Bone (Jeff Bridges) je trochu smolař. Rozbije se mu auto a stane se svědkem vraždy roztleskávačky, ze které ho pak policie obviní. Se svým dobrým kamarádem Cutterem se rozhodnou, že skutečného vraha vypátrají na vlastní pěst. Cutter je ovšem zmrzačený válečný veterán z Vietnamu a příběh o spravedlnosti se pomalu začne měnit v příběh o pomstě. Vrahem je totiž jeden z prominentních a spořádaných občanů a Cutter by ho rád osobně potrestal jako představitele systému, který ho poslal do války, a zničil mu tak život. Čtvrtý americký film Ivana Passera vznikl podle románu Cutter and Bone od Newtona Thornburga a stal se jeho prvním titulem, který se výrazně prosadil mezi diváky a kritiky. (Febiofest)

plechulka

Jiný film oproti všem nynějším "ponorům do duše". Tyhle postavy na nás nesypou své duševní prožitky a deprese, kolikrát jeden pohled vyjádří víc než 10 minut keců. Trošku mi to připomnělo Hemingwayovy knihy, kdy pod pár větami obyčejného dialogu jsou tušené ponorné řeky, které mě baví při čtení objevovat. Tady mi připadá, že zajímavé postavy (ústřední trojka) by si zasloužili zajímavější příběh - i když to třeba byl záměr - kdo ví? ()

Fox85

Cutter je ve své až obsedantní snaze dopátrat se pravdy a jakési formy spravedlnosti neuvěřitelnou postavou. Až do úplného finále udrží člověka napjatého, jestli se mu to podaří a co je všechno ochoten obětovat. ()

zencitizen

Zvláštní, mátožný, elegický a neuvěřitelně působivý film. Jako by celý vyprávěný v poloze bdělého "lucidního" snu během zvadlého odpoledne. Nebo spíš film vyprávěný z pozice smrti, ke které ve filmu všechno směřuje. Realita tu má podobu naprosto nečitelných záblesků, doměnek, afektů, paranoidní posedlosti. Tvář vraha není vidět a na konci upadáme do podobné temnoty jako hrdinové. Domnělý skutečný/vrah si nasazuje černé brýle a my zažíváme nicotu smrti. Ještě teď mám z toho filmu husí kůži. Možná, že ustřední postavou je právě odevzdaná Mo, záhadná melancholická Cutterova žena a pozdější Boneova milenka. Ona svýma černýma očima vtahuje celý film ke vlastní smrti i smrti všech okolo. ()

Han22

Další z filmů, který je spíše než krimi dramatem. Hrdina byl poblíž zavražděné holky a dojde mu, že zde viděl magnáta. A spolu s kamarádem mrzákem, jeho ženou a sestrou mrtvé přemýšlí zda ho vydírat. Jako krimi je to až na dvě nečekané tragédie pomalý, na pozadí a řídký. Jako drama o dvou kamarádech z Vietnamu je to ale slušné. Bridges je kupodivu v pozadí, jeho hezkounek "ošustit, opustit a nezaplést se" moc sympatií nevzbudí. To jeho kamarád, mrzák z Vietnamu je jiná liga. Chlastá, dělá brajgl, zuří, vtipkuje i depkaří a ve finále projeví víc odvahy než zdravý hrdina. Pro mě skoro neznámý Heard je famózní a ze slabé kriminálky to táhne k solidnímu "Vietnam trauma" filmu a ke slušným 3*. ()

agass

Johna Hearda bych tady nepoznal. Alex Cutter v jeho podání, mrzák z vietnamsky války, mně utvrdil v tom, že mu nejsou cizi i vážnější role. Přiznám se, že jsem ho znal jen jako otce Kevina, pominu-li některé menší role, ale tady před ním musím smeknout. ()

kamil.i

Oceňujem (1) noirový námet, ktorý sa tvári ako thriller, no rozohráva čistokrvnú drámu, kde v podstate nejde o pátranie po vrahovi a (2) ústrednú hereckú dvojicu tvorenú viac a menej pošahaným pátračom. Inak je Cutterova cesta formálna nuda s prekvapivým koncom. ()

ink flo

Ivan Passer (Intimní osvětlení) se narozdíl od Formana bohužel v US neprosadil, tenhle film byl ve své době propadák (i když si pak časem získal status okrajového klenotu), takže to byl poslední film, kde mu hrál někdo formátu Jeff Bridgese. V první řadě je potřeba říct, že síla toho filmu plyne primárně asi z knižní předlohy, než ze samotné Passerovy režie, která je minimálně zvláštní a co se týče zpracování, tak spíš nevýrazná. Začíná to jako nějaký thriller, kdy Bridges je svědkem toho, jak někdo v noci odhodí mrtvou teenagerku do popelnice a ujede. Bydlí se svým excentrickým kamarádem, vietnam veteránem alkoholikem bez nohy a ruky (nejvýraznější a svým hláškováním nejvíce vtipný element filmu) a jeho podobně alkoholickou přítelkyní, všichni tři jsou stejně bezprizorní a bezcílní. Na oslavě ve městě má Bridges pocit, že vraha rozpoznal v jednom místním milionáři. Kamarád invalida se toho chytne a rozjede směs paranoidních spekulací a bizarních nebezpečných nápadů na odplatu, do kterých začne Bridgese namotávat. Přičemž celou dobu není jasné, jestli opravdu stíhají vraha, nebo je to jen jejich přebujelá fantazie čeřená neustálými kocovinami, výbuchy hněvu proti všemu a všem a potřebě si to s někým vyřídit, pomstít se mu za vlastní zpackaný život. Postupně se z toho ale vlastně vyklube spíše něco jako komorní posmutnělé psychologické drama o traumatech a ztracených nadějích (s větším důrazem na postavu přítelkyně.) Jeden z těch filmů, kdy se první polovinu trochu ošíváte, protože to jakoby nikam nesměřuje a po skončení to ve vás dozraje. Plus za nenápadnou melancholickou hudbu. ()

horovska

Skvělý a bohužel nedoceněný Passerův film o střetu válečného veterána s místním rozmazleným hejskem. O střetu hrdinství a zbabělé lhostejnosti. O střetu moci a práva na spravedlnost. Plný náznaků, geniální v minimalistických dialozích, které vedou přímo k jádru složitých vztahů. Bez zbytečného vysvětlování se nám odkrývají motivace postav kráčejících až k poněkud bizarnímu tragickému vrcholu. Film, na který nechci zapomenout! ()

Cruchot

Výborný John Heard a zajímavě našlápnutý děj. Zároveň příliš hluchých míst a takový trochu nijaký závěr. Kriminální linie a samotné pátrání nehraje nakonec takovou roli, jak by se dalo zprvu očekávat. ()

Lichty

Člověk myslí na Útěk z New Yorku, Formanovu genialitu, Intimní osvětlení a na to, jak slizký může být Jeff Bridges. Bohužel mezi všemi myšlenkami utíká film, který jako by mluvil sám se sebou a nesnažil rozmlouvat s divákem. A to je vzhledem k ďábelské první půli velká škoda. ()

Kunderion

Skvělá atmosféra, Passer si sebou nesl pozitiva nový vlny i v Emerice... sice mi trochu vadilo, že nechal umřít tu Lisu Eichhorn, ale jinak se mi to líbilo... oceňuju právě přínos páně režisérův. A z opačného důvodu, než zaseklá a proti nový vlně zaměřená ikonografka NinadeL. ()

kolodej1

nebylo to úplně podle mých představ, možná proto, že film se snažil honit příliš zajíců najednou a to skoro nikdy nebývá ku prospěchu věci. Herecky velmi dobrý film, ale přesto, že to mělo především rysy kriminálky, místy jsem docela pociťoval nudu. V součtu dost průměrný a zapomenutelný film ()

gizi

Další americký povzdech nad válkou ve Vietnamu. Nudné a nezajímavé. Jediné, co stojí za to, je hudba (i když jen velmi zřídka - ale ty okamžiky zpomalení filmu jsou něžné) a pěkná Lisa. 50% a 3*, 9.9.2014. ()