Jeho temné esence - Série 1 (2019) (série)

Lyra's Jordan (S01E01)

(epizoda)
  • USA Lyra's Jordan

Spiker01

Zlatý kompas jsem kdysi viděl, krutě nebavil a pravděpodobně už jej nikdy neuvidím znovu. Ale původní příběh přepracovaný do seriálu od HBO a BBC mě lákal podstatně více, hlavně kvůli Dafne Keen (teprve třetí herecká štace!) a McAvoyovi. Ale zjišťuji, že to holt nebude nic pro mě, nudil jsem se a Pilot dokoukal načtyřikrát. Ale ještě díl nebo dva zkusím a pak si eventuálně dám sestřit nejlepšího.. ()

hygienik

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Čítal som knižnú predlohu. Prvé kapitoly knihy opisovali reálie sveta (Čo je Magistérium, ako funguje Jordánske kolégium, komunita Cigoínov, kto je Lord Fa). Od seriálu by som očakával, že sa vďaka svojej dlhšej stopáži bude venovať vysvetľovaniu stanovísk jednotlivých postáv. Ale on tomu venuje rovnako málo času, ako film Zlatý kompas, ktorý bol ale pre deti. Keď v knihe stojí, že Lyra je ryšavá, prečo tomu tak nie je vo filme? Nemali na farbu na vlasy? A prečo bola Nicole Kidman ako pani Culterová 3-krát charizmatickejšia? Ja teda s hereckým obsadením nie som vôbec spokojný. Navyše považujem za smutné, že seriál dabujú do CZ až 14 dní po premiére. ()

bart_

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Definice věrohodné knižní adaptace... Řemeslně poctivé, vizuálně neskutečně atraktivní, stvořené s láskou k původní literární předloze, s ohromující velkolepou výpravou - ten enormně vysoký rozpočet je evidentně znatelný - přesto některé dějové linky mohou vyznít přílišně zkratkovitě - což samozřejmě zamrzí, ale to je snad jediná výtka, jinak pozitiva výrazně přebývají. Nesmírně talentovaná a sympatická Dafne Keen si každý okamžik krade právem jen a pouze pro sebe - James McAvoy zdatně sekunduje... A ačkoliv Jeho temné esence jakožto seriál nebyl v mém hledáčku na předních příčkách ihned zpočátku, mohu kvitovat, že poté, co jsem se díky knize Zlatý kompas minulý víkend zavčas ponořil do interesantního světa vrcholné imaginativní fikce Philipa Pullmanna je moje pozornost upoutána na maximální úroveň. Žeru to! ()

Bakllazaan

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Po prvním díle mám z esence v hlavě guláš. S vysvětlením čehokoli si tvůrci v žádném případě nelámou hlavu, takže nečtenář netuší, proč se démoni mění, kdo/co je Magistérium, ani proč je hrdinka na akademické půdě v bezpečí. Kromě toho je celý koncept se zvířecími dušemi (křesťan by zaplakal) docela legrační. Postavám a jejich pohnutkám také nerozumím. Dafne Keen v jednu chvíli totálně ignoruje svého jediného kamaráda, jako by byl duch, a následně tvrdí, jak ho má ráda. (Spoiler) Kantor se snaží někoho zabít, ale má dobrotivý hlas, proto mu Dafne věří. Podle názvu to mělo být temné, ale vypadá to jako jednička Harryho Potera. ()

Nevka

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Zatím maximální spokojenost. Knižní série je perfektní a seriál má dokonalý předpoklad pro to, aby byl jednou z nejlepších adaptací posledních let. Zvířata jsou na "TV" produkci parádní, obsazení většiny rolí skvělé (hlavně McAvoy je jednoznačná trefa) a vizuál naprosto vymazlený. Liška správně démonická a delikátní vizuál je něčím, na čem si smlsne každý anglofil. Zatím si nemám opravdu na co stěžovat a doufám, že si tvůrci udrží laťku stejně vysoko. Ještě dneska si jdu sehnat všechny 3 díly předlohy i s prequelem, protože už je to nějaký ten pátek, co jsem je četl naposledy. ()

• První díl sledovalo na BBC rekordních 7,2 milionu diváků a na HBO 724 tisíc, tím se stal v Británii nejsledovanějším novým dramatem od roku 2014. (Salem)