Bonds a rádiové relace z front. Ulice brázdí obří bouráky, z gramfonů hraje swing a parta chlapců si poprvé začíná všímat děvčat a osamnělých žen. Svým snům, touhám a snahám nějakou dostat podřizují vše. Jejich neobratnost, ostych a nesmělost mne v první části filmu velmi bavily. Jeden z hochů se však bláznivě zamiluje do osamnělé mladé ženy žijící v domě na pobřeží. Postupně se s ní seznamuje a začne ji navštěvovat. Ona si uvědomuje co k ní chlapec cítí a chová se k němu pouze jako kamarádka. Její muž , pilot je nezvěstný a ona na něj čeká. Jenže osamnění je hrozné, muž je nezvěstný již dlouhý čas a léto roku 1942 je tak horké.... Nádherný film, jehož ústřední melodie mi zněla v hlavě ještě několik dnů... Trochu podobná zápletka je ve filmu Malena.(8.5.2011)

 • emma53
  ****

  "Nehledejte Měsíc, vždyť máme hvězdy". I když příběh pluje pomalým tempem, vůbec to neubírá na přitažlivosti, ale právě naopak. Doba, kdy mládí bylo ještě v těchto letech a hlavně době svým způsobem naivní a tady to působilo místy roztomile, například při nákupu v drogerii. Ale nenechte se mýlit, jinak je to spíš smutný příběh tří kamarádů uprostřed války i když ta je tam zmíněna jen okrajově. Film o dozrávání, o krásné Dorothy a klukovi, který se poprvé setkává se svojí láskou…...a co dál? Podívejte se.(31.8.2018)

 • brumbrum
  ***

  Zvlastne pekny film, aj smutny aj vesely ;-). Tie hlasky niektore nemali chybu: "vecer ideme grilovat, vezmi si gumu" :---))! Alebo ze "cely vecer jej budem stlacat kozy", ked pozyva tipek pipku do kina. Totok by mali vidiet mlade babeny, aby vedeli, jake svine vedia chlapi od malicka byt. Ale je to vsetko vychovou; by som tipka zapriahol do pluhu, ked mu to tak naramne kvasi v tych rokoch. A nie ze sam sa poflakovat po ostrove, spehovat riky na plazi a zhanat prezervativy. No ale kupodivu je to slusne a citlivo natocene, vzhladom na to, ake chulostive tema to spracuva. 3*, netreba vidiet druhy raz.(2.4.2018)

 • kaylin
  ****

  Krásná romance, která stojí skoro až na poetické kameře a pomalém tempu děje, na příjemné hudbě, která je silně melancholická a na hereckých výkonech, které jsou tak akorát přiměřené, aby bylo vše dostatečně uvěřitelné. A přitom se vás to nesnaží vydírat a ani vás to nenutí do nějakého trapného konce. Krásně natočené.(31.1.2018)

 • Radyo
  ****

  Velmi pozoruhodný psychologický snímek o partě mladých chlapců, kteří se během letních prázdnin zamilují do jedné mladé ženy. Film má takovou zvláštní atmosféru, těžko se to popisuje, každopádně velmi dobré výkony podávají všichni tennagerovští herci a také Jennifer O'Neillová v roli oné mladé ženy.(17.4.2003)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace