Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V Kateřinské Hoře Zeman narazí na šmelinu s nedostatkovým lékem inzulínem. Její nitky vedou do zdejší soukromé ordinace ke zdravotní sestře (Alena Vránová) a na ministerstvo zdravotnictví. Při vyšetřování Zeman spolupracuje se saniťákem Hradcem (Rudolf Jelínek), kterého láká k SNB... Zdroj: Kniha Daniela Růžičky: Major Zeman – propaganda nebo krimi? (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (25)

Radko 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Boľševik ešte úplne nezvíťazil. A tak sa Honzík Zeman uprostred oklieštenej povojnovej česko-slovenskej demokracie bojuje nie v Prahe, ale v jakejsi Prdelovej Lhotě s miestnymi neduhmi. Hoci služba v kraji dávno spiacich líšok nie je žiadnou slávou, hrdina sa venuje kalokagatii.  Závity v mozgu, rozkmitané sústredeným vyšetrovaním zločinov v službe, uvážlivo kombinuje s behom pomedzi okolité lesy. Raz pri joggingu naďabí Zeman na otvorenú opustenú sanitku. I hneď zašípi kriminálne pozadie! Zbehne k otvorenému vozidlu a nájde v ňom šoféra sanitky uprostred hier lásky šálivej. Ale inštinkt bol vo všeobecnosti fajný. Tá sanitka tam ešte úlohu zohrá! Pôjde o kšefty s nedostatkovým inzulínom. Byť cukrovkárom po vojne: nič moc. Samozrejme, že zločinný kšeft obstaráva funkcionár jednej z nekomunistických strán cez kontakty na ministerstve zdravotníctva. Skvelá je herecká etuda Martina Růžka v úlohe rezignovaného lekára-alkoholika, v ktorom sa ale rozkmitajú akési staré vety o nepísaných pravidlách, ktoré by mal dodržiavať aj ochlasta. A fajná je aj Liškova sprievodná hudba. ()

špaček421 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jde o krádeže inzulinu, za kterou podle indicií stojí příslušníci Lidové strany. Třídní nepřítel je tedy jasný. Dál tu máme Vladimíra Kršku v první z jeho četných rolí v seriálu, Martina Růžka jako nerudného lékaře a především Jirku Hradce v podání Rudolfa Jelínka, zde ještě saniťáka, který se stane jednou z hlavních figur a asi jedinou sympatickou postavou mezi vyšetřovateli. Sám Zeman mi ovšem svou komisností leze neskutečně na nervy. ()

Reklama

regentor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z méně zajímavých dílů. Poválečné Československo trpí nedostatkem téměř všeho a to včetně léků. To je však příležitost pro pochybné existence které se neštítí obchodovat s lidským zdravím. Po havárii sanitního vozu který kočíruje sukničkář Jirka Hradec vyjde najevo , že se ztratila zásoba inzulínu.Když se začne pohřešovat i místní cukrovkář ,Zeman pojme podezdření, že se nejedná pouze o shodu okolností.Zápletka i zpracování se tady zdají docela odfláknuté, určitě se dalo vyždímat víc. ()

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

V tretej časti kriminálneho televízneho seriálu "Tridsať prípadov majora Zemana" ide o prípad krádeže a kšeftovania s inzulínom. Píše sa rok 1947. V povojnovom Československu vyčíňajú rôzne zločinecké a podvratné skupiny. Jednu takúto organizovanú bandu, ktorá sa špecializuje na inzulín, sa pokúsi súdruh Zeman rozložiť. Samozrejme, že sa to tomuto chrabrému socialistickému Jamesovi Bondovi podarí. Táto epizóda nesie názov "Lúpež sladkého i". ** ()

Kakho-oto 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Průměrná epizoda seriálu, jejímž největším kladem je uvedení důležité postavy Jiřího Hradce do děje. Zatímco padouši v prvním díle patřili k národním socialistům, minimálně jeden ze záporáků této epizody (role Kloudy zahraná Josefem Langmilerem) je členem lidové strany. Důkaz toho, že propagandistické zacílení má téměř každý díl Zemana. Záporného člena KSČ si v seriálu vůbec nevybavuji. ()

Galerie (2)

Zajímavosti (4)

  • V době vysílání epizody se Inzulin připravoval extrakcí z vepřových či hovězích slinivek. Od 80. let 20. století se inzulin vyrábí metodami genového inženýrství. (Winster)
  • Sanitka, kterou šoféruje Hradec (Rudolf Jelínek), je sanitka německé armády Phanomen Granit 25H Wehrmacht Ambulance. (sator)
  • Doktor Knapp (Martin Růžek) v momentě, kdy ho navštíví zdravotní sestra Dáša Krčmová (Alena Vránová), má na hrudi položený časopis „Sports Illustrated“ z 3. května 1965, přestože se případ odehrává v roce 1947. (Krakonos123)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno