Reklama

Reklama

Obsahy(1)

I v československé kinematografii vznikla řada naivně patetických příběhů o malých dětech ocitnuvších se ve válečné vřavě. V nyní uváděném filmu, natočeném ve spolupráci s běloruskými filmaři, je hrdinou desetiletý sirotek, jehož se ujme otcovsky ujme celá ruská jednotka. Chlapec tam odhodlaně slouží jako zdravotník. Když společně s vojáky dojde do Čech, setká se s matkou vojáka, jehož skonu viděl, ale dlouho nenachází odvahu říci jí krutou pravdu... (české a ruské znění) (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Tenhle film je zvláštní. Nevědět ve které době byl natočen, proč byl natočen a o co zásadního v něm pod maskou osudu malého klučíka jde, člověk by sázel hvězdy jak sovětský generál. Jenže... jednak tento koncept není nijak ojedinělý. Ihned se mi vybavila povinná školní četba Syn Pluku od V. P. Katajeva. Ale i Nabarvené ptáče... Jenže zatímco v posledním příběhu malý hrdina tak tak přežije skutečné reálie druhé světové (však také proto lidé údajně prchali z kin), sovětští chlapci na tom jsou o poznání lépe. Ujme se jich sovětská jednotka a bojují s ní jako její součást... Těžko věřit tomu, že v krutých bojích se měl někdo čas starat o jakékoliv dítě u jednotky... No a pak tu máme dobu normalizace kdy film vznikl, potřebu tlačit přes city na strunu přáteství se Sověty... Ne nadarmo se Borýsek dostane od svých k jednotce Ludvíka Svobody. Být jen u Rusů, nemělo by to ten internacionální bratrský potenciál. Sověti jsou hodní, dovezou Borýska do Čech přímo tam kam potřebuje atd... Film jsem viděl bez titulků, takže první polovinu jsem lovil v paměti ruská slovíčka jak Cousteau stříbrné talíře ze španělské galeony. Prý je i verze s titulky, ale nikde jsem o ni nezavadil. Hošík mi byl sympatický a chvilkami to bylo lidsky milé, bohužel pořád z toho čpěla ta propaganda. Bojuje se spíše na začátku snímku a většina válečné techniky (té sovětské i německé krom pár kubelwagenů) je nedobová. Vtipné na tom je, že jediná skutečně autentická technika používaná Rusy jsou americká vozidla v podobě Jeepů a Dodge WC :-). Ale tak to zkrátka bylo. Nakonec tedy dávám za jednu rudou hvězdu.* ()

Pitryx 

všechny recenze uživatele

Když se začne do hodnocení filmu míchat politika, je to špatně. Má se hodnotit film jako takový. Ne kdo jej natočil a v jaké době, a jaká je tam nebo byla vláda. Nu, k filmu samotnému. Odborná práce je zde sice znát, kameraman umí, ale dějově je to značně nevyvážené a místy i hodně hlucho. Možná je to tím, že neumím rusky, a tudíž mi asi pár věcí uteklo. Snímek je alespoň zpočátku akčnější než práče, ale Borisek si mne nezískal, kdežto Práče ano. Přesto i tomuto filmu nemohu tu profesionalitu upřít a kdybych se místy nenudil, dal bych klidně o dvacet více. ()

Reklama

Robbi 

všechny recenze uživatele

Už bylo několikrát řečeno, že každá doba s sebou nese zvláštní náhledy, a to na všechno. Tady se bude nadávat na stupidní tvůrce, kteří si dovolili udělat to, co v druhé světové válce bylo normální, že i desetiletý kluk mohl tahat brašnu s červeným křížem. A hned vedle bude oslavovat a sypat z rukávu hvězdičky dejme tomu za film Železný orel, kdy si teenager po několika dobrozdáních od stíhače-veterána vezme špičkový letoun a porazí s ním polovičku elitního vojska. Zkusme se zamyslet, co je větší nesmysl. Nedělám Boriskovi advokáta, ale rozhodně si nemyslím, že jde o totální blábol. Právě proto bych stejně jako paascha řekl - proberte se, ale myslím to opravdu trošku jinak. ()

Historik 

všechny recenze uživatele

Já vím, že komentovat tento film je velmi nevděčná věc. Blbci, kteří každý film, který vznikl v SSSR, a priori považují za komunistickou propagandu, si budou dál stát na svém, aniž to třeba vůbec viděli, a normální divák si udělá úsudek sám. Přesto podpořím druhý tábor. Tento film nenabízí politiku, ale obyčejný lidský příběh, byť v možná trochu přehnaně patetickém hereckém projevu hlavního hrdiny. 50% ()

kozloid odpad!

všechny recenze uživatele

Borisek, malý seržantek je ilustrace doby, ve které jsme žili . Nemluvím teď o obsahu filmu , ale o rádoby komunismu , který k nám byl importován z CCCP . Kdo by natáčel takovou adoraci rudé armády , která potom,  co osvobodila většinu východní a střední Evropy , toto území obsadila jako okupant . Film je naskrz prolezlý ruskou propagandou a je mi z něj na zvracení . Už nikdy takové malé seržantky . Byl jsem tehdy dítě, ale i tak jsem věděl od prarodičů , jak se věci mají . Byli jsme totiž třídní nepřátelé tzn. odpůrci KSČ a jejich proruské politiky. ()

Zajímavosti (2)

  • V roce 1978 byla vydána kniha podle filmu s názvem „Borisek“, kterou napsali Zdeněk Třešňák & Alois Havel. (sator)
  • Natáčanie filmu prebiehalo v Bielorusku a vo Vlašimi. (dyfur)

Reklama

Reklama